Slavia znovu vyhrála, Hradec smetl Spartu na jejím ledě

Aktualizováno 25. 1. 2015 19:50
Druhou výhru za sebou si v hokejové extralize připsali hokejisté Slavie.
Hokejisté Slavie uspěli v Liberci.
Hokejisté Slavie uspěli v Liberci. | Foto: ČTK

Praha - Druhou výhru za sebou si v hokejové extralize připsali hokejisté Slavie. Pražané navázali na první tříbodový zisk od poloviny listopadu a zaskočili domácí Liberec, na jehož ledě vyhráli 3:1.

Přesto zůstávají svěřenci kouče Gregora suverénně poslední v tabulce, na třinácté Karlovy Vary momentálně ztrácejí devět bodů.

Dvě branky vítězů dal nejlepší hráč utkání, maďarský útočník János Vas, který zlomil dlouho nerozhodný stav rozhodující brankou v 54. minutě. Slavia vyhrála podruhé za sebou po předchozí sérii devíti porážek v řadě.

V dalším utkání přehrály Vítkovice na domácím ledě předposlední Karlovy Vary 3:2 a dostaly se v tabulce na osmé místo před Bílé Tygry. Téhož dosáhl i Zlín, který doma porazil brněnskou Kometu 4:2.

Hořkou porážku museli skousnout fanoušci Sparty. Třetí tým tabulky doma prohrál vysoko 0:5 s Hradcem Králové. Na vlastním kluzišti neuspěly ani Pardubice, které podlehly 2:3 Mladé Boleslavi.

Vedoucí Třinec si poradil v Olomouci, kde vyhrál 4:2. Druhý Litvínov nedal šanci Plzni a zvítězil 4:1.

Slavia hrála opět bez Bednáře

Slavia nastoupila potřetí za sebou bez útočníka Bednáře a dokázala navázat na páteční domácí vítězství nad Olomoucí 5:1. V úvodu se hrálo prakticky bez šancí, ale v deváté minutě udeřili hosté po Vasově dorážce vlastní střely. Bílí Tygři měli velkou šanci na vyrovnání v 11. minutě. Po závaru ale Furcha nepřekonali Vampola ani Jelínek. V 18. minutě ještě neuspěl nadvakrát Vlach.

Do druhé třetiny vstoupili lépe domácí. Po závaru před Furchovou brankou, o který se postarali Valský s Bulíkem, se dostal k puku Filippi a vyrovnal. O minutu později mohl obrátit skóre Balaštík, ale v souboji s Furchem neuspěl. V dalších minutách byli aktivnější domácí, ale chyběla jim lepší koncovka.

Tlak Liberce přibrzdilo až vyloučení Barteka ve 32. minutě. V přesilovce měl největší šanci Poletín, ale Lašáka nepřekonal ani na tři pokusy. Šanci měli pak také v přesilovce i domácí. Vampolovu střelu vyrazil Furch betonem, Bartekovu dorážku potom ramenem.

V úvodu třetí třetiny nastartovala tlak Slavie přesilovka, ale domácí se ubránili. V polovině třetiny hráli v početní výhodě domácí, ale ani oni neuspěli, i když na Furcha vyslali několik střel. V 54. minutě podruhé udeřili hosté díky Vasovi, který zužitkoval ideální Kolářovu přihrávku. Liberec zapnul na vyšší obrátky. Jeho úsilí ale zhatil v 58. minutě Poletín, který prostřelil Lašáka. Jeho gól musel posvětit videorozhodčí.

O výhře Vítkovic rozhodl Húževka

Vítkovice v souboji dvou uchazečů o účast v play off porazily Karlovy Vary a připsali si tři cenné body. Vítězný gól zaznamenal dvanáct minut před koncem Peter Húževka. Západočeši v Ostravě potvrdili pozici zdaleka nejhoršího venkovního týmu soutěže a i přes obstojný výkon venku prohráli pošestnácté v řadě.

Zápas dvou velkých rivalů o desítku pro domácí nezačal růžově. Hostující Flek z tuctově vyhlížející akce napřáhl ve třetí minutě kousek za červenou čárou a gólman Dolejš sáhl lapačkou do prázdna.

Vítkovice ale smolný úvod spíše nabudil a bylo otázkou času, kdy se jim povede vyrovnat. Ze slibných možností to nedokázali Kudělka a Svoboda, kteří shodně zblízka nepřehodili Závorku, ale v sedmé minutě se Olesz hbitě prosmýknul karlovarskou defenzívou a bekhendem vyrovnal.

Domácí měli nadále navrch, neprosadili se však Huna ani Němec, a když paradoxně jejich tlak počal v závěru prvního dějství slábnout, udeřili podruhé. Jednadvacet sekund před koncem se šikovně uvolnil Štencel, ale patrně rozhodující pohyb bruslí vykonal hostující obránce Bičánek, který Štencelovu přihrávku na střed v pádu usměrnil do vlastní branky.

Zdálo se, že třetí gól Húževky ze 48. minuty vzdor Energie definitivně odrazí, ale opak byl pravdou. Hosté si sice koncovku utkání sami komplikovali nedisciplinovaností a vyloučeními, ale Bičánek je přesnou trefou od modré čáry opět přiblížil na rozdíl gólu.

V závěru stáli při domácích všichni svatí. Karlovarští hráli poslední minutu power play v šesti proti čtyřem a Dolejše zasypali několika střelami, ale vítkovický gólman lapil Harantovu ránu a odolal i obrovské závěrečné skrumáži v brankovišti.

Zlín se posunul do první desítky

Mistrovský Zlín zdolal Kometu Brno 4:2 a v repríze loňského finále na čtvrtý pokus poprvé v sezoně uspěl. Svěřenci trenéra Rostislava Vlacha se díky tomu posunuli do první desítky pro play off. Dvěma góly přispěl k výhře útočník Robert Říčka. Kometa neuspěla poprvé po předchozích čtyřech vítězstvích.

Začátek utkání domácím ale nevyšel, po pár vteřinách šel na trestnou Čajánek a Brno trestalo, když nahrávku Čermáka zužitkoval Káňa. Zlínští fanoušci se mohli radovat v 11. minutě, kdy Holík našel před brankou volného Říčku, jenž se nemýlil. Brno sice následně ubránilo v oslabení, ale v 15. minutě znovu inkasovalo. Marušákovu ránu od modré čáry tečoval Veselý.

Ve 33. minutě Zlín zvýšil, když zakončil přečíslení tří na jednoho střelou do horního růžku Říčka.

Čtvrtému gólu Zlínských poté zamezil parádními zákroky proti Leškovi či Okálovi Čiliak. Velká šance se naskytla Kometě při 93 sekund trvající přesilovce pěti proti třem. Kašík ale držel svůj tým. Vyznamenal se především proti Tonovi, který zakončoval do odkryté klece, do střely mu ale zlínský gólman vložil hůl.

Na začátku třetí části se domácí zaměřili spíše na bránění, to se jim však nevyplatilo. Exzlínský útočník Honejsek vybojoval puk, posunul jej na Hrušku, který zpoza brány našel Tona a ten snížil. Následně při ponechané výhodě mohl skórovat Okál, který sice neuspěl, ale v 54. minutě v přesilovce pěti proti třem domácí pojistili náskok. Prosadil se osamocený kapitán Čajánek. Téměř tři minuty před koncem sáhl kouč Komety Kýhos ke hře bez brankáře, ale Ton trefil jen tyč.

Sparta prožila nejvyšší porážku sezony

Hradec vyhrál na ledě Sparty 5:0 a připravil Pražanům nejvyšší porážku v sezoně. Sparta vyšla popáté v ročníku střelecky naprázdno a vzdálilo se jí druhé místo tabulky, na Litvínov ztrácí sedm bodů. Na hradecké výhře se čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence podílel Tomáš Mertl, který tak oslavil 500. zápas v nejvyšší soutěži. Brankář Ondřej Kacetl udržel premiérové čisté konto v sezoně.

Hradeckým se ideálně vydařil vstup do utkání, již po 32 sekundách otevřel skóre kapitán Šimánek. Sparta měla s pozorně a obětavě hrajícím soupeřem problémy a nedokázala se prosadil ani v početních výhodách, ve kterých má přitom nejvyšší úspěšnost ze všech extraligových týmů.

Na přelomu první a druhé třetiny hráli hosté 74 sekund přesilovku pět na tři, Novotný však odolal. Se štěstím zlikvidoval i velkou šanci Šimánka. Ve 25. minutě však už inkasoval podruhé, za jeho zády skončila Mertlem tečovaná Plášilova střela.

Místo zdramatizování zápasu se potřetí prosadili hosté a bylo zřejmé, že Hradec oplatí Spartě porážku z předchozího vzájemného souboje. Navíc se poté ještě hosté dvakrát prosadili v přesilové hře. Jedinou radostí sparťanů tak byla závěrečná vyhraná bitka Formana nad Vašíčkem.

Mladá Boleslav vyhrála potřetí v řadě

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli v Pardubicích 3:2 a získali třetí výhru v řadě. Utkání bylo až do 55. minuty vyrovnané, načež výhru na stranu hostů strhl po individuální akci Tomáš Hyka. Expardubického brankáře Martina Růžičku v dresu hostů pětkrát zachránila branková konstrukce.

V posledním vzájemném utkání v Pardubicích slavila Mladá Boleslav vítězství 8:3, když po první třetině vedla o čtyři branky. Tentokrát mělo utkání od úvodu klidnější průběh a na výraznější šanci se muselo čekat. Hosté byli zpočátku aktivnější, ale nedokázali nic vytěžit ani z přesilové hry.

Na druhé straně při početní výhodě trefil Zohorna tyč a odstartoval vydařenou pasáž domácích. Boleslavský Růžička sice pochytal šance Sýkory i Čáslavy, ale v přesilovce pak nestačil na přesnou Marcinkovu střelu z mezikruží. Hosté vyrovnali chvíli po pauze, když nepřesnost v pardubické rozehrávce potrestal po Jarůškově přiťuknutí Bárta. Krátce nato skončil zápas pro Pacovského, kterého důrazně dohrál Cetkovský.

Oba týmy dlouho nevěděly, co na soupeře vymyslet. Lehce ospalé diváky probral až velmi kuriózní gól v polovině utkání. Výborný při přesilovce nahodil kotouč na Kristana, který se snažil rozehrát, ale trefil jen Gregorce, od něhož se puk odrazil do branky. Smůla se Pardubic držela i nadále, neboť Marcinko s Tyborem mířili ve svých šancích do tyče. Pozorného Růžičku překonal až Sýkora prudkou ranou v přesilovce.

Remízový stav nutil k opatrné hře, a tak byla dlouho nouze o větší šance, což nezměnily ani přesilovky obou týmů. Rozhodující moment nastal kolem 54. minuty. Sýkora nejprve svůj brejk zakončil jen do tyče, načež boleslavský Hyka po průjezdu pásem zamířil přesně mimo Kristanův dosah. Branková konstrukce pak popáté zachránila Růžičku při střele Tybora.

Olomouc klesla na dvanácté místo

Olomouc podlehla doma vedoucímu Třinci 2:4 a po páté porážce za sebou se propadla na 12. místo tabulky. Oceláři naopak vyhráli čtrnáctý z posledních patnácti zápasů a drží si v čele tabulky jedenáctibodový náskok před druhým Litvínovem. Dvěma góly přispěl k vítězství obránce Rostislav Klesla a i o další branky vítězů postarali beci Josef Hrabal a David Nosek.

V úvodu se hosté bránili v oslabení, ale odolali i 13 vteřin ve třech proti pěti. Pak lídr tabulky při vyloučení Škůrka prověřil Vošvrdu, který musel krýt dvě rány Klesly. Olomoucký brankář podržel svůj tým také při ráně Adamského v dalším oslabení. V 17. minutě ale už Vošvrda inkasoval, když se po přihrávce Polanského zpoza branky prosadil obránce Hrabal.

Druhou část začali Hanáci tlakem, ale Hamerlík střely Knotka i Ondruška pochytal. Ve 27. minutě byl potřetí v utkání vyloučen Hrabal, ale Mora v přesilovce Hamerlíka pořádně neohrozila. Podobně to bylo i na druhé straně při Paterově vyloučení. Svou čtvrtou přesilovku ale Třinec už využil. Od modré čáry se prosadil olomoucký odchovanec v dresu Ocelářů Nosek.

