Patnáctou etapu vyhrál Niemiec, Contador vede o 31 sekund

7. 9. 2014 18:29
Patnáctou etapu Vuelty s náročným závěrečným stoupáním vyhrál polský cyklista Przemyslaw Niemiec. Celkové vedení si s náskokem 31 sekund udržel Španěl Alberto Contador.
Alberto Contador v červeném trikotu lídra Vuelty
Alberto Contador v červeném trikotu lídra Vuelty | Foto: ČTK

Lagos de Covadonga - Patnáctou etapu Vuelty s náročným závěrečným stoupáním vyhrál polský cyklista Przemyslaw Niemiec. Celkové vedení si po 152,5 km udržel Španěl Alberto Contador, ale mírně ztratil a v čele má náskok 31 sekund.

Čtyřiatřicetiletý Niemiec zbyl v posledním stoupání nejvyšší kategorie na Lagos de Covadonga jako poslední ze skupiny uprchlíků. Členovi týmu Lampre-Merida pomohlo i to, že se za ním jedoucí favorité na celkové vítězství vyčerpávali neustálými nástupy a neměli pravidelné tempo.

V posledních kilometrech byl nejaktivnější v pokusech setřást soupeře Contador, nicméně nedařilo se mu zbavit svého největšího rivala Alejandra Valverdeho ani dalšího krajana Joaquíma Rodrígueze.

Naopak Valverde s Rodríguezem v závěrečných stovkách metrů Contadorovi ujeli a dorazili do cíle pět sekund před ním. Pět sekund byl i rozdíl mezi prvním Niemiecem a dvojicí Valverde, Rodríguez. Contador dojel čtvrtý o sedm sekund před duem Fabio Aru, Christopher Froome.

V celkovém pořadí získal druhý Valverde společně s bonusem za druhé místo na Contadora 11 sekund. Pomohl si také Rodríguez, jenž má po dnešku stejný čas jako třetí Froome, který se v závěru střídavě na španělské trio dotahoval a poté od něj odpadával. Oba na Contadora ztrácejí minutu a 20 vteřin.

Horská etapa čeká na peloton Veuelty i v pondělí, kdy se končí ve výšce 1705 m v Lagos de Somiedo.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 15. etapa: Oviedo - Lagos de Covadonga (152,2 km):

1. Niemiec (Pol./Lampre) 4:11:09, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša) oba -5, 4. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -10, 5. Aru (It./Astana), 6. Froome (Brit./Sky) oba -17, 7. Martin (Ir./Garmin) -28, 8. Barguil (Fr./Giant) -44, 9. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -1:00, 10. Caruso (It./Kaťuša) -1:02.

Průběžné pořadí:

1. Contador 58:31:35, 2. Valverde -31, 3. Froome, 4. Rodríguez oba -1:20, 5. Aru -2:22, 6. Urán -2:57, 7. Martin -4:55, 8. S. Sánchez (Šp./BMC) -5:02, 9. Gesink (Niz./Belkin) -5:11, 10. Barguil -6:36.