Luxus zahladil skandály. Opulentní šampionát v házené začíná

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 1. 2015 6:00
V Kataru začíná světový šampionát házenkářů. Ještě než začal, přinesl několik skandálů. Po osmi letech se turnaje účastní i Češi.
Filip Jícha bude jak vždy největším tahounem českého týmu. Za 600 na den
Filip Jícha bude jak vždy největším tahounem českého týmu. Za 600 na den | Foto: Alex Wipf, chf.cz

Dauhá - Fotbalový svět z té volby dodnes chytá amok: Katar, pidistát o rozloze, která by se na mapu Moravy a Slezska narovnala dvakrát, bude pořádat fotbalové mistrovství světa 2022.

Té volbě Seppa Blattera a jeho kolegů z vedení FIFA vypálili korupční cejch, čeká se na zveřejnění vyšetřovací zprávy. Skandál první kategorie.

Házenkáři se naopak svého MS v téhle malé arabské zemi plné ropy nemohou dočkat. "Bude to opulentní turnaj," je si jist Karel Nocar, manažer českého výběru. Trikolora ze středu Evropy se na přehlídku nejlepší světové házené vrací po osmileté pauze.

Ropa dotuje luxus

V pětihvězdičkovém hotelu, tak jako v Dauhá, metropoli Kataru, kde dnes turnaj startuje, ještě házenkáři na šampionátech nenocovali. A ti čeští už vůbec ne. "Od svazu na reprezentační akci dostávám 600 korun na den," usmívá se Filip Jícha, největší hvězda českého týmu (více zde). A ilustruje tak poměry, které házené jeho rodná země nyní nabízí.

Pro Katar naopak platí, že jestli tam s něčím nejsou problémy, tak s bohatstvím. Pět procent světových zásob ropy na to bohatě vystačí. I proto si také čeští házenkáři mohou užívat luxusu hotelu Intercontinental City.

Ve městě panuje vlahé počasí, na zdejší poměry jde o nejchladnější část roku, byť ještě ve večerních hodinách je v Dauhá kolem 18 stupňů Celsia. Ale ani touhle dobou dopravní zácpa nemizí. Busy s házenkáři se proto po městě od tréninkových hal k hotelu pohybují opravdu velmi volným tempem.

Že přidělili turnaj Kataru, to vedení IHF, Mezinárodní házenkářské federace, nikdo nevyčítá. Ale přesto už se právě kolem IHF a šampionátu, který startuje právě dnes, rozpoutaly naprosto neuvěřitelné skandály.

Skandál kolem Austrálie

Začalo to už v červenci 2014. Krátce před losováním turnaje napsala IHF do Austrálie dopis, že tým "klokanů" z turnaje vyřazuje. Na divokou kartu jej nahradili Němci.

IHF najednou přišla na to, že v Oceánii vlastně nefunguje řádná kontinentální konfederace. Je zajímavé, že na předchozích pěti šampionátech v řadě, jichž se Austrálie účastnila, to nevadilo.

Experti ale měli jasno: IHF zoufale potřebovala najít nějaký způsob, jak Němce na šampionát dostat. V té zemi hraje házenou milion lidí, po fotbale je tam nejpopulárnějším sportem, generuje televizní sledovanost a zájem sponzorů. A když se Němci nedostali na ME ani na OH do Londýna, už s tím mezinárodní federace (IHF) potřebovala něco udělat. A zařadila Němce na úkor Austrálie.

Dočkal se i Island

Přičemž se jen velmi krkolomně a uměle hledalo kritérium, proč padla volba divoké karty právě na Němce. Pozici evropských náhradníků číslo jedna si totiž nárokovali Islanďané.

I oni se však dočkali, to když skandál pokročil do druhé fáze. A to loni v listopadu. V podstatě jen pár týdnů před rozehráním turnaje totiž národní federace Spojených arabských emirátů a Bahrajnu napsaly dopis na IHF, že kvůli diplomatickým problémům svých zemí s Katarem z turnaje odstupují.

Krátce nato si to rozmyslely a chtěly svůj krok vzít zpátky, ale to už měly smůlu. IHF místo nich do už rozlosovaného turnaje přiřadila Saúdskou Arábii a Island.

Češi zvažovali protest

A pokud na to někdo doplatil, tak mimo jiné česká reprezentace. Najednou stála před problémem, že místo týmu SAE, což by byl při vší úctě outsider, najednou bude ve skupině čelit Islandu. Což je zhruba podobný rozdíl, jako by vám ve fotbale nahradili Lichtenštejnce třeba týmem Itálie.

Zlé krve bylo kolem těch hrátek s účastnickými místy spousta, Češi dokonce svého času zvažovali, že podají protest. "Ale už je to pryč. Ty události neprobíhaly zcela transparentním způsobem, jsou jistě do budoucna poučením i pro generalitu IHF. Potká nás ve skupině silnější soupeř, ale nemáme s tím problém, popasujeme se s tím sportovně," říká dnes Aleš Pospíšil, předseda Českého svazu házené.

Češi začnou s největšími favority

Turnaj se bude hrát ve třech halách, pro 15.300, 7.700 a 5.500 fanoušků. Češi budou své zápasy ve skupině hrávat v těch dvou menších.

V pátek večer v 19 hodin pražského času (21 hodin místního) je čeká tým Francie, podle mnohých největší favorit turnaje. Pak se pokračuje pravidelným rytmem den volna - den zápasu. Po Francii postupně Jícha a spol. změří síly se Švédskem, Egyptem, Islandem a Alžírskem.

Z každé šestičlenné skupiny postupují dál čtyři nejlepší, mezi nejlepších šestnáct. "A dostat se sem, do vyřazovací části, to je cíl, se kterým na turnaj jedeme," říká šéf svazu Pospíšil.

"Tým tu máme mladý. Každým zápasem proti těžkým soupeřům se naši kluci posunou o kousek dál, takovou zkušenost jim nic nenahradí," říká Daniel Kubeš, spolu s Janem Filipem jeden z dvojice mladých českých trenérů, donedávna úspěšných reprezentantů.

Nominace českého týmu na MS v házené 2015

Brankáři: Martin Galia (St. Gallen/Švýc.), Petr Štochl (Füchse Berlín/Něm.).

Hráči do pole: Tomáš Babák (St. Gallen/Švýc.), Roman Bečvář (Rostock/Něm.), Pavel Horák (Füchse Berlín/Něm.), Jakub Hrstka (Prešov/SR), Filip Jícha (Kiel/Něm.), Miroslav Jurka (St. Raphael/Fr.), Michal Kasal (Celje Pivovarna Laško/Slovin.), Petr Linhart (Plzeň), Jiří Motl (Lovosice), Leoš Petrovský (Plzeň), Jan Sobol (Pulawy/Pol.), Jakub Szymanski (St. Gallen/Švýc.), Jakub Šindelář (Plzeň), Ondřej Zdráhala (Hamm-Westfalen).

 

Právě se děje

Další zprávy