Pán Edenu: Jen se bráníme. Začala si Slavia, chce 30 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 5. 2014 11:00
Václav Slavíček, majitel stadionu v Edenu, říká, že se ve válce se Slavií jen brání. Pokutě 30 milionů korun.
Neschválili jsme vám zápas Superpoháru. Zaplaťte za to pokutu, napsala Slavia šéfům Edenu
Neschválili jsme vám zápas Superpoháru. Zaplaťte za to pokutu, napsala Slavia šéfům Edenu | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Prásk! Dutá akustika prázdného stadionu násobí znepokojující zvuk výstřelu. "Nebojte se, ještě tady po sobě s panem Řebíčkem nestřílíme. To jen zaháníme holuby," usměje se Václav Slavíček, majitel fotbalového stadionu v Edenu. Toho času na válečné stezce právě s fotbalovou Slavií, tedy s klubem Aleše Řebíčka.

Fanoušky klubu před několika dny znepokojila zpráva, že se "pán Edenu" obrátil na soud s žádostí, aby prozkoumal staré smlouvy. "Slavia z nich vyvozuje svůj nárok na pronájem stadionu, ale podle naší analýzy jsou ty smlouvy zcela chaotické, vzájemně se překrývají a v něčem si i odporují. Požádali jsme proto soud, aby jejich platnost posoudil," říká Slavíček, který se ocitl pod palbou, že Slavii přiložil ke krku ostří nože ve chvíli nejtěžší, když bojuje o prvoligovou záchranu.

"Jenže my už se prostě museli bránit, nebylo jiné cesty," říká Slavíček. A vzápětí prozradí dosud utajovanou skutečnost. "V médiích to teď vypadá, kdovíjaký já nejsem vydřiduch. Jenže to všechno odstartovala Slavia, když sdělila dopisem, že nám vyměřila pokutu 3x 10 milionů korun. Přičemž nárok na vymáhání této pokuty vyvozuje z těch chaotických smluv, které podle naší analýzy jako by po právní stránce ani neexistovaly. Proto jsme je také zpochybnili u soudu, jen se bráníme, donutili nás k tomu."

O co Slavia svůj nárok na pokutu opírá? "V roce 2013 proběhla v Edenu tři utkání, k jejichž uspořádání Slavia nedala vlastníkovi stadionu souhlas. Konkrétně šlo o Superpohár UEFA a zápasy české reprezentace s Arménií a Norskem. Za každý tento zápas vám tedy vyměřujeme pokutu 10 milionů korun. Pokutu zašlete na účet Slavie do 14 dní," zhruba takový je obsah dopisu, který podepsali členové slávistického představenstva Adam Řebíček, tedy bratr majitele klubu, a Karol Kisel.

Výše nájmu? Jen 20 000 eur ročně

O co se v téhle válce hraje ve skutečnosti? O podmínky, za kterých Slavia stadion užívá. "Stávající podmínky, které vycházejí z nějakých dohod z roku 2008, kdy my jsme tu ještě nebyli, jsou neudržitelné. Slavii z Edenu v žádném případě nevyháníme, to ani omylem. Nikdo jí nedal ze stadionu výpověď, jen jsme požádali soud, ať vyhodnotí smlouvy. Chci zdůraznit, že naopak máme velký zájem o další dlouhodobou spolupráci se Slavií, která do Edenu pochopitelně patří. Ale ten vztah musí být výhodný oboustranně. Už více než rok se na to téma se Slavií snažíme navázat dialog, jenže oni o tom prostě jednat odmítají," stěžuje si Slavíček.

"Do médií se vypouštějí matoucí informace, že Slavia platí roční nájem 10 milionů korun. To prostě není pravda, ve skutečnosti její roční nájemné činí 20 000 eur," říká Slavíček. V přepočtu na českou měnu jde o 560 000 korun.

To ale nejsou všechny náklady Slavie spojené s jejím působením v Edenu. "Slavia má samozřejmě povinnost platit i další věci, náklady spojené s nájmem, které se týkají služeb a energií. Ale ty jsou taky definované někde z roku 2008 a už dávno neodpovídají realitě," říká Slavíček.

"Když všechno sečteme a odečteme, tak nám vyjde, že na vztahu se Slavií naše společnost, která vlastní stadion, prodělává ročně 1,7 milionu korun. Od loňského jara se snažíme Slavii vyzvat, aby si s námi sedla za stůl a abychom si řekli, jak dosavadní nastavení upravit. Marně. Když jsme teď v dubnu požádali městskou část Praha 10, zda by se nemohla stát mediátorem našich jednání se Slavií, tak slávisté na jednání, na které je pozval pan starosta Zoufalík, vůbec nedorazili. Místo nich ovšem přišel dopis, který nás informoval o té pokutě 3x 10 milionů. Tak se nezlobte, že mi vadí, když potom za takového stavu věcí vypadám v médiích zrovna já jako nějaký vydřiduch," zlobí se Slavíček.

