Satoranského Washington prohrál s nejlepším týmem NBA ve druhém prodloužení

13. 1. 2019 22:41
Basketbalisté Washingtonu byli blízko tomu, aby ve dvou dnech porazili oba aktuálně nejlepší týmy NBA. S lídrem soutěže Torontem však nakonec prohráli 138:140 po druhém prodloužení.
Tomáš Satoranský se snaží blokovat Kawhiho Leonarda z Toronta.
Tomáš Satoranský se snaží blokovat Kawhiho Leonarda z Toronta. | Foto: Reuters

Český reprezentant Tomáš Satoranský tentokrát statisticky nenavázal na páteční nejlepší výkon v kariéře a za 36 minut zaznamenal čtyři body, sedm doskoků, dvě asistence a dva zisky. Trefil jen dvě ze 13 střel.

Toronto v úvodu utkání dominovalo a už v první čtvrtině získalo náskok 19 bodů. Nechytila se totiž celá základní pětka Wizards včetně Satoranského, který minul svých šest úvodních střel a první koš dal až ve třetí čtvrtině.

Dlouho se hledal i Bradley Beal a proměnil jen čtyři z úvodních 17 střel. V poslední čtvrtině se ale rozstřílel a 21 body za čtvrtinu táhl tým ke smazání manka 23 bodů. Dvacet vteřin před koncem pak srovnal na 124:124. A když oba týmy nevyužily šanci na rozhodující střelu, šlo se do prodloužení.

V něm Satoranský důležitým útočným doskokem a asistencí na volnou trojku Otty Portera udržel tým ve hře a Beal pak sedm vteřin před koncem opět srovnal. Ve druhém prodloužení byl Satoranský hodně aktivní, dal druhý koš v zápase a především předváděl velmi dobrou obranu. Jenže 15 vteřin před koncem dal zkušený Serge Ibaka klíčovou trojku a Toronto už výhru ubránilo.

Beal nakonec nasbíral 43 bodů, 10 doskoků a 15 asistencí a dosáhl tak na druhý triple double v sezoně. Trevoru Arizovi k němu chyběl jediný doskok. Toronto táhl 41 body Kawhi Leonard. Wizards 19 trojkami znovu vylepšili páteční klubový rekord.

Pro Washington šlo o poslední utkání před odletem do Londýna, kde se Wizards ve čtvrtek utkají s New Yorkem. Ten prohrál 105:108 s Philadelphií, když v zápase ani jednou nevedl.

Nováček Kevin Knox dal za Knicks 31 bodů, Sixers táhly tradiční opory. Joel Embiid dal 26 bodů, Ben Simmons 20 bodů a vylepšil si osobní rekord na 22 doskoků. K tomu přidal devět asistencí a těsně mu unikl triple double.

Hvězdný basketbalista LeBron James stále zůstává na marodce, a tak musel jen sledovat souboj svého bývalého klubu Clevelandu na hřišti aktuálního zaměstnavatele Los Angeles Lakers. A Cavaliers dokázali jeho absenci využít k výhře 101:95, čím ukončili v NBA šňůru 12 porážek. Nadále jsou ale nejhorším týmem sezony.

Cleveland vedl v podstatě celý zápas, nejvíce o 15 bodů. Těžil z kolektivního výkonu celé základní pětky. Nejlepším střelcem byl s 20 body turecký reprezentant Cedi Osman, Lakers táhl s 29 body Kyle Kuzma.

Střeleckou hvězdou večera byl Stephen Curry, který jedenácti trojkami a 48 body nasměroval Golden State k výhře 119:114 nad Dallasem. Ten vedl i díky 26 bodům slovinského nováčka Luky Dončiče dvě minuty před koncem 114:112, ale Curry dal závěrečných sedm bodů a rozhodl o výhře favorita.

Warriors nicméně zůstali v Západní konferenci na druhém místě za Denverem, který napravil sobotní porážku a doma zdolal Portland 116:113 hlavně díky 40 bodům Nikoly Jokiče. Srbský pivot tak zaostal o jediný bod za osobním rekordem.

Naopak ani 38 bodů, devět doskoků a 12 asistencí Jamese Hardena neodvrátilo porážku Houstonu 109:116 s Orlandem. Harden totiž potřeboval 32 střel, jelikož zpoza trojky trefil jediný ze 17 pokusů. Vyrovnal tak rekord NBA Damona Stoudamirea z roku 2005 v počtu neproměněných trojek za zápas. Patnáct bodů dal Harden z trestných hodů.

Výsledky NBA:

Atlanta - Milwaukee 114:133, Dallas - Golden State 114:119, Denver - Portland 116:113, LA Lakers - Cleveland 95:101, New York - Philadelphia 105:108, Orlando - Houston 116:109, Washington - Toronto 138:140 po druhém prodl. (za domácí Satoranský 4 body, 7 doskoků, 2 asistence).