Jablonečtí Galácticos potvrdili, že se jim na podzim nedaří doma a na vedoucí Plzeň ztrácejí už patnáct bodů.
Trápení svých barev v hledišti sledoval majitel klubu Miroslav Pelta. Ve VIP sektoru nechyběl ani první muž českého tenisu Ivo Kaderka.
Plzeň si vítězstvím na severu Čech zajistila titul ligového půlmistra.
V zimním počasí za vytrvalého sněžení se hrál svižný fotbal v dobrém tempu. V úvodu byl nebezpečnější Jablonec.
30. 11. 2015 18:52
Plzeňští fotbalisté si pojistili první místo v Synot lize, když zvítězili na hřišti Jablonce, kterému se proti Západočechům dlouhodobě nedaří. Největším pronásledovatelem Viktorie zůstává Sparta, která otočila duel proti Brnu. Posun na třetí příčku odmítl Liberec, jenž padl na půdě rozjetého Zlína.

Jablonec - Viktoria Plzeň díky gólu Baránka zvítězila v pondělní dohrávce 15. kola Synot ligy v Jablonci 1:0, a stala se tak podzimním půlmistrem. Severočeši naopak potvrdili, že se jim na podzim nedaří doma a na vedoucí Plzeň ztrácejí už patnáct bodů.

Utkání jsme sledovali v podrobném online přenosu.

V zbývajících dvou zápasech posledního podzimního kola zvítězila Sparta doma nad Brnem 2:1, Liberec nečekaně padl ve Zlíně 0:2.

Dobrý začátek nestačil

Co naplat, že byli v úvodu nebezpečnější, Viktoria postupem času hru vyrovnala a ve 32. minutě udeřila. Na centr od Hořavy si naskočil Baránek a hlavičkou o zem překonal Hrubého. Jako stoper si připsal už třetí gól v této ligové sezoně.

Jablonec mohl ještě do poločasu srovnat, ale Pospíšil bývalému klubu branku nedal, protože Kozáčik jeho přízemní pokus k tyči vyrazil. Další velkou šanci měli Severočeši šest minut po pauze, kdy po centru zprava hlavičkoval neobsazený Mingazov nad.

Když po poločase začal Jablonec více riskovat, hostům se otevíral prostor pro brejky. V 59. minutě utekl obraně Ďuriš, ale pálil jen do boční sítě.

Jablonec se tlačil dopředu a Viktoria stále víc hrozila z brejků. Hosté se nejprve marně dožadovali penalty a pak je od pojištění náskoku dělil jen kousek, když se tečovaný míč snesl na břevno domácí branky. V závěru už hosté na těžkém terénu čtvrtou ligovou výhru po sobě v klidu udrželi.

Rozjetý Zlín nezastavil ani Liberec

Dalšímu přednímu klubu domácí scény - Liberci - se tolik nedařilo. Ve Zlíně po brankách Koreše a Poznara padl 0:2. Zlín vyhrál třetí zápas v řadě a v tabulce postoupil na šesté místo. Naopak Liberec propásl možnost posunout se na třetí místo a potvrdil, že závěr podzimu na soupeřových hřištích nezvládl. Z posledních pěti zápasů venku vytěžil pouze dva body.

Zlín vsadil na ofenzivní pojetí hry s nakopávanými míči a rychlými protiútoky. Herní aktivitu poprvé zúročil v 29. minutě, kdy ve středu pole založil rychlou akci Živulič, který poslal po pravé straně do úniku Vukadinoviče. Po jeho centru Koreš hlavou překonal brankáře Koubka.

I po změně stran si počínali domácí fotbalisté aktivněji, přičemž Liberec ve snaze vyrovnat postupně otevřel hru. Jeho kombinační chyby trestali zlínští fotbalisté bleskovými protiútoky. Střelu Koreše po hodině hry stačil Koubek ještě vyrazit. O tři minuty později po úniku do otevřené obrany Železník přihrál Poznarovi, který přesnou ránou k tyči přidal druhý gól. V 69. minutě stačil liberecký brankář jen vykopnout další Poznarovu střelu.

Liberec se probral až v závěrečné čtvrthodině, zvrátit výsledek se mu ale navzdory územní převaze nepodařilo. Brankář Holý stačil všechny střely zlikvidovat a vychytal v sezoně čtvrtou nulu.

Sparťany zachránil Lafata

Největším pronásledovatelem Viktorie zůstává Sparta, která doma otočila skóre proti Brnu a vyhrála 2:1. Musela obejít bez vykartovaného záložníka Dočkala, oproti čtvrtečnímu utkání s Tripolisem, ve kterém si zajistila postup do vyřazovací části Evropské ligy, se však do sestavy vrátili Matějovský s Jiráčkem.

Pražané sice byli v utkání aktivnější, ale scházela jim produktivita. A Brno trestalo. Ve 32. minutě Keresteš prošel nikým nebráněn středem hřiště, přihrál Řezníčkovi, který obešel Bičíka a postaral se první gól Brna na Letné od května 2008. Vzápětí mohl po špatné rozehrávce Sparty přidat další, ale jeho oblouček skončil jen těsně nad.

Na hráčích Sparty byla po přestávce znát nervozita a přes pozornou obranu Brna se do vyložených šancí nedostávali. Až v 68. minutě proklopýtal mezi několika soupeři Konaté, našel Lafatu a po jeho přiťuknutí ranou k tyči vyrovnal Juliš.

O pár okamžiků později už domácí vedli a opět celou akci odstartoval Konaté. Do jeho přízemního centru se položil Lafata, který si tak připsal desátou branku v sezoně. Proti Brnu navíc letenský kapitán zaznamenal už svou sedmou branku ve čtvrtém utkání.

Zatímco Sparta vyhrála i osmý domácí zápas v sezoně, Brno promarnilo šanci ukončit černou sérii na Letné, kde naposledy vyhrálo v květnu 2008.

15. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 32. Baránek. Rozhodčí: Zelinka - Blažej, Kotík. ŽK: Mingazov, Martin Doležal I., Wágner - Matějů, Hořava, Ďuriš. Diváci: 3022.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, Karavajev - Hübschman - Tecl (64. Masopust), Pospíšil, Greguš (56. Wágner), Mingazov (81. Matěj Hanousek) - Martin Doležal I. Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hejda, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic (88. Rajtoral), D. Kolář (73. Procházka), Kovařík - Ďuriš (90. Holenda). Trenér: Krejčí.

Fastav Zlín - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 29. Koreš, 63. Poznar. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Pochylý. ŽK: Poznar, Jugas - Bartošák, Sýkora. Diváci: 3682.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov - V. Vukadinovič (83. Jordan), Janíček, Živulič, Koreš (70. Holík) - Železník (87. Kopečný), Poznar. Trenér: Páník.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka (76. Sýkora), Pokorný, Bartošák (70. Mudra) - Švejdík, Machuča - Delarge, Shala (61. Folprecht), Kerbr - Rabušic. Trenér: Trpišovský.

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 2:1 (0:1)

Branky: 68. Juliš, 70. Lafata - 32. Řezníček. Rozhodčí: Ardeleánu - Vlasjuk, Dobrovolný. ŽK: Brabec - Malík, R. Buchta, Košťál. Diváci: 5731.

Sparta: Bičík - Mareček, Brabec, Costa, Frýdek - Fatai (64. Konaté), Jiráček (60. Juliš), Matějovský (89. Hušbauer), Vácha, L. Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

Brno: Melichárek - Malík, P. Buchta, Košťál, Keresteš - Chrien (59. R. Buchta), Weber (74. Vávra), Zavadil, Lacko (80. Brigant), Michal Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16