"Ta žaloba, kterou jsme podali na neexistenci nájemních smluv, byla z naší strany tím nejzazším řešením, ke kterému nás ale Slavia přinutila. Už jsme neviděli jiný způsob, jak to řešit. O podání žaloby byla Slavia samozřejmě informována, nechala to ovšem opět naprosto bez reakce. Měli čas na to, aby se začalo jednat a aby se situace zklidnila. Nicméně nestalo se. A když se pak informace o podání žaloby objevila v médiích, Slavia všude začala vykřikovat, jak je z našeho postupu zaskočená a šokovaná. To prostě není fér."

Slavia hovoří o tom, že si vlastník stadionu při svém vydírání červenobílého klubu bere jeho fanoušky jako rukojmí. "To je naprosto absurdní, místo toho, aby s námi o čemkoli vůbec začali jednat, tak naopak vydírají oni nás tím, že se raději začnou ptát na Strahově nebo na Žižkově, jestli by nemohli hrát tam. Přitom je přece logické, že jestli má mít někdo zájem na tom, aby Slavia hrála v Edenu, tak jsme to samozřejmě v první řadě my. Už jsme se sešli i s představiteli fanoušků, například s panem Lukášem Valou alias Strašákem, a vysvětlovali jsme jim tu složitou situaci, do které nás Slavia dostala," říká Slavíček.

Dluhová zátěž stadionu se snižuje

Investorem stavby moderního stadionu Slavie byla společnost E Side Property Limited, v roce 2008, kdy byl stadion otevřen, její vlastnická struktura v podstatě kopírovala rozložení akcií ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha.

Jenže pak došlo v obou subjektech, tedy v E Side i ve Slavii, k mnoha dramatickým, překotným a také dosti neprůhledným změnám. Ty vyústily do současné situace, že vlastník stadionu nejenže není shodný s vlastníkem klubu, ale dokonce se spolu ti dva ani nebaví. A to doslova, přestože mají oba kanceláře ve stejné budově, tedy na stadionu v Edenu.

"Už tu budu skoro dva roky, ale s Alešem Řebíčkem jsem se osobně nikdy nepotkal a nikdy s ním nemluvil. Věci se řeší přes jeho bratra Adama, komunikovali jsme i s řediteli klubu panem Kusým a posléze panem Šeterlem," říká Slavíček.

Výstavba stadionu se z velké části financovala z prodeje dluhopisů. Ten realizovala společnost Key Investment a do dluhopisů E Side investovaly mimo jiné městské části Praha 6, Praha 10 a Praha 13.

Obrovský dluh narostl společnosti E Side u České spořitelny, která stavbu stadionu úvěrovala, a také u Hochtiefu a Strabagu, tedy firem, které ji realizovaly.

"Tehdejší vlastník stadionu, společnost Natland, svolal před dvěma lety schůzi věřitelů, na které konstatoval, že společnost E Side je na pokraji úpadku a že zvažuje zahájení insolvenčního řízení. Nikdo z věřitelů ale tehdy tuto cestu nepodpořil," říká Slavíček.

Ten se v Edenu objevil v létě 2012. "Když jsem stadion koupil, byla jeho zadluženost vyčíslena částkou 1,3 miliardy korun. Zahájili jsme restrukturalizaci a dneska jsme to stlačili na nějakých 450 milionů korun. Přičemž platí, že všechny závazky jsou z naší strany plněny, jak náleží, včetně úroků z dluhopisů. Dostali jsme se ze situace, kdy tu byla společnost stojící před krachem, do stadia fungující společnosti, která má sice pořád ještě značné závazky, ale už jsou, řekl bych, reálné," říká Slavíček.

Tomu se v první řadě podařilo uklidnit největší věřitele. "Česká spořitelna nám prodloužila délku splatnosti úvěru a snížila úrok." Smír nalezl i s Hochtiefem a Strabagem. Nestalo by se to bez pomoci investorů, jejichž totožnost ale Slavíček odmítá prozradit. "Netajíme se zájmem o to, aby se některý z nich stal naším strategickým partnerem, ale dosud se mi nepodařilo nikoho z nich přesvědčit, aby do vlastnické struktury vstoupil."

Vlastnická práva ke stadionu se mezitím přesunula z E Side na společnost Vinet. "Dělali jsme to mimo jiné kvůli ne vždy jasné historii E Side, i proto, aby na nás pořád odněkud nevypadávali další kostlivci," říká Slavíček.

"Vinet je samostatná akciová společnost. Devadesát procent akcií Vinetu drží firma Copper Bow, zbývajících 10 procent zůstává v E Side," vysvětluje Slavíček. "Majoritním vlastníkem všech tří jmenovaných firem jsem já," dodává.

