Závadová byla na plaveckém MS sedmá, Belmonteová má rekordy

3. 12. 2014 18:18
Barbora Závadová obsadila na mistrovství světa v krátkém bazénu časem 4:30,95 minuty sedmé místo ve finále polohového závodu na 400 metrů.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: CPA Eduard Erben

Dauhá - Barbora Závadová obsadila na mistrovství světa v krátkém bazénu časem 4:30,95 minuty sedmé místo ve finále polohového závodu na 400 metrů. Naopak první pokus v Dauhá dostat se mezi finálovou osmičku nevyšel o jedno místo Simoně Baumrtové. Na šampionátu v Dauhá padly během prvního finálového bloku také dva individuální světové rekordy, o které se postarala Španělka Mireia Belmonteová.

Jednadvacetiletá Závadová, která se letos po dvouleté stagnaci vrací do světové špičky, si před šampionátem kladla za cíl postoupit do finále a nebýt poslední. To splnila, přesto nebude úplně spokojená s časem, neboť za svým výkonem z dopolední rozplavby zaostala přesně o sekundu. Její tři roky starý český rekord má hodnotu 4:28,21.

Baumrtová jela do Dauhá jako největší česká naděje, ale podobně jako v létě na mistrovství Evropy v Berlíně také dnes zaostala za předpoklady. V závodu na 100 metrů znak, v němž obhajovala bronzovou medaili z předloňského šampionátu v Istanbulu, skončila v rozplavbách osmá časem 57,61 a v semifinále se zlepšila pouze na 57,37, což na postup nestačilo. Za vlastním českým rekordem z loňského ME v Herningu, kde byla druhá, zaostala o více než sekundu. Od postupu do finále ji dělilo 12 setin.

Belmonteová připisovala tabulky

Hrdinkou dne byla Španělka Belmonteová. Nejprve vyhrála závod na 200 metrů motýlek a jako první žena v historii se dostala časem 1:59,61 pod hranici dvou minut. O několik desítek minut později opanovala polohovou čtyřstovku, kde zastavila časomíru na hodnotě 4:19,86.

Na motýlkářské dvoustovce dosud držela světový rekord Číňanka Liou C'-ke časem 2:00,78, z čela tabulek na polohové čtyřstovce Španělka vymazala maďarskou hvězdu Katinku Hosszúovou, která byla loni o 99 setin pomalejší. Hosszúová se dnes za Belmonteovou musela spokojit se dvěma druhými místy.

Další česká naděje Petra Chocová, která v Dauhá bojuje s angínou, skončila už dopoledne na prsařské padesátce dvacátá a semifinále jí o 15 setin uniklo. Právě na této trati se přitom předloni stala mistryní Evropy v dlouhém i krátkém bazénu.

Světový rekord padl i v kraulařské štafetě žen na 4x200 metrů, kde se o něj postaraly časem 7:32,85 Nizozemky Inge Dekkerová, Femke Heemskerková, Ranomi Kromowidjojová a Sharon Van Rouwendaalová. Evropské maximum pro změnu vytvořila litevská prsařka Ruta Meilutyteová, jež v semifinále padesátky časem 28,81 zaostala o jedinou setinu za světovým maximem Jessicy Hardyové z USA.