Plavci dnes na postup nedosáhli, Janečkovi rekord nestačil

4. 12. 2014 11:45
Plavec Pavel Janeček vylepšil na mistrovství světa v krátkém bazénu skoro o čtyři sekundy český rekord v polohovém závodě na 400 metrů
Pavel Janeček.
Pavel Janeček. | Foto: Reuters

Dauhá - Plavec Pavel Janeček vylepšil na mistrovství světa v krátkém bazénu skoro o čtyři sekundy český rekord v polohovém závodě na 400 metrů, ale na postup do odpoledního finále mu to nestačilo. Časem 4:09,09 minuty obsadil v Dauhá 16. místo.

Jeho dosavadní maximum mělo hodnotu 4:13,02 a platilo teprve od listopadové Velké ceny Brna, na níž překonal sedm let starý čas Květoslava Svobody. Dvacetiletý Janeček zaostal za postupem o 1,62 sekundy, v rozplavbách byl nejrychlejší Japonec Kosuke Hagino (4:02,13).

Po středečním sedmém místě na polohové čtyřstovce se Barboře Závadové nepodařilo na čtvrtinové trati postoupit ani do semifinále. Časem 1:01,54 skončila 22., mezi šestnáctku nejlepších by ji posunul výkon o devět desetin lepší.

Motýlkářku Lucii Svěcenou dělila na padesátimetrovém sprintu půlsekunda od semifinále, k postupu by potřebovala alespoň o čtyři setiny pokořit vlastní český rekord 26,15. Na postup nedosáhli ani Anna Kolářová na kraulařské stovce (32.), mužská štafeta na 4x200 m volný způsob (11.) a ani smíšená štafeta na 4x50 metrů polohově.

Český mix ve složení Simona Baumrtová, Petr Bartůněk, Jan Šefl a Anna Kolářová přitom v původních výsledcích figuroval na posledním postupovém místě, ale nakonec z osmičky finalistů vypadl. Časem 1:40,77 prohrál s osmými Ukrajinci o 42 setin.

České kvarteto vloni na mistrovství Evropy v Herningu vybojovalo bronz, který se letos proměnil ve stříbro po prokázaném dopingu Rusky Julie Jefimovové z původně vítězného týmu. Ve finále tehdy s Baumrtovou a Bartůňkem plavali Lucie Svěcená a Tomáš Plevko.

V úplně první disciplíně dnešního programu padl světový rekord. Finišman ruské polohové štafety na 4x50 metrů Jevgenij Sedov dohmátl v čase 1:32,78. Dosavadní držitelé maxima Italové byli vloni na ME o 87 setin pomalejší. Jejich tehdejší čas pokořili i Francouzi, Američané a Brazilci, rekordy na této trati se ale evidují teprve rok.