Penguins díky 47 zásahům nováčka Murrayho slaví druhou výhru nad Capitals

Aktualizováno 3. 5. 2016 8:26
Dva z hlavních strůjců druhého vítězství Tučňáků nad Washingtone: Matt Murray a Patrick Hornqvist. | Foto: Reuters

New York - Hokejisté Pittsburghu porazili ve třetím utkání 2. kola play off NHL Washington 3:2 a ujali se vedení v sérii 2:1 na zápasy. Hlavním strůjcem úspěchu Penguins byl nováček v brance Matt Murray, který zneškodnil 47 střel a vytvořil si tak nové osobní maximum.

Základ k vítězství položili Tučňáci na přelomu sedmé a osmé minuty první třetiny, kdy se díky dvěma slepeným gólům v rozmezí 60 sekund dostali do vedení 2:0. Nejprve švédský útočník Patric Hörnqvist tečoval střelu obránce Trevora Daleyho od modré čáry a připsal si čtvrtý gól v letošním play off. Vzápětí šťastně skóroval Tom Kühnhackl, když při přečíslení dva na jednoho nadzvedl přihrávku Matta Cullena jeden z obránců Capitals a puk se od zad německého útočníka odrazil do sítě.

V 36. minutě přidal třetí branku další Švéd Carl Hagelin a o zbytek už se postaral Murray. Jednadvacetiletý gólman, který v základní části odchytal jen třináct zápasů, lapil v první i v druhé třetině 14 střel, ve třetím dějství pak čelil dokonce 21 ranám.

Celkově hosté přestříleli domácí mužstvo v poměru 49:23, ale dokázali pouze snížit. Murrayho překonal poprvé teprve v 49. minutě Alexandr Ovečkin, podruhé na něho vyzrál až 56 sekund před koncem třetí třetiny Justin Williams.

Nad výkonem mladíka žasl i Fleury

"Tolik střel jsem asi fakt nikdy chytat nemusel. Ta třetí třetina, to byl opravdový zápřah," konstatoval rodák z kanadského Thunder Bay, který se může v play off pochlubit skvělou bilancí pět výher, jedna porážka. Ve čtyřech z šesti zápasů přitom pokaždé inkasoval méně než tři góly. "Ani nevím, co je lepší. Jestli být pod neustálou palbou, nebo mít těch zákroků méně. Všechno je to stejně hlavně o psychice," řekl Murray.

Za rozdílový prvek celého zápasu označili Murrayho oba trenéři. "Byl úžasný," řekl kouč vítězů Mike Sullivan. "A ten vysoký rozdíl v počtu střel? Jednoduše to bylo proto, že soupeř nám za celý zápas nepůjčil puk. V prvních dvou utkáních jsme ho měli častěji na hokejkách my, dnes to byl jiný příběh," řekl Sullivan.

Jeho protějšek Barry Trotz tak téměř neměl, co by svým hráčům vytkl. "Pár zápasů nám trvalo, než jsme našli svou hru, ale teď už se nám to povedlo a myslím, že jsme hráli opravdu dobře. Jediný důvod, proč byl dnes úspěšnější soupeř, je brankář Murray. Chytal skvěle celý zápas," uvedl Trotz.

Fanoušci Pittsburghu tak možná ani nepostřehli, že se poprvé od konce března, kdy utrpěl otřes mozku, nasoukal do zápasové výstroje týmový brankář číslo jedna Marc-Andre Fleury. Celé utkání strávil na střídačce jako náhradník a z výkonu svého kolegy měl velkou radost. "Murray byl dnes neskutečný. Udržel nás ve hře o vítězství," konstatoval Fleury.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápas:

Pittsburgh - Washington 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Branky: 7. Hörnqvist, 8. Kühnhackl, 36. Hagelin - 49. Ovečkin, 60. Justin Williams. Střely na branku: 23:49. Diváci: 18.601. Hvězdy zápasu: 1. Murray, 2. Hagelin (oba Pittsburgh), 3. Ovečkin (Washington). Stav série: 2:1.