V závěru druhé třetiny se radoval opět Třinec, když domácí ztratili puk v obranném pásmu a Klesla propálil Vošvrdu.

V 50. minutě měl dobrou střeleckou pozici Staněk, ale Hamerlík byl na místě. Za čtyři minuty už to bylo 4:0 pro Třinec. Vyloučení Laše potrestal druhým gólem v utkání Rostislav Klesla. Vošvrda se stejně jako v pátek na Slavii nechal vystřídat Urbischem.

Olomouc se přesto ještě snažila závěr zdramatizovat. V 55. minutě pokazil Hamerlíkovi čisté konto Tomás Rachůnek. Vzápětí neproměnil po faulu Orsavy trestné střílení Rác. Ten se pak přeci jen prosadil 68 sekund před koncem, ale Oceláři už si konec zápasu pohlídali.

Hübl srazil Plzeň třemi asistencemi

Hokejisté Litvínova porazili Plzeň 4:1 a po osmé výhře z posledních devíti utkání se drží na druhém místě o 11 bodů za vedoucím Třincem. Třemi asistencemi se na tom podílel nejproduktivnější hráč soutěže Viktor Hübl.

První zajímavý moment měl na svědomí plzeňský Hollweg, který čistým hitem srazil k ledu Pavlíka. Tomu odlétla helma i hůl, brzy se ale oklepal a zamířil na střídačku. Pak ještě prověřil střelou švihem Simon Francouze. V osmé minutě šli ale do vedení domácí. Ručinský se zblízka nemýlil a potvrdil tak výtečnou formu z posledních zápasů.

V 10. minutě Litvínov zvýšil na 2:0. Hübl našel křižnou přihrávkou Petružálka a ten se střelou z první nemýlil.

V 22. minutě pálil od modré čáry Ján Sýkora, domácí brankář jeho pokus ukryl v lapačce. Poté se ukázal Schleiss, který obkroužil branku a snažil se o rychlé zakončení k bližší tyčce, Francouz byl však na svém místě včas. Indiáni měli i další šance. Francouz si výtečně poradil jak s pokusem Johnsona, tak následně i zakončením Simona.

A tak udeřilo na druhé straně. Hübl vybojoval puk za brankou a našel mezi kruhy volného Šrámka, který zamířil přesně. V 47. minutě Petružálek střílel z pravého křídla, ale Mensator byl u své tyčky včas. Hosté pak přečkali oslabení a v 54. minutě snížili. Obráncům ujel Schleiss a bekhendovým blafákem překonal Francouze. Domácí ale rychle odpověděli a kombinaci s Hüblem zakončil úspěšně Lukeš.

41. kolo hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 22. Filippi (Valský, Bulík) - 9. Vas (Holec), 54. Vas (Kolář), 58. Poletín (Stránský). Rozhodčí: Šindler, Wagner - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 5942.

Liberec: Lašák - Kajínek, Výtisk, Gřegořek, Derner, Vitásek, Voráček - Balaštík, Vampola, Radivojevič - Valský, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, J. Vlach. Trenéři: Čada a M. Černý.

Slavia: Furch - Kolařík, Šenkeřík, Krejčí, Šulc, A. Růžička, Beňovič, J. Novák - Vlasák, Divíšek, Sklenář - Holec, Vas, Kolář - Stránský, J. Doležal, Poletín - Andres, M. Čermák, J. Veselý. Trenéři: Gregor a J. Beránek.

HC Vítkovice Steel - HC Energie Karlovy Vary 3:2
(2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Olesz (Kudělka), 20. Štencel (Burger, Kucsera), 48. Húževka (Vandas, Kucsera) - 3. Flek (Vachovec, Závorka), 50. Bičánek (Šmach, Balán). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 4260.

