Problémy s olympijským ubytováním: Riu pomohou místní rodiny. Pchjongčchangu snad rychlodráha

Michal Šenk Michal Šenk
23. 11. 2015 13:45
Nadcházející olympijské hry v Rio de Janeiru a Pchjongčchangu trápí problémy s ubytováním. Pomoci mají brazilské domácnosti i rychlodráha do Soulu.
Olympijská vesnice v Londýně. V Koreji a Riu bude o ubytování nouze
Olympijská vesnice v Londýně. V Koreji a Riu bude o ubytování nouze | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Olympijské hry ve svém objemu stále bobtnají. Organizátoři se sice zpravidla snaží o co nejsubtilnější produkci, zájem doprovodu sportovců, médií, sponzorů i fanoušků ale pořád roste a do dějiště her přivádí statisíce návštěvníků.

Samozřejmě je to i případ letních her v brazilském Rio de Janeiru 2016 a ještě víc to jako problém bude vidět za tři roky při zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

V Riu pomůže s ubytováním všech olympijských hostů i portál Airbnb, nabízející sdílené ubytování v domácnostech místních. Internetová komunita poskytovatelů krátkodobých pronájmů se zavázala, že nabídne zahraničním návštěvníkům her za přiměřené ceny minimálně 20 tisíc bytů.

Koreji má pomoci rychlodráha

Čtyřicetitisícový Pchjongčchang ale nemá hosty kde a jak ubytovat. Podle serveru Booking.com je v centru provincie Kangwon v horách Tchebek pouze 23 hotelů. A to k poskytnutí azylu výpravám jednotlivých zemí a celému cirkusu kolem her bude těžko stačit. Stavět byť jen provizorní ubytovací kapacity pro potřeby her se pořadatelé také nechystají. I když jejich původní sliby či plány byly jiné.

"Nebudeme si nic zastírat, je to problém, realita se míjí s plány a už nečekáme, že se to nějak změní,“ odvětila na nedávném pražském setkání evropských olympijských výborů (EOV) předsedkyně koordinační komise Mezinárodního olympijského výboru Gunilla Lindbergová na dotaz německého výboru, jak je vyřešeno ubytování v dějišti her.

Původní plán pro zajištění až 76 tisíc lůžek v padesátikilometrovém radiusu od Pchjongčchangu se nenaplní. Organizátoři her počítají s tím, že části hostů bude nabídnuto bydlení ve 150 kilometrů vzdáleném Soulu. Cesta z metropole Jižní Koreje do hor by pak měla trvat maximálně hodinu díky nově budované rychlodráze. Momentálně trvá cesta vlakem téměř pět hodin. Je to jisté řešení, ale velkou radost na tváře delegátů EOV tato zpráva nepřinesla.

Zájem sponzorů roste

Zpráva Mezinárodního olympijského výboru (MOV) o připravenosti plánovaných olympiád představila ale i další zajímavé informace. "Velmi pozitivní u další letní olympiády v Tokiu v roce 2020 je to, že organizátoři už nasmlouvali víc sponzorů her, než se podařilo Londýnu,“ pochválil Japonce Toshio Tsurunaga z MOV.

Přípravy pro Rio pak běží, jak mají. Podle MOV jsou hlavní sportoviště nachystána z 94 procent. Průběžně na nich probíhají testovací akce, aktuálně například závody ve vodním slalomu. V testovacím provozu s oficiálním spuštěním v řádu několika nejbližších týdnů je nová linka metra v Riu. Olympijská vesnice je podle koeficientu MOV na 96procentní připravenosti.

Velkou obavou vstříc vůbec prvním olympijským hrám v Jižní Americe ovšem zůstává kvalita vody v zátoce Guanarama a u pláže Copacabana, kde byly před časem naměřeny nadlimitní hodnoty bakterií a virů. Šéfové olympijských výprav se v Praze shodli, že musí dál pokračovat pravidelné nezávislé testování vody v oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy