Po senzaci průšvih: Basketbalistky nečekaně padly s Řeckem

Aktualizováno 19. 6. 2015 22:29
České basketbalistky prohrály na mistrovství Evropy v osmifinálové skupině E s Řeckem 71:74.
Češky na Řekyně nestačily - ilustrační foto.
Češky na Řekyně nestačily - ilustrační foto. | Foto: Václav Rojík

Debrecín - České basketbalistky prohrály na mistrovství Evropy v osmifinálové skupině E s Řeckem 71:74. Výrazně se jim tak vzdálil postup do čtvrtfinále. Stačit k němu nemusí ani případná výhra v závěrečném utkání s Tureckem. Zároveň totiž Francie musí zdolat Bělorusko a Černá Hora nesmí prohrát s Řeckem.

Češky se dostaly do rychlého vedení

Před zápasem s posledním celkem tabulky nebylo jisté, zda kvůli nemoci do hry zasáhne Jana Veselá, ale nakonec se rozhodla hrát a hned na začátku spolu s Veronikou Bortelovou dala trojku. Řekyně však na rychlé české vedení 6:0 odpověděly a místo očekávaného obranného dramatu se ze zápasu stala střelecká přetahovaná.

Česká obrana nefungovala dobře a Řekyně, které měly s průměrem 51,8 bodu na zápas nejhorší útok na turnaji, daly za poločas 43 bodů. Trefovaly i těžké střely a Češky s nimi měly hodně starostí.

V útoku ale český tým potvrzoval formu z předchozích zápasů a dařilo se mu soupeře přestřílet. Opět se o to staralo produktivní duo Alena Hanušová, Kateřina Elhotová.

Důležitou roli hrála i kapitánka Bortelová. A tak zatímco Francouzky daly v minulém zápase Řecku 51 bodů za celé utkání, české "lvice" nastřílely 48 bodů za poločas.

Ani lepší obrana nepomohla

Ve druhé půli Češky přeci jen zlepšily obranu, ale naopak se jim přestalo dařit v útoku, a tak se nepovedlo odskočit do dvouciferného náskoku. Místo toho soupeř zabral a do poslední části šel s mankem pouhých dvou bodů.

Češky na přelomu třetí a čtvrté části nedaly šest minut ani bod a Řekyně otočily na 59:58. Pak ale střeleckou mizérii utnula Ilona Burgrová a trojka Bortelové tým uklidnila. Řekyně se ale nevzdaly a znovu skóre otočily.

Češkám vypadlo několik střel z obroučky a 18 vteřin před koncem prohrávaly už o čtyři body. Hanušová ještě trojkou vykřesala naději, ale soupeř už výhru nepustil.

Mistrovství Evropy basketbalistek - osmifinále:

Skupina E:

ČR - Řecko 71:74 (22:24, 48:43, 58:56)

Nejvíce bodů: Hanušová 16, Bortelová 15, Elhotová 14, Burgrová 10 - Kaltsiduová 20, Dimitrakuová 15, Spanuová 12. Fauly: 22:20. Trestné hody: 17/12 - 23/20. Trojky: 9:4. Doskoky: 30:32.

Černá Hora - Bělorusko 77:72 (21:14, 33:31, 56:49)

Nejvíce bodů: Jovanovičová 20, Škerovičová 19, Robinsonová 15 - Snicinová 21, Levčenková 15, Veramejenková a Papová po 12.

Francie - Turecko 56:66 (15:16, 30:33, 44:44)

Nejvíce bodů: Sandersová 23, Yilmazová 13, Albenová 9 - Grudaová 16, Yacoubouová 8, Tchatchouangová 7.

1. Turecko 4 3 1 240:214 7
2. Francie 4 3 1 271:250 7
3. Bělorusko 4 2 2 291:259 6
4. Černá Hora 4 2 2 256:264 6