... až to vypadalo, že Eden musí každou chvilkou začít hořet.
Na hřiště létaly dýmovnice,...
...se kterými měli hasiči ...
27. 9. 2014 16:53
Fotbalisté Plzně museli v Brně otáčet zápas, když se Zbrojovskou v rámci 9. kola Synot ligy prohrávali 1:2, ale vyhráli 3:2.

Praha - Kapitán Sparty David Lafata opět prokázal, jak je pro Letenské důležitým hráčem. Dvěma góly rozhodl pražské derby a Sparta vyhrála v Edenu nad Slavií 2:0.

Utkání jsme sledovali zde.

Tým Vítězslava Lavičky zvítězil ve čtvrtém derby za sebou, přičemž skóre z těchto utkání je 10:1. Tentokrát se ale výhra nerodila lehce. Slávisté ve druhé půli neproměnili tři obrovské šance a Lafata, který navíc neproměnil penaltu, je potrestal. Sparta se díky výhře vyhoupla zpět na druhé místo tabulky o bod za vedoucí Plzeň.

Letenší byli od začátku aktivnější, domácí se spíše spoléhali na rychlé brejky a standardní situace. Oba týmy však měly problémy s kombinaci a tak se na velké šance čekalo marně. Z nudy vytrhly diváky až Lafatovy nůžky ze 36. minuty. Slávisté pak odpověděli Juhárovou dělovkou z úhlu, kterou vyrážel Bičík.

Druhé dějství už bylo o něčem jiném. Hned v první minutě pálil Lafata, za chvíli spálil obrovskou šanci Škoda, jehož hlavičku vyrazil nad Bičík. V další šanci neuspěl Vukadinovič a Sparta udeřila. V 53. minutě si na centr z rohu naskočil Lafata, jehož neuhlídal Latka, a svou gólovou hlavičku odrazil od tyče.

Lafata trefil z penalty břevno

O pět minut později zahrál ve vápně rukou Vukadinovič a rozhodčí Paták odpískal penaltu. Lafata sice poslal brankáře na druhou stranu, trefil však pouze horní část břevna.

Slávisté hráli nejlépe v období od 65. do 75. minuty a vypracovali si čtyři obrovské šance. Škoda nejprve ve skluzu neumístil míč ideálně, pak připravil tutovku pro Zmrhala, který ale sám před Bičíkem trefil jen jeho nohy. Korunu nemohoucnosti pak nasadil znovu Škoda, když z malého vápna nikým neatakován hlavičkoval vedle.

Logicky přičel trest. Po centru Kadeřábka vystřelil Krejčí tak šťastně, že odrazem od země přehodil Hrubeše a dobíhající Lafata vyhrál souboj s obránci. Slavia už poté nenašla vůli ani síly na zvrat.

Venkovní výhry Plzně a Jablonce

Pohlednou přestřelku viděli fotbaloví fanoušci v Brně, kde domácí Zbrojovka vedla o poločase nad Plzní 2:1, nakonec ale Viktoria zápas 9.  kola Synot ligy otočila a zvítězila 3:2.

Na prozatímní druhé místo za Západočechy se vyhoupl Jablonec, který si poradil s Hradcem Králové 2:0.

Fotbalisté Příbrami i ve druhém zápase pod novým trenérem Pavlem Tobiášem zabodovali naplno. Po vítězství v Jihlavě dnes jednoznačně vyhráli v Českých Budějovicích 3:0.

Dukly doma zdolala poslední Jihlavu jasně 4:1 a v první lize ukončila sérii tří porážek. Zápas rozhodli na Julisce dvěma góly Michal Krmenčík a jedním Jean-David Beauguel a Jakub Považanec. Za Vysočinu pouze snížil Marián Kovář. Pražané poprvé v sezoně vstřelili v nejvyšší soutěži víc než jednu branku.

Šťastným gólem Patrizia Stronatiho z první minuty nastaveného času porazili fotbalisté Ostravy Bohemians 1905 1:0. Domácí vyhráli přesto, že posledních sedm minut dohrávali bez vyloučeného Sukupa. Pražané venku po třech výhrách nebodovali a inkasovali po 328 minutách.

V Brně se dostal na hřiště i Horváth

Brněnský záměr udržet čisté konto dostal ve 26. minutě po faulu Lutonského na Petrželu v pokutovém území trhlinu. Kolář s jistotou penaltu proměnil a po úvodní brance dostala hra spád.

Domácí více otevřeli hru a ve 31. minutě po Fischerově centru a Vávrově nepřesné střele stačil u tyčky číhající Brigant vstřelil svou první ligovou branku. Těsně před koncem poločasu Brno nečekaně otočilo skóre. Lutonský prošel po levé straně a sólo zakončil přesnou trefou do horního růžku plzeňské branky.

Kouč hostů Koubek do druhého poločasu místo nedůrazného Chramosty nasadil Tecla. Tah mu vyšel, v 52. minutě se Tecl protáhl mezi domácími zadáky a vyrovnal. Potvrdil tak, že se mu v zápasech proti Brnu střelecky daří.

Domácí ztratili oproti úvodnímu poločasu střed pole, už se jim nedařilo zakládat jednoduché útočné akce a režii zápasu převzala Plzeň. Z převahy vstřelil v 61. minutě vítězný gól Řezník.

Po další chybě v rozehrávce zachránil Brňany brankář Hladký, který chytl sólový útok Koláře. V závěrečné čtvrthodině, kterou si na plzeňské straně zahrál i střídající Horváth, se ještě Zbrojovka zvedla k chvilkovému náporu, ale Šumberovi a Moukanzovi chybělo více přesnosti k vyrovnání a Plzeň si už těsné vítězství uhájila. Poslední dvě minuty navíc domácí dohrávali bez vyloučeného Moukanzy.

Příbram s Tobiášem zlepšila obranu

Jihočeši ve 26. minutě nejprve ubránili roh Příbrami, ale Linhart jen pár metrů za pokutovým územím přišel o míč a hosté jej ihned poslali zpátky před branku Křížka. Herzán na centr nedosáhl a tak míč propadl k volnému Hnaníčkovi. Ten měl dost času na přípravu střely a ranou ke vzdálenější tyči překonal českobudějovického brankáře.

Pokud diváci čekali, že inkasovaný gól Dynamo probere, mýlili se. České Budějovice i nadále pokračovaly v ospalém tempu bez herních nápadů a Příbram je za to do přestávky málem potrestala ještě jednou. Po rychlém útoku přihrál Pilík míč volnému Fillovi, jenž však na moment zaváhal se zakončením a domácí hráči dokázali jeho pokus zablokovat.

Do druhé části se Dynamo pustilo s větším elánem a dostalo se i do dobré příležitosti. Jenže Linhart po Herzánově přihrávce mířil nad břevno. Ovšem nebezpečnějším týmem zůstávala Příbram. Fillo v dobré příležitosti přestřelil a Zemanovu ránu vyrazil na roh Křížek.

Třetí příležitost ve druhém poločase už hosté využili. Kramešovu střelu Křížek v 59. minutě vyrazil před sebe, českobudějovický gólman pohotově reagoval i na Řezníčkovu dorážku, ale volný Sus už míč pohodlně poslal do branky. Jihočechy pak definitivně potopil jejich bývalý hráč Řezníček. Zemanovu ránu Křížek vyrazil, ale příbramský útočník byl u míče první a snadno přidal třetí gól.

Baníku stačil jeden gól

Ostrava v domácím utkání ovládla střed hřiště, kde posbírala spoustu míčů, a rychlým přechodem dopředu si vytvářela příležitosti. V 16. minutě se parádní střelou zpoza šestnáctky blýskl Narh, ale hosty spasila dobře postavená tyč. Greguš pak vyslal odvážný projektil snad z 35 metrů a Švenger měl co dělat, aby jeho bombu vyboxoval do zámezí.

Domácí svou nejlepší pasáž zápasu prohospodařili neproměňováním šancí. Ještě krátce před poločasem se za obranu dostal Kukec, ale Švenger mu včasným výběhem znemožnil pokus o přehození.

Druhá půle už byla úplně o něčem jiném. "Klokani" nejprve přestáli další nebezpečný pokus hlavičkujícího Baránka, který byl jednoznačně králem trávníku, a pak už svým sebevědomím začali připomínat nejlepší venkovní tým.

Výrazně větší aktivitu v poli ale Pražané střelecky nevyjádřili, protože měli dost problémů ve finální fázi. Až čtvrthodinu před koncem sklepl Mikuš hlavou míč do běhu Moravcovi, který se ale asi zalekl gólu a zakončil mizerně.

Bohemians v závěru přišpendlili Ostravu před Pavlenku, který jen s úzkostí sledoval, jak tečované centry míjejí jeho branku. Po faulu na Mikuše Baník navíc přišel sedm minut před koncem o vyloučeného Sukupa. Hosté však koncovku odehráli pasivně, jakoby jim stačil bod. A Baník, který se ve druhé půli prakticky nedostal před Švengra, je ztrestal v nastaveném čase. Stronati hlavou z malého vápna poslal do sítě Kukecův centr.

Na Julisce viděli fanoušci domácí kanonádu

Dukla se rychle ujala iniciativy a po několika náznacích šancí šla ve 13. minutě do vedení. Míč po Bergerově přímém kopu Karavajev vrátil Krmenčíkovi, který z úhlu za pomoci Krejčího teče skóroval. Útočník hostující z Plzně si připsal premiérový ligový zásah za Duklu.

Pražané kontrolovali hru a ve 36. minutě skórovali podruhé. Berger dostal na pravé straně hodně prostoru, našel před brankou Beauguela a ten patičkou překonal gólmana Hanuše. Francouzský útočník se v lize trefil počtvrté.

Dukla zahájila výborně i druhý poločas a už po dvou minutách vedla 3:0. Krmenčík s Beauguelem rozjeli protiútok, který český reprezentant do 21 let snadno zakončil svou druhou brankou.

Po hodině hry byl blízko dalšímu gólu Beauguel, ale tentokrát trefil jen tyčku. Poprvé vážněji zahrozila i Vysočina, Harba však z voleje hodně přestřelil.

Obrana Jihlavy dál chybovala a v 70. minutě inkasovala počtvrté, když se po Bergerově přihrávce znovu trefil do odkryté branky Považanec. Také slovenský záložník dal premiérový ligový zásah za dejvický tým. O chvíli později snížil střídající Kovář, jenž pohotovou střelou využil Hybšův centr.

Jablonec s Hradcem neměl potíže

Za celý zápas si hradecké mužstvo vytvořilo jen dvě šance. V úvodní z nich na začátku první půle postupoval ze strany sám na bránu Štípek, ránu však namířil těsně vedle. Hradec tak opět potvrdil pověst nejhůře střílejícího týmu ligy, v devíti kolech se prosadil pouze čtyřikrát.

To Jablonec po neúspěchu v minulém kole, v němž pouze remizoval s Českými Budějovicemi a neproměnil dlouhou přesilovku, šel na rozlehlém stadionu v Malšovicích sebejistě za výhrou. Tým ze severu Čech ukázal kvalitu a trpělivě čekal na šanci. Zásadní příležitosti přišly na konci prvního poločasu. Nejprve Novákův pokus z přímého kopu lapil brankář Koubek, poté Mingazov v úniku netrefil branku.

Po změně stran však již zkušenější hosté udeřili. Dvě branky měly jednoho střelce, dvakrát se prosadil záložník s reprezentační zkušeností Pospíšil. První gól padl v 53. minutě a velký podíl na něm měl vysoký útočník Doležal. Poslal přesný centr na zadní tyč, kde se Pospíšil dostal před pravého obránce Holeše a překonal Koubka.

Druhá branka přišla o dvanáct minut později. Pospíšil tentokrát trefil střelu zpoza šestnáctky přesně k tyči, na gólu však měl podíl také domácí brankář Koubek.

Hradec padl do křeče, jeho hráči byli nepřesní a bez nápadu. Až do konce se nedostali do šance. Skóre mohl ještě navýšit po akci střídajících hráčů Moulis, jemuž připravil pozici Jun. V tuto chvíli však Koubek zasáhl velmi dobře. Hradci to však nepomohlo a v tabulce po prohře spadl na sestupová místa.

Fotbalová Synot liga - 9. kolo:

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branky: 53. a 80. Lafata. Rozhodčí: M. Paták - Wilczek, Moláček. ŽK: Latka, Piták, Baéz - Costa. Diváci: 16.661.

Slavia: Hrubeš - Dobrotka, Latka, Bílek, Juhar - Kodr (69. R. Hrubý), Baéz - V. Vukadinovič (61. Piták), Zmrhal, M. Černý (87. Petr) - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Matějovský, Vácha, Hušbauer (49. Konaté) - Dočkal (90. Mareček), L. Krejčí - Lafata (88. Bednář). Trenér: Lavička.

Dynamo České Budějovice - 1. FK Příbram 0:3 (0:1)

Branky: 26. Hnaníček, 58. Sus, 68. Řezníček. Rozhodčí: Bílek - Jiřík, Pilný. ŽK: Kalod, Herzán - Hnaníček. Diváci: 2854.

České Budějovice: Křížek - Klesa, P. Novák, Lengyel, Machovec - Koreš (54. Hanzlík), Benát, Herzán, Hora - Linhart (62. Funda), Kalod. Trenér: Urban.

Příbram: Boháč - Sus, Zápotočný, Hájovský, Neves - Krameš, Hnaníček, Fillo (86. T. Krbeček), Pilík (90. Tarczal), Zeman (79. Jiří Mareš) - Řezníček. Trenér: Tobiáš.

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 2:3 (2:1)

Branky: 31. Brigant, 45. Lutonský - 26. D. Kolář z pen., 52. Tecl, 61. Řezník. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Kubr. ŽK: Hladký, Košťál, Sýkora, Lutonský, Schuster, Moukanza - Hejda, Horváth. ČK: 90. Moukanza. Diváci: 6492.

Brno: Hladký - Malík, Košťál, Schuster - Hyčka, Fischer (81. Jugas), Zavadil, Lutonský - Brigant (71. Šumbera), Vávra (64. Moukanza), Sýkora. Trenér: Kotal.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (83. Horváth), D. Kolář (78. Hořava), Pilař - Chramosta (46. Tecl). Trenér: M. Koubek.

Dukla Praha - Vysočina Jihlava 4:1 (2:0)

Branky: 13. a 47. Krmenčík, 36. Beauguel, 71. Považanec - 73. Kovář. Rozhodčí: Ardeleánu - J. Paták, Ratajová. ŽK: Považanec, Krmenčík - J. Krejčí, Vidlička. Diváci: 1201.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Jeřábek, Matěj Hanousek - Marek Hanousek, Hlinka, Považanec (86. Čajič) - Berger (76. Néstor), Beauguel, Krmenčík (64. Jakub Mareš). Trenér: Kozel.

Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Kučera, Jánoš (81. Vidlička) - Kukol (75. Fulnek), Jungr, Vaculík (57. Kovář) - Harba. Trenér: P. Rada.

FC Hradec Králové - Baumit Jablonec 0:2 (0:0)

Branky: 53. a 65. M. Pospíšil. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Vaňkát. ŽK: Rossi, Romera (oba Jablonec). Diváci: 2746.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Plašil, P. Čermák - Križko (68. A. Čermák), Kotiš - Štípek (82. Šultes), Halilovič, Malinský - Shejbal (58. P. Dvořák). Trenér: Prokopec.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, F. Novák - Rossi, Hübschman - Kopic (80. Moulis), M. Pospíšil, Mingazov (62. Crnkič) - Martin Doležal I. (89. Jun). Trenér: Šilhavý.

1. Plzeň 9 6 2 1 21:8 20
2. Sparta 9 6 1 2 13:4 19
3. Jablonec 9 5 2 2 14:8 17
4. Teplice 9 3 5 1 14:8 14
5. Slovácko 9 4 2 3 19:14 14
6. Ostrava 9 4 2 3 6:12 14