Přece jen medaile! Erbanová má bronz z kilometru

Aktualizováno 8. 2. 2015 17:15
Rychlobruslařka Karolína Erbanová završila sprinterský Světový pohár v Heerenveenu třetím místem v závodě na 1000 metrů.
Karolina Erbanová
Karolina Erbanová | Foto: Pavel Lebeda pro Sport Invest Group

Heerenveen - Rychlobruslařka Karolína Erbanová završila sprinterský Světový pohár v Heerenveenu třetím místem v závodě na 1000 metrů. V elitním seriálu je to její třetí bronz v kariéře a zároveň v této sezoně po listopadovém dvojnásobném úspěchu v Soulu. Z kilometrové trati má ve sbírce i po jednom zlatu a stříbru ze sezony 2012/13.

"Z dnešního dne mám velkou radost. Závod od závodu je to zlepšení," radovala se Erbanová. "Sprinterský víkend skončil pozitivně a hlavně mi dodal sebevědomí do dalších závodů," doplnila dvaadvacetiletá česká reprezentantka v rozhovoru pro ČTK.

V slabší konkurenci dnes Erbanová v Nizozemsku na poslední akci před mistrovstvím světa prohrála jen s vítěznou Američankou Brittany Boweovou a domácí Marrit Leenstraovou.

"Už jsem docela dost cítila v nohou všechny tři tratě. Rozjela jsem to na sto procent a čekala, jak dopadne druhé kolo. Nakonec jsem v rozjížďce prohrála s Marrit, ale stačilo to třetí místo," řekla Erbanová.

Na startu bylo jen dvanáct závodnic, dvaadvacetiletá Češka ale získala časem 1:15,98 například skalp vedoucí ženy SP Li Čchi-š' z Číny.

V sobotu výkon o tři setiny rychlejší stačil Erbanové na čtvrté místo. Stejná pozice jí patří i v pohárovém pořadí disciplíny za oběma posledními přemožitelkami.

Před bronzovým vrcholem víkendu dělila Erbanovou na pětistovce od třetího místa jediná setina. Překvapivá vítězka Judith Hesseová z Německa byla jen o pět setin rychlejší. Tam zase na startu nebyly americké medailistky ze sobotního závodu (Heather Richardsonová a Boweová), v němž Erbanová obsadila šesté místo.

Česká závodnice po 24 hodinách zrychlila o desetinu na 38,24 a těsně podlehla nizozemské soupeřce Thijsje Oenemaové. O tři setiny navrch měla ještě olympijská vítězka I Sang-hwa z Koreje, která Erbanovou v poslední rozjížďce odsunula ze stupňů vítězů.

"Zajela jsem lepší čas než v sobotu, měla jsem i dobrý los. Jen první stovka nebyla tak dobrá. Zajela jsem ji za 10,6 a umím ji za 10,5. A věřím, že brzy i za 10,4," uvedla Erbanová.

Závody SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 34,62, 2. Mo Te-pom (Korea) 34,94, 3. Ihle (Něm.) 35,06.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 12 závodů): 1. Kuližnikov 780, 2. Dubreuil (Kan.) 561, 3. Mo Te-pom 495.

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:08,81, 2. Kuližnikov 1:08,82, 3. Groothuis (Niz.) 1:09,38.
Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Kuližnikov 510, 2. Nuis 451, 3. Ihle 326.

Ženy:

500 m: 1. Hesseová (Něm.) 38,19, 2. I Sang-hwa (Korea) 38,21, 3. Oenemaová (Niz.) 38,23, 4. Erbanová (ČR) 38,24.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 12 závodů): 1. I Sang-hwa 880, 2. Kodairaová (Jap.) 730, 3. Hesseová 499, ...6. Erbanová 407.

1000 m: 1. Boweová (USA) 1:15,63, 2. Leenstraová (Niz.) 1:15,75, 3. Erbanová (ČR) 1:15,98.
Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Li Čchi-š' (Čína) 440, 2. Leenstraová 401, 3. Boweová 360, 4. Erbanová 331, ...46. Sáblíková (ČR) 4.