Prodali Morávka a porušili zákon. Svoboda zaplatí 8 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 8. 2014 14:50
Funkcionáři Bohemians 1905 prodali Jana Morávka do Schalke a přitom porušili zákon. Rozhodl o tom dnes Městský soud v Praze.
Jan Morávek, kolem jehož přestupu se celá kauza točí, nyní působí v německém Augsburgu
Jan Morávek, kolem jehož přestupu se celá kauza točí, nyní působí v německém Augsburgu | Foto: www.fcaugsburg.de

Praha - Tenhle rozsudek už je definitivní: Když Petr Svoboda a Lukáš Přibyl, tehdy členové managementu Bohemians 1905, prodávali v dubnu 2009 do Schalke 04 fotbalistu Jana Morávka, porušili přitom zákon.

Problém byl v tom, že tak učinili bez souhlasu správce konkurzní podstaty za zkrachovalým klubem Bohemians Praha. A hráčská práva na Jana Morávka byla v té době do konkurzní podstaty zapsána.

Lukáš Přibyl již zemřel. Ale trestní stíhání bylo i nadále vedeno vůči Petru  Svobodovi, někdejšímu členové dozorčí rady Bohemians 1905 a dnes šéfovi mládežnického úseku Bohemians.

A Městský soud v Praze ve Spálené ulici dnes pravomocně rozhodl, že Svoboda je vinen. "Dostal trest ročního odnětí svobody s podmíněným odkladem na jeden rok. Je povinen uhradit škodu 8 milionů korun. Ale byl mu zrušen trest zákazu činnosti," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

Zasáhl Nejvyšší soud

Celá složitá kauza se řešila velmi dlouho. Přibyl se Svobodou byli v první soudní instanci shledáni vinnými, po odvolání je však zase soud obžaloby v plném rozsahu zprostil.

Žalobce se ovšem následně dovolal ještě k Nejvyššímu soudu ČR, který předchozí rozsudek zrušil a nařídil Městskému soudu v Praze nové projednání kauzy.

K tomu došlo dnes a v souladu s nálezem Nejvyššího soudu ČR rozsudek konstatoval, že se Svobodovo jednání se zákonem neslučovalo.

Jana Morávka vychoval tradiční klub Bohemians Praha. Ten v roce 2005 upadl do konkurzu. A fotbalista byl zaregistrován na Bohemians 1905. Práva na něj však začal uplatňovat i správce konkurzní podstaty za zkrachovalým klubem.

Přibyl se Svobodou jako tehdejší členové představenstva Bohemians 1905 v polovině dubna 2009 uzavřeli s německým klubem Schalke 04 smlouvu o přestupu Jana Morávka za 2 250 000 eur (tehdy zhruba 55 milionů korun).

Nespolupracovali přitom nijak se správcem konkurzní podstaty Janem Draslarem, ačkoli je k tomu opakovaně vyzýval.

Spolehli se na Dienstbiera

Argumentovali právním rozkladem, který k celé věci vypracoval Jiří Dienstbier, člen dozorčí rady Bohemians 1905, později mj. kandidát za českého prezidenta a dnes člen Sobotkovy vlády. Podle tohoto rozkladu bylo počínání Přibyla a Svobody právně v pořádku.

Nejvyšší soud ČR a dnes i Mětský soud v Praze byly ovšem jiného názoru.

Za Morávka zaplatilo Schalke jen první splátku, zbývající peníze zadržuje, neboť vznikla nejistota, zdali je má poslat klubu Bohemians 1905, nebo na účet kontrolovaný současným správcem konkurzní podstaty.

Poslední stanovisko k této části kauzy vyřkne soud, který probíhá v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy