Řadě špinavých triků teď odzvonilo. Haindlová chce ještě víc

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 4. 2015 6:12
Od 1. dubna platí v Česku nový standard profesionálních smluv. Pokud hráč tři měsíce nedostává peníze, jež mu náleží, smí z klubu odejít.
Markéta Haindlová, prezidentka České asociace fotbalových hráčů, prosadila vyšší smluvní ochranu fotbalistů v ČR
Markéta Haindlová, prezidentka České asociace fotbalových hráčů, prosadila vyšší smluvní ochranu fotbalistů v ČR | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fotbalisté, kteří nyní v Česku podepíší novou profesionální smlouvu, už budou ochráněni před řadou leckdy špinavých triků, které na ně kluby, jež se zrovna netopí v penězích, občas zkoušejí.

Například už by se nemělo stát, že klub na hráče vybafne s mastnou pokutou, již si k fotbalistovu úžasu zdůvodní nějakým interním disciplinárním řádem, který přitom ten hráč nikdy neviděl. Protože si ho klub právě účelově vymyslel.

Nebo se už nebude stávat, že po sestupu ze soutěže klub hráčům oznámí, že teď všichni půjdou s platem dolů o spoustu procent, ačkoli s tím jejich smlouvy nijak nepočítaly.

Anebo že klub hráče nepustí za lepším, protože na něj uplatní jednostrannou opci. I tuhle výhodu kluby ztratí.

Od 1. dubna totiž v souladu s pokyny UEFA zavedla Fotbalová asociace ČR do praxe nové standardy hráčských smluv. "UEFA ve všech svých členských zemích vyžaduje pro všechny profesionální smlouvy jisté minimální požadavky. Řadu bodů jsme po jednáních s Českou asociací fotbalových hráčů a Ligovou fotbalovou asociací upravili i nad rámec těch požadavků UEFA," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR. První organizace, kterou jmenoval, zastupuje práva hráčů, ta druhá pak zájmy profesionálních klubů.

Tři měsíce problém s penězi? Odcházím

Začněme problémem nejčastějším. A tím je špatná platební morálka.

"Šéfe, za leden mi na účet nepřišlo nic, za únor půlka výplaty a za březen taky nic," stěžuje si fotbalista v kanceláři. "Pepíku, jsme na tom špatně, vydrž," dozví se.  "Já chci jít pryč," ohradí se hráč. "To máš smůlu, chlapče, máš u nás platnou smlouvu ještě na dva roky."

Tak tady nastane patrně nejzásadnější změna. Nový standard smluv počítá s tím, že pokud klub porušuje povinnosti, které má vůči hráči ve věci jeho platových podmínek, a to po dobu nejméně tří měsíců, může dát hráč ze smlouvy výpověď.

"Přesněji musí hráč svůj klub k nápravě nejprve písemně vyzvat, a pokud ten věci nenapraví v dodatečné lhůtě 7 dní, může hráč smlouvu jednostranně vypovědět a její platnost zrušit," vysvětluje Jan Pauly, šéf legislativního oddělení FAČR.

Takový fotbalista pak může jako volný hráč zamířit do zahraničí bez jakéhokoli odstupného pro klub, který ho tak špatně živil. I na českém trhu může odejít do jiného klubu, jenže ten za něj bude muset při "vnitrostátním" přestupu zaplatit tzv. tabulkovou hodnotu.

"A ta se může klidně dostat až k milionu korun. Vypočítává se podle množství ligových startů daného hráče, podle věku, případně podle počtu zápasů za reprezentaci. Tabulky jsou přitom po verdiktu v kauze Bosman už léta zrušené takřka v celé Evropě, platí pořád jen v Česku a částečně na Maltě. Bojujeme za to, aby se ty věci změnily," říká Markéta Haindlová, prezidentka České asociace fotbalových hráčů (ČAFH).

Ta se s představiteli fotbalové asociace neshodne ani na dalších věcech. Dejme tomu, že hráč Pepa 1. května 2015 vypoví klubu jménem Slavoj kvůli jeho špatné platební morálce smlouvu, která měla původně platnost až do 30. června 2016.

Podle Haindlové by měl přesto dostávat výplaty od Slavoje až do té doby, dokud Pepa někde nepodepíše novou smlouvu, třeba s klubem Čechie. A když Pepa novou smlouvu nedostane nikde jinde před 30. 6. 2016, tak by ho měl podle Haindlové Slavoj platit po celou dobu, s níž počítal původní kontrakt.

A pozor, má to ještě jednu vychytávku. Když s Čechií podepíše Pepa smlouvu třeba 1. ledna 2016, ale nový kontrakt mu bude zaručovat nižší příjem, než měl Pepa předtím ve Slavoji, třeba o 10 000 korun měsíčně, měl by mu ještě půl roku (tedy do data vypršení původního kontraktu ve Slavoji) právě tenhle rozdíl 10 000 korun ještě doplácet Slavoj. V těchto intencích alespoň popsala Markéta Haindlová svou představu řešení problému reportérovi Aktuálně.cz, který se ji pak pro lepší srozumitelnost pokusil zasadit do fiktivního příběhu o Pepovi, Slavoji a Čechii.

Co tomu říkají na FAČR? "Tak to je opravdu zajímavý výklad...," pousměje se strahovský legislativec Jan Pauly, načež interpretaci Haindlové striktně odmítne. "Poté, co hráč vypoví klubu smlouvu, má samozřejmě nárok už jen vyplacení těch částek, které mu byl klub dlužen před vypovězením té smlouvy," mají jasno na Strahově.

