18. 6. 2012 22:40
Vítěznou branku Španělů vstřelil v 88. minutě Jesús Navas.
Španělská radost po brance Navase.
Španělská radost po brance Navase. | Foto: Reuters

Gdaňsk - Fotbalisté Španělska postoupili do čtvrtfinále Eura, ale k výhře 1:0 nad Chorvatskem v posledním zápase skupiny C se doslova protrápili.

Jedinou branku duelu vstřelil až v 88. minutě střídající Navas. Chorvaté byli nebezpečnějším týmem, vypracovali si dvě stoprocentní gólové šance, navíc sudí Stark odpustil obhájcům titulu dvě penalty, po jedné v obou poločasech.

Španělské fotbalisty coby vítěze skupiny doprovodí do čtvrtfinále po výhře 2:0 nad Irskem Italové.

Pět svatých na straně Španělů

V 27. minutě a poté v 86. V nich stáli při Španělém všichni svatí, jmenovitě Stark, Salver, Pickel, Meyer a Ajtekin alias pětice rozhodčích zápasu.

V první situaci si totiž na pravém křídle udělal dobrý den z Ramose chorvatský útočník Mandžukič, když jej následně stoper Španělů jasným šlapákem přímo před zraky brankového rozhodčího sestřelil.

"Podle mne jasná penalta, šlapák ve vápně, na Ramosovi bylo vidět, jak moc chce odčinit svou chybu a přehnal to," shodli se komentátor České televize Jaromír Bosák a expert Pavel Karoch ve studiu. Leč jejich názor hlavní sudí Stark nesdílel.

V 86. minutě pak v pokutovém území dělal Busquets všechno možné i nemožné aby nedovolil Čorlukovi přesně hlavičkovat po rohu Rakitiče. "Dělal vše pro to, aby jej dostal na zem," pronesl Bosák po shlédnutí zpomalených záběrů. Ty mu daly sice za pravdu, Stark ale opět nesouhlasil.

Neodpískaná penalta a gól Navase

Z následného protiútoku pak Fábregas dloubáčkem přehodil chorvatskou obranu a osamocené duo Iniesta - Navas si již vědělo rady (zde bylo naopak vše podle nejen Starkových pravidel).

Španělé tak sice vyhráli 1:0 a díky tomu i celou skupiny, v souboji s chrabrými chorvatskými bojovníky ale rozhodně neoslnili. Hráči ze země tolik oblíbené českými turisty totiž po odchozené první půli byli těmi nebezpečnějšími na trávníku stadionu v Gdaňsku.

A kdyby Rakitič v 59. minutě po nádherné akci Modriče nehlavičkoval sice pod břevno, ale jen doprostřed brány, ani Starkova pomoc by španělské obhájce titulu do čtvrtfinále neposunula.

Rakitič selhal v obrovské šanci

"Asi z toho nebudu moci spát, protože jsem nás mohl poslat do vedení. Nemusíme však ničeho litovat. Na hřišti jsme nechali všechno, hráli jsme srdcem a můžeme odcházet se vztyčenou hlavou," drbal si hlavu zklamaný Rakitič, toho času záložník španělské Sevilly.

Na kdyby se ale nehraje v životě ani ve fotbale a jelikož vzápětí nepropálil Casillase ani Perišič, přišel španělský trest, který ukončil chorvatské působení na letošním Euru a Biličovo kralování na jejich lavičce.

"Nevyhráli jsme pouze proto, že jsme neproměnili naše šance. Ukázali jsme se v dobrém světle a chybělo nám pouze štěstí, které dělá rozdíly. Myslím, že odcházím od excelentní generace s velkou šancí na zlepšení," dodal oblíbený kouč.

Ten totiž po šesti letech mění působiště a od nové sezóny povede hráče Lokomotivu Moskva.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C (Gdaňsk):

Chorvatsko - Španělsko 0:1 (0:0)

Branka: 88. Navas. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Čorluka, Srna, Strinič, Jelavič, Rakitič (všichni Chorvatsko). Diváci: 39.076.

Chorvatsko: Pletikosa - Vida (66. Jelavič), Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Vukojevič (81. Eduardo), Rakitič - Srna, Modrič, Pranjič (66. Perišič) - Mandžukič. Trenér: Bilič.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi (89. Negredo), Busquets, Xabi Alonso - Silva (73. Fábregas), Iniesta - Torres (61. Navas). Trenér: Del Bosque.