Palát asistoval u vítězného gólu Tampy sekundu před koncem

7. 5. 2015 7:06
Hokejisty Tampy Bay a Washingtonu dělí v play off NHL jediná výhra od postupu do finále Východní konference.
Ben Bishop a Victor Hedman se radují z vítězství Tampy
Ben Bishop a Victor Hedman se radují z vítězství Tampy | Foto: Reuters

New York - Hokejisty Tampy Bay a Washingtonu dělí v play off NHL jediná výhra od postupu do finále Východní konference. Lightning zvítězili ve středečním utkání 2. kola nad Montrealem 2:1 a vedou v sérii 3:0 na zápasy, Capitals porazili stejným výsledkem New York Rangers a zvýšili svůj náskok na 3:1.

Tampa vstřelila vítězný gól pouhých 1,1 sekundy před koncem základní hrací doby a podílel se na něm i český útočník Ondřej Palát. Čtyřiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku při rychlém protiútoku zavezl kotouč do útočného pásma, přihrál jej na levou stranu obránci Victoru Hedmanovi, jenž zajel až na úroveň brankové čáry, položil si jednoho ze zadáků soupeře a pak puk předložil před branku Tyleru Johnsonovi, který pohotově skóroval.

Na světelné kostce nad ledem už svítil čas 0:00, nicméně opakované záběry ukázaly, že puk přešel brankovou čáru, když do vypršení 60. minuty zbývalo 1,1 sekundy. "Když jsem skákal na led, tušil jsem, že to bude poslední střídání v třetí třetině, ale nevěděl jsem, že to bylo až takhle těsné," přiznal Johnson, který je ve 24 letech s osmi góly nejlepším střelcem letošních bojů o Stanley Cup.

Vzpamatovat se z takové porážky bude pro Canadiens hodně složité. V utkání totiž měli opticky znovu navrch a přestříleli soupeře v poměru 31:19. Jenže opět ztroskotali na skvělém brankáři Benu Bishopovi, který v posledních čtyřech zápasech play off pustil dohromady jen čtyři góly. Ve středu ho dokázal překonat pouze Brendan Gallagher, jenž v polovině třetí třetiny smazal jednobrankový náskok domácích, kteří vedli od 13. minuty po zásahu Alexe Killorna.

"Vím, že zde ze strany některých lidí a novinářů byly pochybnosti, jak si Ben povede ve svém premiérovém play off. Ale my mu od začátku věřili," řekl útočník Tampy Steven Stamkos. "Je to ohromně soutěživý kluk, který chce čelit nejsilnějším soupeřům a porážet je. A tohle jeho odhodlání se přenáší na každého v kabině."

Canadiens měli i smůlu, hned třikrát v zápase trefili tyčku nebo břevno Bishopovy branky. "Odehráli jsme sakra dobrý zápas, vytvořili si spoustu šancí, vyslali plno puků na branku a trefili několik tyček. Je těžké prohrát takové utkání a takovým způsobem," konstatoval zklamaný Tomáš Plekanec, který byl na ledě u rozhodujícího gólu.

Tampa si může postup vybojovat hned dnes, kdy se na Floridě hraje čtvrtý zápas, páté utkání mezi Washingtonem a Rangers je na programu v pátek v newyorské Madison Square Garden.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápas:

Tampa Bay - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky:
13. Killorn, 60. Johnson (Palát) - 51. Gallagher. Střely na branku: 19:31. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Johnson, 2. Bishop (oba Tampa), 3. Price (Montreal). Stav série: 3:0.

Východní konference - 4. zápas:

Washington - New York Rangers 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky:
37. a 41. Burakovsky - 27. Brassard. Střely na branku: 30:29. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Burakovsky, 2. Holtby (oba Washington), 3. Lundqvist (Rangers). Stav série: 3:1.