Phelps se rozloučil s plaveckou kariérou 18. zlatem z OH

5. 8. 2012 0:30
Americká polohová štafeta žen a Sun Jang vytvořili v sobotním plaveckém programu nový světový rekord.
Michal Phelps ukončil svou bilanci z olympijských her na osmnácti zlatých medailí | Foto: Reuters

Londýn - Nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps ve svém posledním závodu v kariéře získal 18. zlato.

Sedmadvacetiletý plavecký fenomén přispěl v závěrečné disciplíně v londýnském Aquatics Centre k vítězství americké štafety v polohovém závodu na 4x100 m.

Phelps, jenž v průběhu her překonal ruskou gymnastku Larisu Latyninovou v počtu cenných kovů na OH, tak končí s bilancí 18 zlatých, dvou stříbrných a dvou bronzových medailí.

"Už nechci zírat na černé čáry"

I v Londýně byl stejně jako v Aténách a Pekingu nejúspěšnějším plavcem, vylovil čtyři zlata a dvě stříbra.

Ve svém posledním závodu v kariéře vytáhl na oblíbeném třetím motýlkářskem úseku Američany z druhého místa před Japonsko a Nathan Adrian v závěrečném kraulu jeho dílo zpečetil.

Štafeta ve složení Matt Grevers, Brendan Hansen, Phelps a Adrian vyhrála v čase 3:29,35 před Japonskem a Austrálií.

"Je čas jít dál. Jsou i jiné věci, které bych chtěl ve svém životě dělat. A nejsem si jistý, že mezi ně patří zírání na černé čáry (na dně bazénu) čtyři hodiny denně," uvedl Phelps, jenž po posledním závodu dostal za své výkony během kariéry speciální stříbrnou trofej od prezidenta plavecké federace FINA Julia Maglioneho.

Američanky zaplavaly světový rekord

Také polohovou štafetu žen na 4x100 m ovládly reprezentantky USA, navíc ve světovém rekordu 3:52,05.

Postaraly se o něj další čtyřnásobná zlatá medailistka z Londýna Missy Franklinová, dvojnásobná šampionka Rebecca Soniová a trojnásobné vítězky Dana Vollmerová a Allison Schmittová.

Druhá skončila Austrálie, třetí Japonsko.

V londýnském bazénu padlo celkem devět světových rekordů a ten poslední individuální dnes přidal čínský plavec Sun Jang na 1500 m.

Sun překonal rekord o 3 sekundy

Časem 14:31:02 vylepšil své vlastní maximum o více než tři sekundy.

Sun Jang získal druhé zlato na těchto hrách, předtím triumfoval na kraulařské čtyřstovce.

Na druhém místě s více než osmisekundovým odstupem skončil Kanaďan Ryan Cochrane, bronz bral šampion z Pekingu Usáma Mellúlí z Tuniska.

Pozdější suverénní vítěz prožil hned na úvod okamžiky hrůzy, neboť skočil do vody ještě před výstřelem startéra.

Na chvíli se bál, že bude diskvalifikován, ale dostal druhou šanci, protože startovní procedura byla už předtím zastavena kvůli rušivému výkřiku z hlediště.

"Ani o tom nechci přemýšlet," řekl Sun Jang k hrozbě diskvalifikace.

"Měl jsem opravdu strach. Nejprve jsem se podíval na svoje rodiče, vůbec netuším, co si asi museli myslet," dodal.

Královnou her je Kromowidjojová

Královnou nejkratších kraulařských tratí se stala Ranomi Kromowidjojová.

Jednadvacetiletá Nizozemka po triumfu na 100 metrů vyhrála i na poloviční trati v olympijském rekordu 24,05.

Kromowidjojová splnila roli největší favoritky a stejně jako na stovce za sebou nechala Alexandru Herasimenjovou z Běloruska. Bronz získala vítězčina krajanka Marleen Veldhuisová.

Obhájkyně zlata z Pekingu a světová rekordmanka Britta Steffenová skončila těsně čtvrtá, a nevyužila tak poslední šanci na zisk medaile pro Německo.

Bez cenného kovu skončili němečtí plavci na OH naposledy v roce 1932.