Překvapení se nekonalo, Primátorky ovládla osma Dukly

3. 6. 2012 14:30
Pražské primátorky z Železničního mostu.
Pražské primátorky z Železničního mostu. | Foto: Eduard Erben

Praha - Favorizovaná osmiveslice Dukly Praha vyhrála tradiční Primátorky potřiatřicáté za sebou.

V 99. ročníku v Praze na Vltavě zvítězila před další lodí Dukly a společnou posádkou Slavie a Lokomotivy Beroun.

Skifařské závody při absenci domácích jedniček Ondřeje Synka a Miroslavy Knapkové ovládli David Jirka a Jitka Antošová.

Zatímco stříbrný olympijský medailista z Atén na párové čtyřce Jirka vyhrál Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského poprvé v kariéře, členka úspěšného reprezentačního dvojskifu Antošová si dojela pro třetí vítězství.

"Na konci nám už docházely síly"

Elitní osma Dukly složená z nepárových veslařů v předešlých dvou letech prohrála s oddílovými kolegy zaměřenými na párové disciplíny, tentokrát ale o jejím vítězství nebylo pochyb již před závodem. Jirka a spol. se totiž na start vůbec nepostavili.

Posádka ve složení Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Michal Horváth, Jan Gruber, Jakub Koloc, Petr Melichar, Milan Doleček, Jan Pilc a kormidelník Martin Šuma nakonec porazili druhou loď o pět sekund.

Veslovod Klang i trenér Petr Blecha předpokládali, že jejich odstup bude mnohem větší.

"Trošku jsme to přehnal," přiznal Klang, který tipoval, že jeho posádka vyhraje minimálně o deset sekund.

"Na konci nám už docházely síly, navíc za posledním mostem jsme ani nemohli jít do pořádného závěru," poukázal jeden z pěti premiérových vítězů Primátorek na velké vlny v závěru trati.

Na hlavní lodi Dukly chyběl nemocný Jakub Podrazil, na jehož místo se posunul Gruber.

"To ale nebyl žádný problém. Možná tam bylo o trošku méně wattů, ale Honza je zkušený veslař," uvedl Klang.

Knapková byla členkou vítězného týmu

Mezi ženskými osmami slavila úspěch i mistryně světa na skifu Knapková, která usedla do posádky složené většinou ze svěřenkyň trenéra Tomáše Kacovského. Nebyla tak členkou hlavní osmiveslice "své" Slavie.

"Bylo to super. V minulosti jsme vždy stavěli nejsilnější osmu, ale letos jsme postavili osmu s holkama z naší tréninkové skupiny. Byly to dvě vyrovnané osmi a byl to velký souboj, jak se čekalo," usmívala se Knapková v cíli. Podobné vyrovnané duely na domácí scéně často nezažívá.

"Málokdy musím bojovat až do cíle a ze všech sil," řekla světová šampionka.

Při absenci Knapkové v závodě skifařek se z očekávaného triumfu radovala Jitka Antošová, která výhru brala s klidem.

"Bylo to stejné jako každý rok, když nejede Mirka. I na poslední pětistovce byly klasické vlny," uvedla Antošová, která jinak závodí na dvojskifu s mladší sestrou Lenkou.

Při absenci Synka vyhrál Jirka

Při Synkově absenci se uvolnila cesta k vítězství Davidu Jirkovi, který jel na Primátorkách skif poprvé v životě. Do závodu se rozhodl přihlásit již na začátku sezony, kdy se počítalo i se startem Synka.

"Jsem rád, že jsem si to mohl vyzkoušet. Vážil jsem si jen toho, že jsem mohl jet. Chtěl jsem si zpravit chuť po nepříliš vydařené sezoně a jsem rád, že se to trošku podařilo," uvedl Jirka, jenž se svými kolegy na nedávné dodatečné olympijské kvalifikaci nedokázal postoupit do Londýna.

"Když nejel Ondra, tak byla povinnost, abych vyhrál. Aby byla první Dukla," řekl veslař, který se na Primátorkách radoval z prvního místa počtvrté za sebou. V předešlých třech letech byl členem vítězné osmy.

Je mu jasné, že kdyby startoval Synek, šanci na výhru by neměl. "Chtěl jsem si to na něj zkusit a udělat z toho trochu drama. Ale vím, že bych na něj neměl. Ondra je skifařská třída," uvedl Jirka.

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Jirka (Dukla Praha) 7:09,63, 2. Rédr (SR) 7:14,05, 3. Viktora (Hodonín) 7:15,61.

Osma (Primátorky): 1. Dukla Praha (Pilc, Doleček, Melichar, Koloc, Gruber, Horváth, Bruncvík, Klang, korm. Šuma) 5:40,94, 2. Dukla/Blesk Praha/Přerov (Řimák, Srna, Fáber, Vondrák, Paroulek, Humpolíček, Altman, Lorenc, korm. Havalová) 5:46,46, 3. Slavia/Lokomotiva Beroun (Lůžek, Šum, Houska, Szabó, Zitta, Kučera, Mařík, Vaněk, korm. Havel) 5:53,25.

Ženy:

Skif (O stuhu Podolí): 1. J. Antošová (Slavia Praha) 8:08,56, 2. Ježková (Litoměřice) 8:20,42, 3. Táborská (Slavia) 8:31,09.

Osma: 1. Slavia Praha/Bohemians Praha/Lodní sporty Brno/Přerov (Fleissnerová, Vrecníková, Zapletalová, Valentová, Janálová, Pazderková, Van Arová, Knapková, korm. Drdáková) 6:29,64, 2. Slavia (Víchová, Nováková, Šírerová, L. Antošová, Stillerová, Kopecká, Bruncvíková, Nacházelová, korm. Soukupová) 6:33,22, 3. LS Brno/ČVK Brno/Přerov/Hodonín (Němečková, Jurčová, Pálková, Krejčová, Brázdová, Konopová, Novotníková, B. Antošová, korm. Procházková) 6:44,03.