Northug dovedl Nory ke zlatu, Češi ve štafetě devátí

27. 2. 2015 15:31
Petter Northug po úspěšném finiši.
Petter Northug po úspěšném finiši. | Foto: Reuters

Falun - Česká štafeta běžců na lyžích bez Lukáše Bauera, který závod vynechal kvůli přípravě na nedělní závod na 50 km klasickou technikou, obsadila na mistrovství světa ve Falunu deváté místo.

Závod na 4x10 km vyhráli po finiši Norové před domácím Švédskem, třetí byla překvapivě Francie. Čtveřice Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Petr Knop ztratila na Nory 2:44,5 minuty.

Razým na prvním úseku nestačil na nejlepší hned od začátku a předal na třináctém místě Jakšovi se ztrátou 53 sekund na lídra. V čele se vytvořila šestice největších favoritů, z níž ale v druhém úseku ujel mistr světa z volné patnáctky Johan Olsson, na kterého stačili pouze Francouzi, lehce ztráceli Norové. Jakš český tým posunul na osmé místo, na vedení měla česká čtveřice manko necelou minutu a půl.

Kožíšek, šestý muž z týmového sprintu ve Falunu, se na třetím úseku držel ve skupině pronásledovatelů a předal Petru Knopovi na šestém místě společně s pátými Italy necelé dvě minuty za vedoucí trojicí.

Marcus Hellner náskok Švédů neudržel, naopak do vedení se dotáhl Nor Anders Glöersen, který předal Petteru Northugovi v čele. Vedoucí trio v závěru taktizovalo, což hrálo do not sprinterskému fenoménu Northugovi a dovezl Norsko k osmému štafetovému zlatu na MS v řadě.