Vítkovice: Dolejš - Kovář, Kudělka, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

Karlovy Vary: Závorka - Šmach, Bičánek, Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Deyl - Micka, Skuhravý, Koblasa - Duda, Balán, D. Hruška - Flek, Kverka ml., Vachovec - Gorčík, Heizer, V. Tomeček. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 4:2
(2:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Říčka (Holík, Roman Vlach), 15. O. Veselý (Marušák, Čajánek), 33. Říčka (Roman Vlach), 54. Čajánek (Leška, Köhler) - 2. J. Káňa II. (L. Čermák, Hanzlík), 46. Ton (J. Hruška, Honejsek). Rozhodčí: Pešina, Smitka - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 6333.

Zlín: Kašík - Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec, Kováčik - Ton, J. Hruška, Honejsek - Vondráček, Koreis, Burian - R. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II - P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 0:5
(0:1, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 1. Šimánek (Kudrna, Mertl), 25. Mertl (Plášil, Skokan), 42. Tvrdík (Skokan, Pláněk), 55. Mertl (Pláněk, Šimánek), 56. Vydarený (Mertl, Kudrna). Rozhodčí: Polák, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 14:13, navíc Skokan (Hradec Králové) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 9778.

Sparta: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Piskáček, Barinka, Hrbas - Réway, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Černoch, Rolinek - Forman, Buchtele, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček - Bahenský. Trenéři: Jandač a Moták.

Hradec Králové: Kacetl - Piegl, Vydarený, Jank, Plášil, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Metrl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Kukumberg - Vantuch, Troliga, Červený - Skokan, Tvrdík, Pospíšil. Trenéři: Draisatl a Kučera.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - BK Mladá Boleslav 2:3
(1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Marcinko (T. Zohorna), 34. P. Sýkora (Gregorc, T. Zohorna) - 26. Bárta (Jarůšek), 30. D. Výborný, 55. Hyka (Robar). Rozhodčí: Hribik, Koch (Švýc.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5, navíc T. Zohorna (Pardubice) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7684.

Pardubice: Kristan - Benák, Havlík, Čáslava, Gregorc, Ščotka, Píša, Korím, Zdráhal - Radil, Nahodil, Tybor - P. Sýkora, Marcinko, T. Zohorna - Gašparovič, Kaut, Starý - Voženílek, M. Špaček, Cetkovský. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - M. Hruška, Ovčačík, Trončinský, Kočí, Robar, Holub, Trška - M. Látal, Broš, Pabiška - Jarůšek, D. Výborný, Bárta - Pacovský, Kašpařík, Volf - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 56. T. Rachůnek (Herman), 59. Rác (Marosz, Jergl) - 17. Hrabal (Polanský), 34. Nosek (Doudera, Polanský), 39. Klesla (Dravecký, Adamský), 55. Klesla. Rozhodčí: Homola, Pavlovič - Lučan, Kis. Vyloučení: 7:7, navíc Cibák (Olomouc) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4431.

Olomouc: Vošvrda (55. Urbisch) - Houdek, Skrbek, Škůrek, Vyrůbalík, Staněk, Ondrušek, Rašner - Rác, Marosz, Cibák - Zuzin, Herman, Laš - T. Rachůnek, Patera, R. Dlouhý - Jergl, J. Knotek, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.

Třinec: Hamerlík - Klesla, Hrabal, Linhart, Galvas, Doudera, Nosek, Foltýn - Rákos, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Marek Růžička, Plíhal, Matuš - Cienciala, Jašek, Chmielewski. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 4:1
(2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Ručinský (Petružálek, R. Hanzl), 10. Petružálek (Hübl, Lukeš), 28. Šrámek (Hübl), 56. Lukeš (Hübl) - 54. Schleiss (Jeřábek, Kadlec). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:6, navíc Machovský (Plzeň) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5638.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, T. Pavelka, Frolo, Šlégr - Šrámek, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Písařík, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Plzeň: Mensator - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Lev, Pletka - Indrák, Bližňák, Schleiss - Balej, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

1. Třinec 41 27 4 3 7 149:84 92
2. Litvínov 41 22 6 3 10 133:100 81
3. Sparta Praha 41 21 5 1 14 140:101 74
4. Brno 41 21 3 5 12 124:112 74
5. Hradec Králové 41 20 2 1 18 111:107 65
6. Pardubice 41 20 1 2 18 124:127 64