Obchod s dětmi? Školství nepomůže, nemá na svazy žádnou páku

Adam Sušovský Adam Sušovský
22. 1. 2015 6:55
Náměstek ministra školství Petr Hulinský se sešel se šéfem hokejového svazu i zástupci klubu v Jindřichově Hradci. V boji proti tabulkovému odstupnému ale nemá žádné páky.
Boj proti přestupním tabulkám se ve středu vedl u Okresního soudu i na Ministerstvu školství.
Boj proti přestupním tabulkám se ve středu vedl u Okresního soudu i na Ministerstvu školství. | Foto: ČTK

Praha - Zatímco v Olomouci jednal v případě otce, jenž zaplatil za přestup syna 605 tisíc korun, okresní soud (čtěte ZDE), boj rodičů proti tabulkovému odstupnému a vůbec obchodování s jejich malými hokejisty probíhal i v Praze. A to rovnou na půdě ministerstva školství.

Vyrazili tam zástupci nově vzniklého klubu v Jindřichově Hradci a po nich i samotný šéf ČSLH Tomáš Král vysvětlit, proč přestupní tabulky brání tamním pětatřiceti dětem hrát hokej, i když by chtěly.

Výsledek? Náměstek ministra Petr Hulinský (ČSSD) se postavil na stranu rodičů, tedy nového klubu, jenže více než morální podporu to neznamená. Ministerstvo školství totiž legislativně nemá jedinou páku, jak hokej a samozřejmě také jiné sporty v Česku přinutit tabulkové odstupné změnit.

Hulinský: Z lidského hlediska to je špatně

"Mně osobně se tabulkové výchovné také nelíbí, z lidského hlediska mně to přijde špatně. Na vyřešení sporu má ale ministerstvo malé páky, podle občanského zákoníku jsou ČSLH a další sportovní svazy spolkem a ty si své stanovy určují samy," řekl Aktuálně.cz Hulinský.

S jeho slovy je smířený i Petr Šachl, bývalý hokejista, který v Jindřichově Hradci založil nový klub, do kterého z původního klubu Vajgar přešlo na deset trenérů a téměř čtyřicet dětí od první do páté třídy. Údajně z Vajgaru odešli proto, že nevěřili v transparentnost klubu, jenž vlastní pražští podnikatelé, kteří tam operují s veřejnými prostředky.

A právě v tu chvíli vznikl problém. Vajgar s jejich odchodem nesouhlasí a odmítá malým dětem vydat jejich hráčské registrace, bez kterých nemohou hrát soutěžní zápasy za jiný klub.

"Ministerstvo nám v tom tedy moc nepomůže, po návštěvě pana Hulinského ale alespoň máme z jejich strany morální podporu a víme, že děláme správnou věc," řekl Aktuálně.cz Petr Šachl.

Ten se údajně s náměstkem shodl i na tom, do jaké míry by bylo či nebylo obchodování s nezletilými sportovci z pohledu rodičů přípustné. 

"Shodli jsme se na hranici patnácti let. To už hokejisté hrají dorostenecké a juniorské kategorie, tam už se dá očekávat, že kluby do svých budoucích hráčů budou ochotny investovat. Ale že by kluby zaplatily odstupné i za desetiletého kluka? Nesmysl. Za něj by tabulkové odstupné nikdo nezaplatil. Navíc tady jde přece o to, aby dítě sportovalo, a já jako rodič ho v deseti letech chci dát tam, kde hokej dělají dobře," tvrdí Šachl.

Jeho klub HC Střelci se zároveň několikrát veřejně nechal slyšet, že mají u něj rodiče naprosto transparentní účetnictví a klub tabulkové odstupné nebude uznávat. Pokud by rodiče chtěli odejít do konkurenčního klubu, klidně mohou a zadarmo. Jenže takový klub je v Česku, zdá se, jen jeden.

Zrušit tabulky? Sportu chybí miliarda

Hulinský Aktuálně.cz řekl, že je dobře seznámen i s argumentem protistrany. "Pokud by hokejový svaz tabulkové výchovné zrušil, musely by se několikrát zvýšit příspěvky rodičů a nejsem si jistý, jestli by s tím rodiče souhlasili," tvrdí.

Jako řešení se nabízí vyšší zapojení státu, jenže ten na to podle Hulinského bez miliardy, kterou navíc pro sport na konci roku ze státního rozpočtu nezískal ministr Marcel Chládek (ČSSD), nemá peníze.

V loňském roce hokej ze státních dotací na talentovanou mládež získal pětadvacet milionů korun. Z této částky putoval však jen zlomek toho konkrétně dětem do klubů, protože část této dotace kryje i různé hokejové turnaje a školy.

Dětem do Jindřichova Hradce tak formou takovéto podpory loni přilétlo jen necelých šedesát tisíc korun, což jsou peníze, na základě kterých toho slovo ministerstva moc nezmůže.

A tak Hulinský Šachlovi slíbil, že se Národní rada pro sport bude tématem nadále zabývat, ale změnu si musí prosadit hokejové prostředí samo. "Problém je, že když byly osloveny kluby, 49 se vyjádřilo tak, že s tím nechce nic dělat," řekl Hulinský (více o tomto průzkumu čtěte ZDE).

Šachl tak v tuto chvíli bude pokračovat bez něj. "Budeme muset dát dohromady všechny lidi a rodiče, kteří se současným systémem nesouhlasí, založit petici a co nejrychleji ji na ministerstvo doručit. Pan Hulinský slíbil, že by na základě ní lobboval dál," řekl Šachl.

 

Právě se děje

Další zprávy