17. 4. 2015 20:06
Reportáž 11. kola hokejové baráže.
Hokejisté Slavie opouští extraligu.
Hokejisté Slavie opouští extraligu. | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Hokejisté Slavie prohráli v 11. kole baráže o extraligu na ledě Chomutova 2:3 v prodloužení a s ohledem na výsledek druhého duelu mezi Českými Budějovicemi a Olomoucí (1:4) sestupují po 21 letech z nejvyšší soutěže. Účast v ní pro další sezonu si zajistili dnešní vítězové.

Slávisté začali dobře

Jako první se na severu Čech dostal do slibné pozice slávista Vas, ale brankář Miroslav Kopřiva jeho pokus kryl. Po polovině úvodní části se hostům naskytla po vyloučeních Šagáta a Rýgla na 41 sekund přesilovka pěti proti třem a pět vteřin před jejím koncem otevřel skóre ránou od modré čáry Bednář.

V 15. minutě byl blízko vyrovnání Hřebejk, ale gólu se Piráti dočkali až o dvě minuty později, kdy zakončil kombinaci Hřebejka a Rýgla do odkryté branky Hovorka. Kopřivu ještě před pauzou prověřil Holec.

Rozhodlo třetí dějství a prodloužení

Po 34 vteřinách třetí třetiny otočil při Vasově pobytu na trestné lavici stav Hovorka, který se trefil přesně z levého kruhu a přiblížil Severočechy k extralize.

Slavia se ale ještě vzepřela, po vyloučeních Rutty a Květoně se jí naskytla na 75 vteřin výhoda pěti proti třem a v 51. minutě smazala ztrátu. Bednář zpoza branky přihrál Pletkovi, který střelou k tyči nedal Kopřivovi šanci. Prodloužení pak neodvrátila početní výhoda Pirátů při Novákově trestu.

Slavia mohla ziskem dodatečného bodu odložit rozuzlení celé baráže do posledního kola, ale po třech minutách hry jejich naděje ukončil najíždějící Rýgl. Jeho trefa po přihrávce Ondřeje Kašeho zároveň rozhodla o udržení Olomouce.

Motor dlouho vedl

České Budějovice vstupovaly do svého posledního domácího utkání v sezoně s vědomím, že ať dopadnou závěrečná dvě kola baráže jakkoliv, poslední místo neopustí. Navíc za sebou měly dvě porážky za sebou. Bezstarostnost byla na Jihočeších znát a proti silnějšímu soupeři předváděli odvážnou hru. Jejich výkon potvrdil ve druhé třetině gólem Kuchejda.

Hosté si na svou přesnou trefu v početní převaze počkali až do poslední části, kdy vyrovnal Kucharczyk. České Budějovice se nestačily ani pořádně nadechnout a o chvíli později vstřelil druhý gól Olomouce Škůrek.

Hanáci v závěru přidali ještě dva zásahy a definitivně tím rozhodli o podobě výsledku a hlavně o tom, že si z Českých Budějovic odvážejí tři body a jistotu setrvání v extralize.

Hokejová extraliga - 11. kolo baráže:

Piráti Chomutov - HC Slavia Praha 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Hovorka (Rýgl, Hřebejk), 41. Hovorka (Hřebejk), 64. Rýgl (O. Kaše) - 12. Bednář (Pletka), 50. Pletka (Bednář, Štich). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Jelínek, Ondráček. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 5250.

Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Skinner, Rýgl, Drtina, Šulák, Toman - Hovorka, Gajovský, Hřebejk - D. Květoň, V. Růžička ml., O. Kaše - McGregor, Dušek, L. Květoň - Račuk, Chlouba, Šagát. Trenéři: B. Kopřiva a Totter.

Slavia Praha: D. Furch - A. Růžička, Štich, J. Novák, Šenkeřík, Kolařík, Knot - Bednář, Vas, Sklenář - Holec, Vlasák, J. Doležal - Stránský, Pletka, Kolář - Babka, Andres, Poletín. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

ČEZ Motor České Budějovice - HC Olomouc 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
Branka a nahrávky: 22. Kuchejda (Vráblík, J. Straka) - 48. Kucharczyk (Ondrůšek), 50. Škůrek, 53. Kucharczyk (Knotek), 60. Knotek. Rozhodčí: Šír, Hradil - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5521.

Č. Budějovice: Bláha - Žovinec, Punčochář, Vráblík, Suchánek, Semrád, Mucha - D. Boháč, Pajič, A. Přibyl - Kuchejda, J. Straka, Nouza - Švihálek, Rob, Vaniš - Pašek, Švec, Marek. Trenéři: Rosol a Bělohlav.

Olomouc: Vošvrda - Skrbek, Houdek, Vyrůbalík, Staněk, Škůrek, Ondrušek - Matai, Patera, Buc - Kucharczyk, J. Knotek, Laš - Pekr, Herman, Řípa - R. Dlouhý, Marosz, T. Rachůnek. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

1. Chomutov 11 5 3 0 3 36:20 21
2. Olomouc 11 6 0 2 3 29:24 20
3. Slavia Praha 11 4 2 1 4 21:20 17
4. České Budějovice 11 2 0 2 7 19:41 8

Pozn. redakce: Tučně označené kluby mají jistotu extraligy.