Osmnáctka porazila v nájezdech Finy a má slušně našlápnuto

21. 4. 2014 16:46
David Pastrňák potvrdil vítězství posledním nájezdem
David Pastrňák potvrdil vítězství posledním nájezdem | Foto: ČTK

Lappeenranta (Finsko) - Čeští hokejisté do 18 let na mistrovství světa ve Finsku porazili domácí výběr 4:3 po nájezdech a mají našlápnuto do čtvrtfinále.

Svěřenci trenéra Jakuba Petra přišli o vítězství za tři body 72 sekund před třetí sirénou, nájezdy rozhodl Jakub Vrána.

Čeští mladíci po úvodním vítězství nad outsiderem z Dánska a porážce s favorizovanými Spojenými státy narazili v Lappeenrantě na domácí tým, který v úvodních dvou duelech neztratil ani bod. Finové se jako první ujali vedení, poté co ve 24. minutě Vaněčka prostřelil Kalapudas.

Češi zápas otočili ve 33. minutě, v níž nejprve vyrovnal Vrána a po 37 sekundách skóroval Smejkal. Domácí vyrovnali ve 49. minutě díky Lammikkovi, jenž překonal Vaněčka střelou do levého růžku.

Drama přinesly závěrečné minuty, v nichž Češi sahali po třech bodech. V 57. minutě po chybné rozehrávce Finů poslal svěřence kouče Petra do vedení Karabáček, ale domácí dokázali zareagovat a vyrovnat zásluhou branky, kterou v čase 58:48 vstřelil Niku.

V prodloužení navzdory přesilovce českého týmu branka nepadla, a tak rozhodovaly samostatné nájezdy. V nich Vaněček zlikvidoval dva pokusy Finů, na druhé straně byli úspěšní Vrána a Pastrňák, kteří zajistili Čechům bod navíc.

Tabulku skupiny B vede se sedmi body Finsko o bod před USA. Češi jsou s pěti body třetí, nicméně může je ještě dnes předstihnout Švýcarsko v případě výhry nad Dánskem. Právě se Švýcarskem odehrají Češi v úterý poslední zápas ve skupině před čtvrtfinále.

"Před zápasem jsme mluvili i tom, že se musíme agresivně tlačit k brance a hodně napadat. Myslím, že nakonec jsme to zvládli, i když jsme ve třetí části trochu polevili a dostali několik nešťastných gólů," uvedl Vrána, jenž startuje už na třetím šampionátu do 18 let.

Tabulku skupiny B vede se sedmi body Finsko o bod před Švýcarskem a USA. Češi jsou s pěti body čtvrtí, v úterý zakončí boje ve skupině před čtvrtfinále zápasem ze Švýcarskem.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Lappeenrantě a Imatře (Finsko):

Skupina B:

ČR - Finsko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. J. Vrána (D. Kaše), 33. Smejkal (Chlapík, R. Veselý), 57. Karabáček, rozhodující sam. nájezd J. Vrána - 24. Kalapudas (Hopponen, Parikka), 49. Lammikko (Rantanen), 59. Niku (Kalapudas, Aho). Rozhodčí: Miller (USA), Nicholson (Kan.) - Lazarev (Rus.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 3575.

Sestava ČR: Vaněček - Pyrochta, Mašín, Rašner, Havlín, Mikliš, Zbořil, Ščotka - D. Kaše, J. Vrána, M. Špaček - Pastrňák, Karabáček, Zacha - R. Veselý, Smejkal, Chlapík - Vopelka, Kuťák, Ordoš - Černoch. Trenér: Jakub Petr.

Švýcarsko - Dánsko 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky: 31. Karrer, 35. Fiala, 58. Rod - 38. Olsen, 56. Mieritz.

1. Finsko 3 2 0 1 0 11:6 7
2. Švýcarsko 3 2 0 0 1 8:6 6
3. USA 3 2 0 0 1 12:4 6
4. ČR 3 1 1 0 1 13:8 5
5. Dánsko 4 0 0 0 4 5:25 0