Ostrostřelec Dočkal: Chceme se držet Plzně, dokud to půjde

Bořek Dočkal i v zápase proti Mladé Boleslavi potvrdil svou výbornou střeleckou formu.
Obhájce titulu tak na druhém místě tabulky ztrácí na vedoucí Plzeň jediný bod a příští týden ho s Viktorií čeká přímý souboj o první místo.
Sparta k utkání nastoupila tři dny po utkání Evropské ligy se Slovanem Bratislava a do tempa se dostávala pomalu. Její fanoušci dostali po slovenské ostudě varování i na světelné tabuli.
Dlouho byl její jedinou šancí Dočkalův pokus z 16. minuty, domácí ale postupně ovládli hru a v závěru poločasu přišly i další příležitosti.
Konaté...
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
27. 10. 2014 0:00
Šest zápasů, pět gólů a šest výher. Taková je aktuální bilance Bořka Dočkala v zápasech za českou reprezentaci a fotbalisty Sparty.

Praha - Šest zápasů, pět gólů a šest výher. Taková je aktuální bilance Bořka Dočkala v zápasech za českou reprezentaci a fotbalisty Sparty. Kdykoliv se trefil, znamenalo to buď pro český tým, nebo pro Letenské výhru. Jen ve čtvrtečním zápase Sparty v Evropské lize v Bratislavě musel vítězství Pražanů zařídit někdo jiný.

Podobně jako v kvalifikaci o Euro v Turecku a v předchozích ligových duelech proti Liberci a Brnu navíc 26letý záložník vstřelil vítězný gól i nedělním zápase 12. kola Synot ligy proti Mladé Boleslavi, když střelou z hranice velkého vápna po nechtěné přihrávce protihráče v 60. minutě rozhodl o výhře Sparty 1:0.

Ve 24 duelech za Spartu či reprezentaci v této sezoně zaznamenal z pozice záložníka už osm branek, navíc přidal devět asistencí. Před sobotním ligovým šlágrem v Plzni tak dal Západočechům jasný vzkaz, že by si na něj měli dát zvýšený pozor.

"Víme, že Plzeň svoje zápasy zvládá a neradi bychom, kdyby nám něco uteklo teď na začátku. Proto je důležité, že to v téhle fázi sezony zvládáme. Asi nejde počítat s tím, že bychom postoupili do finále Evropské ligy a měli takhle nabitý program až do léta. Proto chceme, abychom měli Plzeň na blízko, až na jaře přijdou nejdůležitější zápasy," řekl Dočkal po zápase novinářům.

Bořku, stejně jako v zápasech proti Nizozemsku nebo Turecku jste se trefil levačkou. To už není náhoda, že?
Vždycky to vyplyne ze situace, chodí mi to na ní a tak zkouším střílet. Ale určitě není lepší než pravačka. Třeba dneska to ani nešlo přehodit na pravou nohu a to, že se nebojím zkoušet to i levou, je momentálně moje výhoda.

I díky Ščukově teči vaše střela zapadla přesně k tyči. To jste takhle plánoval?
Neviděl jsem žádnou skulinu, jenom jsem prostě střílel. Proti noze mi šel prudký balon, navíc skákal, jenom jsem se to snažil tlačit dolů. Byla to ode mě vyloženě jenom hrubá síla, možná to bylo i trošku tečovaný, aspoň co jsem viděl hned po zápase v televizi. Možná kvůli tomu asi brankář nezasáhl, možná kdyby měl dobrý výhled, tak by tu střelu měl.

Stejně jako proti Slovanu jste vstřelili gól až ve druhé půli. Jak těžké bylo dobývání boleslavské brány?
Bylo to těžké, to určitě. Bavili jsme se o tom tady už po utkání proti Liberci. Tohle přepínání čtvrtek-neděle je náročné, ale je dobře, že to v lize zatím zvládáme, že si umíme počkat na příležitost a využijeme ji. Jsme schopní taková utkání zvládat a to je důležité.

Takže jste spokojení i za jednogólové vítězství?
Nechci, aby to vyznělo špatně, ale asi i s vědomím našeho náročného programu hrajeme některé zápasy trochu úsporně. Hrajeme tak, abychom hlavně vyhráli a nemuseli zápasy otáčet a plýtvali silami.