Nymburk udolal Sevillu v prodloužení a prošel do jarní fáze

16. 12. 2014 20:31
Ve skupině Evropského poháru by měli obsadit druhé či třetí místo, definitivně jejich soupeře pro jaro určí až středeční závěrečné zápasy.
Nymburk zdolal Sevillu.
Nymburk zdolal Sevillu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Basketbalisté Nymburka vyhráli v posledním utkání základní skupiny Evropského poháru nad Sevillou 91:82 po prodloužení a pošesté za sebou si zajistili postup do jarní fáze. Ve skupině by měli obsadit druhé či třetí místo, definitivně jejich soupeře pro jaro určí až středeční závěrečné zápasy.

V úvodu na nymburské hráče doléhala důležitost klíčového duelu a byli hodně nejistí. Naopak Sevilla nastoupila posílená posledními dobrými výsledky a především zásluhou pivota Hernangomeze diktovala tempo.

Českého mistra v těchto chvílích držel velmi dobře hrající Christian Burns, který dal osm z úvodních 10 bodů domácích. Za stavu 10:15 však Sevilla prostřídala sestavu, Nymburk se chytl a šňůrou 9:0 získal vedení na svou stranu.

Ve druhé části dokonce domácí odskočili na sedm bodů, ale koncovka jim nevyšla a do druhé půle si přinesli jen těsné vedení 32:30, když se nedařilo zejména pivotovi Garrettovi Stutzovi.

V sestavě Sevilly dostal větší prostor český reprezentant Ondřej Balvín, který svou výškou dělal Nymburku velké problémy především na doskoku a v obraně. Nakonec nasbíral 13 bodů, 19 doskoků, 4 bloky a byl jasně nejlepším hráčem hostů.

I jeho zásluhou a dobré střelbě za tři body se Seville povedlo ve třetí čtvrtině utéct až na devět bodů, naději pro Nymburk vykřesal ale trojkou v poslední vteřině Luboš Bartoň.

Zkušený veterán držel Nymburk společně s generačním souputníkem Jiřím Welschem i v poslední čtvrtině. Domácí se dotáhli na jediný bod, ale hosté si vždy dokázali pomoci střelou z dálky.

Nymburk se ujal vedení až minutu a půl před koncem, jenže další útok domácím nevyšel, naopak Sevilla si z brejku vrátila vedení. To držela zásluhou Balvína i v úplné koncovce, ale Petr Benda pět vteřin před koncem zařídil prodloužení.

V něm reprezentační pivot opět rychle skóroval, následovala trojka Chestera Simmonse a Nymburk rychle odskočil na pět bodů. Když pak přidali Simmons s Bartoněm další trojky, Sevilla už se nezmohla na odpor a Nymburk klíčovou výhru uhájil.

Utkání 10. kola skupiny C Evropského poháru basketbalistů:

Nymburk - Sevilla 91:82 po prodl. (19:15, 32:30, 50:56, 76:76)

Nejvíce bodů: Burns 19, Simmons 18, Benda 16, Welsch a Bartoň po 10 - Thames 17, Balvín 13, Oriola 12, Gallardo 11. Fauly: 21:15. Trestné hody: 10/8 - 17/11. Trojky: 11:11. Doskoky: 42:40.

1. Virtus Řím 9 7 2 760:693 16
2. Sevilla 10 5 5 776:757 15
3. Nymburk 10 5 5 771:780 15
4. Nancy 9 5 4 689:680 14
5. Oldenburg 9 3 6 657:671 12
6. Charleroi 9 3 6 643:715 12