Ruská výuka o čtyřech chodech. Češi utrpěli na Euru výprask

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
8. 6. 2012 22:34
Úvodní vystoupení na letošním fotbalovém vrcholu sezóny mají čeští fotbalisté za sebou.

Vratislav / Praha – Úvodní vystoupení na letošním fotbalovém vrcholu sezóny mají čeští fotbalisté za sebou. V zajímavém duelu s Ruskem sice na favorita nestačili a padli 1:4, především ve druhém poločase ale ukázali hráči s lvíčkem na dresech místy povedené pasáže hry. Jenže co naplat, fotbal se hraje vždy minimálně 90 minut.

„Malý generál“ Dick Advocaat, nizozemský kouč ruské reprezentace, neměl na český fotbal dosud příliš dobré vzpomínky. Spíše mu způsobovali noční můry. Tři souboje, tři porážky, včetně památné bitvy na Euru zpřed osmi let, kdy Nedvěd a spol. otočili duel s Nizozemci z 0:2 na 3:2.

Češi začali aktivně

Jenže nyní je rok 2012. Rusové přijeli na letošní evropský šampionát minimálně zopakovat bronz z toho posledního, česká reprezentace pak spíše překvapit. A to se Bílkovým svěřencům  minimálně v úvodu zápasu dařilo.

Nejprve přivítali soupeře na vratislavském trávníku dvěma ostrými fauly během úvodních desítek vteřin a poté se odvážně hrnuli do ofenzivy. Jenže v ní byli i přes enormní snahu „malého Nedvěda“ Petra Jiráčka bezzubí.

Jenže Rusové předvedli parádní efektivitu

Rusové si soupeře decentně oťukli a pak zatnuli drápy. V patnácté minutě rozjeli rychlou akci po pravé straně, kterou ještě zakončil Keržakov pouze střelou do tyče Čechovy branky, jenže zatímco čeští obránci se jen na míč dívali, Dzagojev konal a nechytatelnou pumelenicí z hranice penaltového puntíku poslal Tango do sítě.

Ve 24. minutě dokázal ruský kapitán Aršavin, že z formy rozhodně není, vyslal chytrou přihrávkou mezi českými stopery na zteč Širokova a další zástupce mistrovského Zenitu Petrohrad v Advocaatově výběru si sám před Čechem věděl rady – 2:0.

Snížení Pilaře ruskou mašinu nezastavilo

Do konce poločasu si dělali Rusové na hřišti, co chtěli. Místy to vypadalo, jako kdyby starší bratr vyučoval toho mladšího. Výuku sice narušila přestávka a v úvodu druhého poločasu parádní akce po ose Plašil – Pilař, která rozesmutněla ruské fanoušky, jenže pouze na chvíli.

Češi se sice do soupeře zakousli, jenže ani pokusy Gebre Selassieho či Rosického už za zády zkušeného Malafejeva a tak si opět vzali slovo ruští pedagogové. Ti sice jsou na Euru nejstarší ze všech, jenže na jejich kondici to nebylo znát.

Češi odešli fyzicky

Naopak, při gólech Dzagojeva a střídajícího Pavljučenka ze 79. respektive 82. minuty to byli čeští fotbalisté, kteří nestíhali. Gólman Čech neměl ani proti jedné gólové ráně zhruba ze dvaceti metrů nárok.

Advocaat se tak na čtvrtý pokus dočkal vítězství na českým lvem a na vratislavském pažitu mu i s úroky oplatil všechna příkoří z let 2003 a 2004.

Čeští fotbalisté naopak musí rychle na dnešní výprask zapomenout a připravit se na další dva souboje s Řeckem a Polskem. Ten první – proti evropským šampiónům z roku 2004 – čeká na Bílkovy svěřence už v úterý.

Čech: Moc jsme se nechali unášet hrou

„Úvod zápasu byl dobrý, i úvod druhé půle. Ale musíme zlepšit defenzivní činnost a kombinaci, těch ztrát tam bylo moc. V době, kdy jsme ztratili balon, měli jsme problém, protože individuálně byl soupeř lepší než my,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi kouč Michal Bílek.

„Rozhodl jejich přechod do útoku. Když jsme se snažili o nápor, tak soupeř našel skulinky a měl skvělé protiútoky. Nechali jsme se unášet hrou, byli jsme ve velkém počtu vepředu a uprostřed hřiště nás soupeř přečísloval,“ zhodnotil utkání brankář Petr Čech.

Mistrovství Evropy ve fotbale, skupina A (Vratislav):

Rusko - Česká republika 4:1 (2:0)
Branky: 15. a 79. Dzagojev, 24. Širokov, 82. Pavljučenko - 52. Pilař. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Kirkup (všichni Angl.). Bez karet. Diváci: 40.803.

Rusko: Malafejev - Aňukov, A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Denisov - Dzagojev (85. Kokorin), Širokov, Zyrjanov, Aršavin - Keržakov (73. Pavljučenko). Trenér: Advocaat.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Plašil, Jiráček (75. Petržela) - Rezek (46. Hübschman), Rosický, Pilař - Baroš (86. Lafata). Trenér: Bílek.