Oštěpař Veselý skončil v Glasgow druhý, hodil 85,23 metru

12. 7. 2014 17:50
Vítězslav Veselý.
Vítězslav Veselý. | Foto: Reuters

Glasgow - Český oštěpař Vítězslav Veselý skončil druhý v závodu Diamantové ligy v Glasgow za hod dlouhý 85,23 metru a dotáhl se na první místo průběžného pořadí seriálu.

V celkovém hodnocení má osm bodů stejně jako Egypťan Ihab Abdelrahman. Veselého dnes nečekaně porazil v osobním rekordu 86,99 metru Němec Thomas Röhler.

Veselý předvedl svůj nejdelší hod dne hned v prvním pokusu, naopak Röhler se zlepšil v závěrečné sérii a osobní maximum si posunul o více než dva metry. Třetí místo obsadil Fin Tero Pitkämäki, který se rovněž v posledním hodu zlepšil na 84,95 metru.

Holuša drží dobrou formu

Běžec Jakub Holuša si dál drží dobrou formu. V závodu na 1500 metrů dosáhl času 3:35,56 minuty, za osobním rekordem zaostal o tři desetiny a stačilo mu to na osmé místo. Osmistovkařka Lenka Masná o dvě setiny nezdolala hranici dvou minut a byla čtvrtá. Vyhrála Američanka Ajee Wilsonová za 1:59,68 minuty.

"S výkonem jsem celkem spokojená, ale myslím si, že kdybych zvládla závěr lépe takticky, tak by to mohl být osobák," řekla Masná na webu Top Athletics. "Na 1:58 to ještě není vyběhané po soustředění v Tatrách, ale určitě by to byl čas pod dvě minuty. Mám na to," věřila česká běžkyně.

Rudisha vyrovnal letošní maximum

Mužský závod na 800 metrů jasně ovládl světový rekordman David Rudisha, který se vrací k závodům po vleklých zdravotních problémech. Časem 1:43,34 vyrovnal letošní světové maximum. Cílem proběhl s velkým náskokem více než dvou sekund na druhého.

Nečekanou vítězku měl ženský běh na 200 metrů, v němž Nizozemka Dafne Schippersová díky národnímu rekordu 22,34 porazila o jedinou setinu nejlepší dvoustovkařku posledních let Allyson Felixovou z USA. Dvaadvacetiletá atletka, která kombinuje sprinty, dálku a víceboj, se předtím blýskla novým nizozemským rekordem i na stovce. S časem 11,03 z běhu B by byla v hlavním závodě druhá.