"V tom případě si v téhle věci budu stěžovat u orgánů FIFA," varuje Haindlová, šéfka českých "fotbalových odborů".

Stohy papírů? Ne, všechno elektronicky

Zásadní změnou je skutečnost, že už se všechny profesionální smlouvy mezi kluby a hráči nebudou na Strahově ukládat v papírové podobě do šanonů a regálů, ale elektronicky, do datových úložišť. Nově také včetně všech jejich dodatků, obsahujících dohody o odměnách a platebních podmínkách, nebudou tu teď chybět ani interní prémiové či disciplinární řády jednotlivých klubů.

Co to znamená?  Že už nebude možné třeba tohle:

"Hele, dlužíme Láďovi už tři sta tisíc, už dost řve," prohodí sportovní ředitel. "Hele, včera přišel na trénink pozdě a ještě to z něj táhlo. Tak mu udělíme pokutu tři sta tisíc a bude to vyřešený," zareaguje prezident klubu. "Ale vždyť v interním disciplinárním řádu je za to jen 10 000 pokuta," zareaguje jeho kolega. "Tak tady Bětuška rovnou napíše novej a basta fidli. Všude se zdražuje, kluci to flákaj, tak jim holt zdvihneme taxy."

Proč to nepůjde? Jak už jsme nastínili, všechny náležitosti týkající se finančních vztahů mezi hráčem a klubem by měl registrovat nový elektronický systém FAČR, do kterého budou mít kluby povinnost všechny smlouvy, dodatky a další náležitosti tohoto typu vkládat. To znamená, že už na Strahov nebudou smlouvy vozit v papírové formě.

"Využili jsme toho, že se elektronický online systém spouští pro licenční řízení. Všechny dokumenty a informace, které jsou k němu potřeba, budou kluby vkládat elektronicky do zabezpečeného systému. A jednu větev toho systému jsme využili i pro registraci profesionálních smluv hráčů," vysvětluje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Pokud dojde k jakékoli změně, bude mít klub povinnost příslušná data v registračním systému FAČR aktualizovat.

Takže i poté, co klub například změní interní disciplinární řád, musí ho v systému FAČR znovu uložit, přičemž jako podmínku platnosti nové úpravy bude asociace požadovat, aby souhlas s ní stvrdil svým podpisem i kapitán týmu. Jinak bude taková změna neplatná. A pokud by klub po hráči vyžadoval pokutu dle sazebníku nového, ale u FAČR nezaregistrovaného interního disciplinárního řádu, v arbitrážním řízení by neuspěl.

Pro sbor rozhodců a arbitrážní komisi bude totiž rozhodující stav dokumentů právě v té podobě, v jaké budou uloženy v elektronickém registračním systému FAČR.

Z fotbalistů budou zaměstnanci. Ale kdy?

Nový standard nařizuje řešit ve smlouvách i podmínky, za kterých hráči poskytují klubům svá osobnostní práva. Předpokládá také, že budou jasně stanovena pravidla případné úpravy platů po sestupu ze soutěže. A ruší jednostranné opce.

"UEFA chtěla odstranit tuhle výhodu klubů. Od nynějška budou moci být opce pouze oboustranné, ale předpokládám, že takové ve smlouvách logicky nikdo chtít nebude, takže to v praxi bude znamenat konec opcí," míní Jan Pauly, legislativec FAČR.

Při jednostranné opci mohl klub hráče přinutit k setrvání v týmu, i když už chtěl fotbalista odejít jinam. Při dvoustranné opci by se musel klub zároveň zavázat k tomu, že by po skončení kontraktu mohl opci uplatnit i hráč. Ten by pak mohl říct: Já tu chci být ještě rok, koukejte mě platit. A to pro kluby logicky moc zajímavé řešení není.

FAČR a Haindlová se přou ještě ve dvou věcech. Prezidentka ČAFH se totiž domnívá, že by se nové standardy měly vpravit i do všech starých smluv, uzavřených před 1. dubnem 2015. "Ne, to opravdu ne," reaguje opět Pauly.

A pak je tu spor poslední a klíčový. O přechodu českých fotbalistů z režimu osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) do zaměstnaneckého poměru.

"UEFA to jednoznačně požaduje," říká Haindlová.

A Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR, víceméně souhlasí. I když zjevně nerad. "UEFA nám říká, že jsme pokročili velmi daleko, chválí nás, ale pořád míří k tomu zaměstnaneckému poměru. Víme, že  jednoho dne to přijít musí." Nicméně fotbalová asociace s tím nepospíchá. A důvod je zřejmý, jiný způsob zdanění. A tím pádem finance.

"Pro kluby ten přechod na povinný zaměstnanecký poměr hráčů bude znamenat navýšení nákladů o 30 procent, fotbalisté pak na účet dostanou o 10 procent méně než dnes, takhle je to jasně spočítané," vykládá Řepka karty na stůl.

Všechny zainteresované strany se shodnou, že by výrazně pomohlo, kdyby roli profesionálního sportovce ve společnosti a s tím i variantu zdanění jeho příjmů přesně definoval nový zákon o sportu.

Ten sice připravuje kdekdo, objevila se už celá řada tezí a variant, nicméně tak praktickou věc jako právě zdanění příjmů sportovců, tedy alespoň podle dostupných informací, neřešila nejspíš zatím žádná z nich.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy