24. 8. 2014 10:46
Barbora Závadová překonala český rekord na 400 metrů volný způsob, Pavel Janeček v dlouhé polohovce.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: CPA Eduard Erben

Berlín - V berlínském bazénu na mistrovství Evropy dnes padly dva dlouholeté české rekordy. Barbora Závadová nejprve zvládla rozplavbu na 400 metrů volný způsob za 4:13,18 minuty a po 15 letech vymazala z rekordních tabulek Hanu Černou-Netrefou, vzápětí padlo i nejstarší národní maximum. Pavel Janeček v dlouhé polohovce dohmátl v čase 4:21,15 a sebral první místo v historických tabulkách Josefu Hladkému, kterému patřilo od roku 1983.

Do finále se však noví čeští rekordmani nedostali. Závadová obsadila 12. místo, Janeček byl v konkurenci 31 polohovkářů třináctý. Přímo do finále postoupila vždy jen nejrychlejší osmička.

Dvacetiletý Janeček vylepšil národní rekord o více než dvě vteřiny, majitel několika medailí z ME Hladký před 31 lety zaplaval dlouhou polohovku za 4:23,52. O rok starší Závadová dnes pokořila čas Černé (4:14,14) bezmála o vteřinu.

Ani české štafety v polohovém závodu na 4x100 metrů do finále neprošly. Ženské kvarteto Baumrtová, Moravčíková, Závadová, Kolářová obsadilo 11. místo v čase 4:06,90 a Baďura, Bartůněk, Havránek, Verner byli čtrnáctí (3:43,61).

V odpoledním finálovém bloku závěrečného dne ME od 16:00 se představí jen prsařka Petra Chocová, která má ve sprintu na 50 metrů šanci obhájit zlatou medaili z předloňského šampionátu v Debrecínu. A zároveň vybojovat v Berlíně pro českou výpravu první cenný kov.