Palát přihrál na gól, Tampa Bay je krok od finále NHL

25. 5. 2015 7:04
Český hokejista Ondřej Palát přihrál v nedělním utkání play off NHL na jeden gól Tampy Bay, která zvítězila 2:0 na ledě New York Rangers.
Ben Bishop a Steven Stamkos slaví výhru Tampy na ledě Rangers.
Ben Bishop a Steven Stamkos slaví výhru Tampy na ledě Rangers. | Foto: Reuters

New York - Český hokejista Ondřej Palát přihrál v nedělním utkání play off NHL na jeden gól Tampy Bay, která zvítězila 2:0 na ledě New York Rangers. Lightning tak vedou v sérii 3:2 na zápasy a jediná výhra je dělí od postupu do finále Stanley Cupu, kde naposledy hráli v roce 2004. Rozhodující krok mohou udělat v úterý před vlastními fanoušky na Floridě.

Oba góly vstřelili hosté ve druhé třetině. Nejprve se ve 34. minutě po rychlém útočném výpadu prosadil Valtteri Filppula přesnou střelou nad vyrážečku gólmana Henrika Lundqvista. O pět minut později Palát v přesilové hře vybojoval puk v útočném pásmu a sehrál nádhernou kombinaci na jeden dotek s Nikitou Kučerovem a Stevenem Stamkosem, který po přihrávce českého útočníka skóroval do odkryté branky.

Stamkos se trefil ve čtvrtém utkání po sobě a pošesté z posledních sedmi zápasů. Celkově má v letošním play off na kontě sedm gólů, přitom v sérii 1. kola s Detroitem vyšel naprázdno. "Na rozdíl od prvních osmi utkání si teď daleko víc věřím, to je bez debat," konstatoval kapitán Tampy.

Domácí hokejisté, kteří v minulých dvou zápasech vstřelili pokaždé pět gólů, byli tentokrát v ofenzivě bezzubí. Nepomohly jim ani přesilové hry. Zatímco v uplynulých třech utkáních vždy využili dvě početní výhody, tentokrát se neprosadili ani v jedné ze čtyř. "Díky přesilovkám jsme získávali v minulých duelech převahu, ale dneska jsme v nich byli hrozně pomalí. Nedokázali jsme si vytvořit moc šancí," konstatoval trenér Rangers Alain Vigneault.

Bishop hrdinou, i když neměl dobrý pocit

Brankář Tampy Ben Bishop zlikvidoval všech 26 střel a podruhé v letošním play off vychytal čisté konto. Před zápasem se přitom necítil nejlépe. Při rozbruslení ho totiž bolestivě zasáhl prudkou střelou obránce Nikita Nestěrov. "Nebylo to nic příjemného. I kvůli tomu jsem před zápasem neměl moc dobrý pocit. Ale nakonec to dopadlo skvěle. Myslím, že to byl náš nejtěžší zápas v play off," uvedl Bishop.

"Působil velmi sebevědomě," pochválil brankáře trenér Tampy Jon Cooper. "Něco podobného jsme viděli i v minulých dvou sériích. Jak spěje série ke konci, jeho výkony rostou. Nedává soupeři šanci k dorážkám, sebevědomě rozehrává puky, člověk ví, že se na něho může spolehnout. Ben jenom potvrzuje, že je špičkový gólman, ale to všichni víme. Jinak bychom se nedostali v play off až sem," řekl Cooper.

Semifinále play off NHL:

Východní konference - 5. zápas:

New York Rangers - Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Branky: 34. Filppula, 39. Stamkos (Palát). Střely na branku: 26:22. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Stamkos, 2. Bishop, 3. Filppula (všichni Tampa). Stav série: 2:3.