Převod vlastnictví stadionu z E Side na Vinet napadla u soudu radnice Prahy 10. Se žádostí o vydání předběžného rozhodnutí, které by transakci zablokovalo, bylo město zprvu úspěšné, ale posléze soud toto opatření zrušil. Praha 10 pak v této věci poslala stížnost k Ústavnímu soudu.

Pražák? S Edenem nic společného nemá

Václav Slavíček je kladenský advokát, jeho tvrzení, že je skutečným reálným vlastníkem stadionu miliardové hodnoty, nezní mnohým příliš důvěryhodně. Slavíček ale odmítá teze, že stadion drží pro někoho, kdo stojí v pozadí. A kdo by měl například další smlouvou ošetřeno, že mu Slavíček v příhodnou chvíli musí akcie vydat. "To striktně odmítám," reaguje Slavíček.

Podstatné je, kdo ovládá na Kypru registrovanou společnost Copper Bow. Její vlastnická struktura je ale nedohledatelná.

V mediálních spekulacích o reálném vlastníkovi Edenu se nejčastěji skloňuje jméno Karla Pražáka, manažera blízkého Petru Kellnerovi a jeho finanční skupině PPF.

"Pana Pražáka znám, to ano. Ale jestli se ptáte na to, zda hraje v záležitostech spojených se stadionem v Edenu nějakou roli, tak nehraje," říká Slavíček.

Několik zdrojů přitom redakci Aktuálně.cz potvrdilo, že když před několika týdny probíhala jednání s předsedou fotbalové asociace Miroslavem Peltou na téma možné přestavby Edenu a s ní spojené kandidatury na spolupořádání Eura 2020, právě Pražák se těchto jednání účastnil, a to údajně velmi aktivně.

"Já jsem se žádného takového jednání, na kterém by byl pan Pražák, neúčastnil. Ale je možné, že ho pan Pelta k nějaké spolupráci vyzval. Tam bylo například zapotřebí velmi rychle sehnat finanční garance pro ten uvažovaný projekt, je možné, že v té věci oslovil i PPF," přemítá Slavíček.

Hospodaření stadionu v Edenu není ziskové. "Po dvou letech, kdy jsme vykázali ztrátu 50 milionů, už loni byla ta čísla příznivější, ale pořád ještě v minusu," říká Slavíček.

Na splácení dluhů jde ročně 40 milionů korun. Hlavní problém ale nastane v roce 2024.

Tehdy bude totiž splatná jistina vydaných dluhopisů, což činí více než čtvrt miliardy korun. "To je ještě deset let... Záleží na dalším vývoji kolem stadionu, celková restrukturalizace ještě nebyla dokončena. S hlavními věřiteli už se nám to podařilo, teď bychom rádi nějak konstruktivně vyřešili situaci se Slavií. Když si od vás někdo pronajímá dvě třetiny stadionu, čekali byste, že právě on bude tím hlavním tahounem, kdo vám přinese peníze. A teď to zdaleka nemyslím jen v otázce nájemného, ale v mnohem širším slova smyslu," říká Slavíček.

"Jde tu samozřejmě o kvalitu produktu, který fotbalová Slavia předvádí. Bohužel po té sportovní stránce je to z její strany čím dál horší. Od toho se logicky odvíjí návštěvnost, celková atmosféra, limituje to další možnosti sponzoringu a jiných příležitostí...," uvažuje Slavíček. "Já si to vůbec nechci připouštět, ale kdyby Slavia nedej bože z nejvyšší soutěže sestoupila, tak by to i pro nás bylo po všech stránkách prostě hrozné. Takže když nám teď někdo podsouvá, že snad Slavii v její těžké chvíli ještě zákeřně škodíme, tak to opravdu nemá logiku."

Ruský majitel? Horší než současný nebude

Aleš Řebíček už od podzimu jedná s potenciálním ruským investorem o tom, že vstoupí do vlastnické struktury Slavie. V zákulisí se intenzivně spekuluje o tom, že Rusové by měli zájem o celý balíček, tedy klub i stadion.

"Sleduji tu záležitost v médiích, věřím, že jednání probíhají. Nás zatím z této strany nikdo neoslovil, i když předpokládám, že stát by se to mohlo, protože kdyby zásadní akciový podíl ve Slavii někdo takový koupil, bylo by pak z jeho strany logické, kdyby nějak oslovil i nás," míní Slavíček. "Pokud se něco takového stane a ve Slavii se nový majitel opravdu objeví, budu k tomu vzhlížet s jistým optimismem, protože ať už by to byl kdokoli, horší než teď s panem Řebíčkem by to rozhodně být nemohlo."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy