První etapu Tour vyhrál Australan Dennis, König jednadvacátý

4. 7. 2015 18:06
Časovku na úvod Tour de France vyhrál překvapivě Australan Rohan Dennis z týmu BMC, z kvarteta českých cyklistů skončil nejlépe jednadvacátý Leopold König.
Australan Rohan Dennis vyhrál první etapu Tour de France s náskokem pěti vteřin. | Foto: ČTK

Utrecht - Časovku na úvod Tour de France vyhrál překvapivě Australan Rohan Dennis z týmu BMC, z kvarteta českých cyklistů skončil nejlépe jednadvacátý Leopold König. První etapa naopak vůbec nevyšla časovkářskému specialistovi Janu Bártovi, který po problémech a pádu nabral ztrátu minuty a 35 sekund. Klasifikován byl až na 148. místě.

Padl rychlostní rekord Tour

"Prostě jsem spadl. Ten den je celý takový špatný. Už jsem byl rozhozený před startem," řekl novinářům Bárta a zlobil se i na potíže s kolem. Při pádu v zatáčce se navíc odřel včetně kolena.

Pětadvacetiletý Dennis zvládl 13,8 kilometru v rozpáleném nizozemském Utrechtu jako jediný pod 15 minut. Cílem projel v čase 14:56 a za sebou nechal dva mistry světa. Trojnásobný šampion Tony Martin byl druhý s pětivteřinovým odstupem, majitel čtyř zlatých Fabian Cancellara ztratil další sekundu.

Dennis, který letos v únoru zlepšil světový rekord v hodinovce, dosáhl v pětatřiceti stupních průměrné rychlosti 55,446 km/h, což je nejvyšší průměr na Tour v historii.

"Jsem trochu v šoku, myslel jsem na čas kolem 16 minut, ale všechno šlo perfektně. Splnil se mi sen," radoval se první lídr 102. ročníku Tour. "Na dnešní den jsem se připravoval prakticky celý rok a s týmem jsme byli na této trati už před měsícem," dodal Dennis.

Martina deptalo vedro

Martin byl z druhého místa zklamaný a žehral na nesnesitelné vedro. "Beru jen vítězství. Netušil jsem, že se počasí na tom tak podepíše," přiznal. Na triumf nedosáhl ani Cancellara. "Jazyk jsem měl jako smirkový papír," popsal švýcarský cyklista.

Ze čtyř hlavních favoritů slavného závodu je po úvodním dnu nejvýše obhájce žlutého trikotu Ital Vicenzo Nibali. Figuruje na 22. příčce hned za Königem, s nímž dosáhli stejného času. Zdeněk Štybar je při premiéře na Tour osmadvacátý a Roman Kreuziger na 63. místě.

Nedělní rovinatá 2. etapa vede z Utrechtu do jiného nizozemského města Neeltje Jansu. Šampion Tour bude korunován za tři týdny 26. července v Paříži.

Cyklistický závod Tour de France - 1. etapa: časovka jednotlivců v Utrechtu (13,8 km):

1. Dennis (Austr./BMC) 14:56, 2. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) -5, 3. Cancellara (Švýc./Trek) -6, 4. Dumoulin (Niz./Giant) -8, 5. Van Emden (Niz./LottoNL) -15, 6. Castroviejo (Šp./Movistar), 7. Brändle (Rak./IAM) oba -23, 8. Malori (It./Movistar) -29, 9. Kelderman (Niz./LottoNL) -30, 10. Cummings (Brit./MTN) -32, ...21. König (ČR/Sky) -43, 28. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -45, 63. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:06, 148. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -1:35.