Kanoista Fuksa má z ME v Moskvě bronz na olympijském kilometru

25. 6. 2016 11:31
Česká olympijská naděje Martin Fuksa vybojoval na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě bronzovou medaili na kilometru, na němž bude bojovat i v Riu de Janeiro.
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: Ivana Roháčková

Moskva - Kanoista Martin Fuksa obsadil třetí místo na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě na olympijském kilometru. V posledním testu před hrami v Riu ho porazili úřadující olympijský vítěz a mistr světa Němec Sebastian Brendel, který evropský titul obhájil, a stříbrný Serghei Tarnovschi z Moldávie.

Kajakářka Anna Kožíšková byla čtvrtá na kilometru, který pro ženy není olympijskou tratí. Deblkanoistky Jana Ježová a Lenka Součková obsadily na pětistovce sedmou pozici.

Fuksa vyhrál v pátek rozjížďku na kilometrové trati a porazil v ní i Brendela, ale finále se jelo zhruba o tři sekundy rychleji a český kanoista nestačil na favorita ani na osmnáctiletého mladíka z Moldávie. Brendel si připsal pátý titul mistra Evropy v kariéře. Stejné pořadí jako dnes bylo letos i na Světovém poháru v Račicích. Loni na ME na českém kanálu byl Fuksa na kilometru těsně čtvrtý.

Kajakář Jakub Špicar, jenž byl na nedávném Světovém poháru v portugalském Montemoru druhý za mistrem světa Josefem Dostálem, tentokrát na kilometru do jízdy o medaile nepostoupil. Ve finále B obsadil páté místo.

V pátek v Moskvě se mu povedlo vyhrát rozjížďku na kilometrové trati a porazil v ní i Brendela, ale finále se jelo zhruba o tři sekundy rychleji. Český kanoista nestačil na favorita ani na osmnáctiletého mladíka z Moldávie. Od něj ho dělilo půl sekundy, od Brendela pak jedna a půl.

"Jsme vyrovnaní. A doufám, že se ještě zlepším. Ale na olympiádě budeme všichni velkými soupeři, tam bude každý v nejlepší formě," připomněl Fuksa, jenž se pokusí v neděli vybojovat počtvrté za sebou titul na pětistovce. Pojede i finále dvoustovky, neboť ve své rozjížďce byl druhý a postoupil bez nutnosti jet semifinále.

Kožíšková dojela čtvrtá

Kajakářka Anna Kožíšková byla čtvrtá na kilometru, který pro ženy není olympijskou tratí. "Jsem hodně spokojená. Kilák je trať, která mi sedí," řekla mistryně světa v maratonu. Na medaili by musela jet o vteřinu a půl rychleji.

Neolympijská čtyřkanoe ve složení Tomáš Janda, Vojtěch Ruso, Radek Miškovský a Jakub Březina byla na stejně dlouhé trati šestá, deblkanoistky Jana Ježová a Lenka Součková obsadily na pětistovce sedmou pozici.

V odpoledním programu se kromě Fuksy podařilo postoupit na dvoustovce do finále kanoistce Janě Ježové, naopak olympionik Filip Šváb bojovat o medaile nebude, neboť byl ve svém semifinále pátý a pojede finále B.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě:

1000 m:

Muži:

K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:29,040, 2. Poulsen (Dán.) -3,256, 3. Kopasz (Maď.) -3,616, ...finále B: 5. Špicar (ČR).

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:51,248, 2. S. Tarnovschi (Mold.) -0,916, 3. Fuksa (ČR) -1,440.

K2: 1. Hoff, Gross (Něm.) 3:12,732, 2. Hufnagel, Dombvari (Maď.) -0,276, 3. Tomičevič, Zorič (Srb.) -1,100, ...finále B: 5. Veselý, Šlouf (ČR).

C2: 1. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:37,804, 2. An. Bahdanovič, Al. Bahdanovič (Běl.) -2,408, 3. Vasbányai, Mike (Maď.) -2,728.

C4: 1. Rusko (Šamšurin, Melantěv, Išmuchamedov, Čebotar) 3:25,044, 2. Ukrajina -1,692, 3. Rumunsko -1,840, ...6. ČR (Janda, Miškovský, Ruso, Březina) -17,056.

Ženy:

K1: 1. Bedečová (Srb.) 4:00,840, 2. T. Takacsová (Maď.) -0,148, 3. Wassmuthová (Něm.) -2,288, 4. Kožíšková (ČR) -3,784.

K2: 1. Starovičová, Benedeková (Srb.) 3:38,564, 2. T. Takacsová, Medveczká (Maď.) -1,880, 3. Floridaová, Taranová (Rum.) -5,276.

500 m:

Muži:

K4: 1. Maďarsko (Nadás, Totka, Molnár, Somorácz) 1:19,760, 2. Slovensko -0,800, 3. Španělsko -1,468.

Ženy:

K4: 1. Maďarsko (Szabóová, Csipesová, Kozaková, Zurová) 1:30,940, 2. Bělorusko -0,440, 3. Německo -1,340.

C2: 1. Makarčanková, Nazdrovová (Běl.) 2:02,672, 2. Andrejevová, Romasenková (Rus.) -1,080, 3. Ballaová, K. Takacsová (Maď.) -2,144, ...7. Ježová, Součková (ČR) -16,976.