Nový byznys. Dostihový šampion na počkání podle DNA

Martin Cáp Martin Cáp
20. 2. 2012 10:36
Začíná vyrůstat nový byznys. Ve světě operují hned tři komerční laboratoře, které chovatelům i dostihovým stájím nabízejí "jistotu" dostihového šampiona.
Jihoafrický hnědák Mickdaam trénuje na závodišti Meydan před Dubai World Cupem, nejbohatším dostihem světa
Jihoafrický hnědák Mickdaam trénuje na závodišti Meydan před Dubai World Cupem, nejbohatším dostihem světa

Před devíti lety patřila hnědka Catoffle mezi nejlepší dostihové koně v Česku. Majitel Jiří Trávníček ji proto po skončení kariéry zařadil do chovu a nechal klisnu připustit špičkovými evropskými hřebci.

Snaha o kvalitní hříbě zatím vedla k různým výsledkům. Zatímco Cabernet běžel derby a posléze se vyvinul v nadějného překážkáře, o rok mladší Concord zatím vyběhal na dotacích pouhých 15 tisíc korun. Špičkový původ přitom mají oba, jejich otcové Dashing Blade a Platini jsou doma v Německu považováni za elitní hřebce.

Podobnou zkušenost dělají rok co rok všichni chovatelé na celém světě. Spojení daného hřebce s klisnou se sice rodí s konkrétními představami a podle osvědčených postupů, ale jistotu úspěchu nemá nikdo.

Žokejcimra - všechny sloupky Martina Cápa - ZDE

Na této okolnosti teď začíná vyrůstat nový byznys. Ve světě operují hned tři komerční laboratoře, které chovatelům i dostihovým stájím onu "jistotu" nabízejí.

Vědci ze Spojených států a Austrálie tvrdí, že dokáží na základě genové analýzy přesně říci, zda konkrétní kůň bude šampionem, a to ještě dříve, než vůbec vkročí na dráhu. Své klienty lákají na enormní úspory nákladů.

Sliby pohádkového kalibru zatím narážejí v dostihovém světě na ostražitost, i když na některých amerických dražbách se už genové analýzy provádějí.

"Je to samozřejmě absurdní a svým způsobem také nebezpečné," reaguje Miloslav Halík, který zastupuje Česko v Evropské federaci chovatelů anglického plnokrevníka (EFTBA). Ta své členy varuje, že některá tvrzení komerčních laboratoří se nedají ověřit a testování na dražbách lze provádět jen se souhlasem majitele koně.

Třídu zdědí jen třetina hříbat

Jak ale vyplývá z interních dokumentů, do kterých měl deník Aktuálně.cz možnost nahlédnout, experti a veterináři jsou zatím s apriorním odsudkem laboratoří opatrní.

"Testy mohou mít určitou hodnotu," píše ve své zprávě Americká asociace koňských veterinářů (AAEP), jedním dechem však dodává: "Interpretace závěrů nebude snadná a jejich prediktivní hodnota zřejmě nižší."

Otázka, kolem které se nový byznys točí, je pro dostihový sport klíčová. Právě výsledky na dráze totiž obecně bývají hlavním kritériem pro odhad chovné hodnoty plnokrevníka a sehrávají také roli prvního vodítka při stanovování ceny jeho potomků.

Kámen úrazu spočívá v tom, že hříbata automaticky nemusí zdědit výkonnost svých rodičů. Vědecké studie ukázaly, že rodiče geneticky předávají své dostihové schopnosti jen v 35 % případů.

Jako test otcovství

Jak navíc upozorňuje veterinární expert EFTBA Hanspeter Meier, dobré výsledky na dráze ovlivňuje kromě genetiky celá řada dalších faktorů jako kvalita odchovu, trénink, krmení nebo taktika v dostihu.

Mnohem složitější je také biologická stránka věci. Špičkového dostihového koně "dělají" kromě kapacity plic, stavu srdce, typu svalů a práce metabolismu také čistě psychologické faktory jako obyčejná bojovnost.

Zjednodušeně řečeno, podle genů jasný šampion může ve špatných rukou nebo při nešťastném vývoji okolností vyrůst ve vyloženě průměrného dostihového koně.

Komerční analýzy DNA to ale zastaví jen těžko. Už proto, že svou snadností připomínají testy otcovství. Stačí poslat několik žíní do laboratoře a o daném koni lze získat celou řadu informací. Testování na dražbách tak bude čím dál častější, je ale třeba sjednotit postupy a vyjasnit, kdo a za jakých okolností se k výsledkům testů dostane.

Hrozí tedy, že chov plnokrevníka začne připomínat prodej spotřební elektroniky, ve kterém předplatíte Caberneta a nikoli Concorda? V konzervativním dostihovém prostředí spíše ne.

"Prozatím budeme tlačit na lepší regulaci testování, EFTBA už plánuje jednání se samotnými laboratořemi. V Austrálii i USA nám vycházejí vstříc," říká Halík, sám chovatel a majitel stáje.

"O dostihy se nebojte. Studovat koňský genom připomíná spíše zkoumání počasí, než vývoj sportovního auta," uklidňuje člen jednoho z výzkumných týmů Matthew Binns.

I experti ale přiznávají, že genetické analýzy můžou mít v dostizích budoucnost. Jejich hlavní motivací ale nesmí být komerční zájem a výsledky se nesmí brát doslovně. "Je to složité, strašně složité. Ale také vzrušující, protože nové objevy se dají čekat doslova každý den," dodává Meier.

V laboratoři se asi nikdy nedozvíme, kdo vyhraje příští derby, zato můžeme zjistit spoustu jiných věcí. Například lépe pochopit, jak funguje tělo koňských atletů. První pilotní projekty už probíhají.

 

Právě se děje

Další zprávy