Poslední závod družstev v Planici vyhráli polští skokani. Češi skončili devátí

23. 3. 2019 12:32
Poslední závod družstev sezony Světového poháru skokanů na lyžích vyhráli na mamutím můstku v Planici Poláci. České kvarteto Filip Sakala, Tomáš Vančura, Čestmír Kožíšek, Lukáš Hlava těsně nepostoupilo do druhého kola a skončilo deváté.
Kamil Stoch s polským týmem ovládl letecký závod družstev v Planici.
Kamil Stoch s polským týmem ovládl letecký závod družstev v Planici. | Foto: Reuters

Poláci, kteří byli před týdnem na letech ve Vikersundu až čtvrtí, vyhráli soutěž družstev na mamutím můstku poprvé v historii. Čtveřice Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki a Piotr Žyla porazila o 8,1 bodu Němce, třetí byli domácí Slovinci. Poláci zároveň ovládli celkové hodnocení zemí v SP.

Češi vylepšili poslední desáté místo z Vikersundu, přičemž souboj o klíčovou osmou pozici prohráli s Finskem o pouhých 1,4 bodu. Za sebou tak nechali desáté Rusko, jež bylo pouze ve třech.

Ve hře o postup se Češi drželi od prvního Sakalova pokusu. Dvaadvacetiletý skokan, jehož otec Jaroslav se na planické Letalnici stal před 25 lety mistrem světa, potvrdil letecké geny výkonem 202,5 metru. Vančura ani Kožíšek se však přes 200 metrů nedostali a z osmé příčky svěřenci trenéra Davida Jiroutka definitivně klesli po skoku Hlavy, jenž předvedl jen 176 metrů.

Pro české skokany tak skončila sezona, neboť nedělní finálový individuální závod v Planici je pouze pro třicet nejlepších v hodnocení SP. Právo startovat měl jen Roman Koudelka, jenž však není vyhlášeným letcem a do Slovinska neodcestoval.

Mimo soutěž se dnes oficiálně rozloučil s kariérou bývalý mistr světa v letech Robert Kranjec, jenž se po prvním kole před nadšenými domácími fanoušky naposledy spustil z můstku.

Závod SP v letech na lyžích družstev v Planici (Slovinsko):

1. Polsko (Wolny, Stoch, Kubacki, Žyla) 1627,9, 2. Německo (Geiger, Schmid, Freitag, Eisenbichler) 1619,8, 3. Slovinsko (Semenič, P. Prevc, D. Prevc, Zajc) 1603,1, 4. Japonsko 1560,8, 5. Rakousko 1520,8, 6. Norsko 1502,6, 7. Švýcarsko 1312,1. 8. Finsko 1177,6, 9. ČR (Sakala, Vančura, Kožíšek, Hlava) 570,2 - nepostoupila do 2. kola.