Paříž-Roubaix vyhrál Hayman, připravil Boonena o rekord. Štybar neuspěl

10. 4. 2016 17:27
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: ČTK

Roubaix - Slavný jednorázový závod Paříž-Roubaix vyhrál nečekaně australský cyklista Mathew Hayman. Ve spurtu na velodromu porazil Belgičana Toma Boonena, jenž útočil na rekordní páté vítězství.

Hayman se největšího úspěchu kariéry dočkal deset dnů před osmatřicátými narozeninami. O vítězi 114. ročníku "Pekla severu" se po 257,5 km s 27 úseky na kostkách rozhodovalo až na klopeném oválu v Roubaix, kde spurtovala pětičlenná skupina uprchlíků.

Jako první vjel na velodrom pětatřicetiletý Boonen, ale nechal se zavřít a nakonec s Haymanem prohrál zhruba o délku bicyklu. Bývalému mistrovi světa tak nevyšel útok na páté vítězství po letech 2005, 2008, 2009 a 2012, kterým by se odpoutal v čele historického pořadí od krajana Rogera De Vlaemincka. Třetí spurtoval Brit Ian Stannard.

Zklamáním skončilo poslední vystoupení na Paříž-Roubaix pro trojnásobného vítěze Fabiana Cancellaru ze Švýcarska, jenž měl pád a dojel čtyřicátý. Ve Francii neuspěl ani nedávný vítěz jiné slavné klasiky Kolem Flander Peter Sagan, který byl ve třetí skupině a celkově obsadil jedenácté místo.

Do boje o přední příčky se nezapojil Zdeněk Štybar, jenž měl po Flandrech zdravotní problémy a v Roubaix po šestém, pátém a loňském druhém místě tentokrát skončil hluboko v poli poražených.

"Kvůli nemoci jsem měl za sebou špatný týden, ale doufal jsem, že antibiotika odvedou svou práci. Doufal jsem, že budu mít dobrý den, ale v cyklistice se zázraky nedějí. A zvlášť ne na 'Pekle severu'. Pokud tam chcete vyhrát, musíte být fit na sto procent," uvedl na svém oficiálním webu Štybar, jenž se trápil a chtěl vzdát. "Ale musel jsem to dojet, protože jinak bych se do Roubaix nedostal."

Cyklistický jednorázový závod Paříž-Roubaix (WorldTour) - 257,5 km:

1. Hayman (Austr./Orica) 5:51:53, 2. Boonen (Belg./Etixx-Quick-Step), 3. Stannard (Brit./Sky), 4. Vanmarcke (Belg./LottoNL) všichni stejný čas, 5. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data) -3, 6. Haussler (Austr./IAM), 7. Sieberg (Něm./Lotto), 8. Saramotins (Lot./IAM) všichni -1:00, 9. Erviti (Šp./Movistar) -1:07, 10. Petit (Fr./Direct Energie) -2:20 ... 88. Bárta (ČR/Bora-Argon 18), 110. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) oba -18:30.