Ovečkin se na MS uvedl asistencí a výhrou, Kazaši sestupují

Aktualizováno 14. 5. 2016 17:56
Švédové porazili v severském derby Norsko 3:2. Vítěznou branku vstřelil v přesilovce Robert Rosen.
Ovečkin přispěl k výhře asistencí
Ovečkin přispěl k výhře asistencí | Foto: Reuters

Moskva - Ruské posily z NHL se představily na světovém šampionátu v dobrém světle, když v sobotu přispěly k výhře sborné 5:1 nad Švýcarskem. Ve skupině A tak mají domácí hokejisté 12 bodů.

Dvěma góly se o to zasloužil útočník Ivan Tělegin. V dresu sborné se poprvé představily tři zámořské posily z Washingtonu v čele s hvězdným útočníkem Alexandrem Ovečkinem.

Hokejisté Kazachstánu prohráli ve svém šestém zápase s Lotyšskem 1:2 a jsou prvním sestupujícím z elitní skupiny. Kazaši mají před závěrečným soubojem s Dánskem na kontě jen dva body a na sedmé Norsko ztrácejí tři body, vzájemný souboj s ním ale prohráli.

Utkání dvou týmů, které byly před jeho začátkem usazeny na konci tabulky skupiny A, ale vedle udržení bojovaly i o teoretickou šanci na postup do čtvrtfinále, rozhodl gól Marise Bičevskise v 55. minutě. Kazachstán tak počtvrté za sebou po postupu mezi elitu hned sestupuje.

Nová elitní formace se předvedla

Ovečkin s klubovým spoluhráčem Kuzněcovem a Burmistrovem vytvořili novou elitní formaci Rusů, hlavní hvězdou zápasu však byl Tělegin, který v 6. minutě otevřel skóre. Další branky mohly vstřelit oba týmy v přesilových hrách, brankáři Bobrovskij i Berra však byli bezchybní. Ruský gólman v závěru první třetiny nakrátko opět pustil na led náhradníka Sorokina.

V 29. minutě se předvedly posily Ovečkin s Kuzněcovem. Na 2:0 zvýšil Kuzněcov, přičemž jeho úspěch musel stejně jako první gól potvrdit videorozhodčí. Stejná dvojice byla blízko branky i v 33. minutě, Kuzněcov ale tentokrát nezamířil přesně. Krátce nato mohl snížil Walker, ale Bobrovskij jeho pokus zlikvidoval.

Potřetí se skóre změnilo v 49. minutě, kdy se podruhé prosadil Tělegin. Předtím sborná hrála přesilovku pět na tři, gól ale dát nedokázala. V pokračující klasické výhodě hosty zachránilo jen Berrovo posunutí branky, za což dostal trest.

Švýcaři následně při početní výhodě riskovali bez Berry, snížit se jim ale nepodařilo. Naopak domácí fanoušky rozjásal Širokov. Až poté se dočkal i soupeř a Moser snížil na 1:4. Poslední slovo však měla dvojice Dacjuk - Mozjakin, která se 17 sekund před koncem postarala o pátý gól Ruska.

Lotyši potopili Kazachy gólem v závěru

V utkání proti Kazachstánu byli od začátku aktivnější Lotyši, skóre však otevřel soupeř. V 5. minutě překonal gólmana Merzlikinse Ivanov, který se dostal do dobré pozice a v koncovce nezaváhal.

Kolesnik v kazašské brance si v první třetině připsal 12 zákroků, neinkasoval však ani při dvou početních výhodách soupeře. Ve slibné příležitosti na něj nevyzrál ani zlínský útočník Bukarts.

Krátce před polovinou zápasu si premiérovou početní výhodu zahrál i Kazachstán a druhý gól měl na hokejce Dawes, Merzlikins však předvedl skvělý zákrok. V 36. minutě Lotyšsko vyrovnalo a pomohla mu k tomu Savčenkova chyba v rozehrávce.

Třetí třetina byla z pohledů šancí i počtu střel obou celků nejvyrovnanější, lehce navrch však měli Lotyši a v 55. minutě se dočkali i druhého gólu, když zpoza branky vyjel Bičevskis a přiblížil Kazachy sestupu z elitní skupiny. Tým kouče Nazarova jej nedokázal odvrátit ani v závěrečné power play a tak se i v ruské metropoli, kde Kazachy podporuje početná skupina fanoušků, zopakuje scénář z předešlých let - tým po postupu okamžitě sestoupí.

Naopak Lotyšsko po prvním tříbodovém zisku na turnaji postoupilo na páté místo o bod za čtvrté Švýcarsko a udrželo se tak ve hře o čtvrtfinále. Švýcaři však mají zápas k dobru.

Švédové si pojistili postup do čtvrtfinále

Švédové potvrdili v severském derby roli favorita a Nory zdolali 3:2 a mají jistý postup do čtvrtfinále a zároveň se udrželi ve hře o vítězství ve skupině.

V severském derby byli od počátku aktivnější Švédové, v koncovce se jim však nedařilo. V první třetině měli svěřenci trenéra Martse čtyřikrát výhodu přesilové hry, gól ale nedali.

Brankáře Haugena, který působí ve švédském Färjestadu, překonal až 56 sekund po začátku druhé třetiny po samostatné akci Nyquist a připsal si šestý gól na turnaji.

Markström ve švédské brance si těžší zákroky připsal v při oslabení svého týmu, poradil si ale i s pokusy Zuccarella a Kena Olimba ve 26. a 27. minutě. Gólman Vancouveru ustál i nebezpečné situace v závěru druhé třetiny.

Pohotová dorážka Lundberga ve 43. minutě v oslabení přiblížila Švédy k očekávané výhře. Norové se však rychle dokázali vrátit do hry a čtyři sekundy po Rosénově trestu snížil na 1:2 Rosseli Olsen. Vyrovnat se jim ale nepodařilo. Haugen ještě skvělým zákrokem zlikvidoval šanci Wennberga, v následné přesilovce ho ale pokořil Rosén.

Chyba rozhodčího stála Nory body

Norové ani poté nerezignovali, v brejku mohl snížit Zuccarello, ale podařilo se to až při power play Martinsenovi. Vzhledem k tomu, že se kouč Johansen rozhodl odvolat brankáře už tři minuty před koncem, mohli Norové pokračovat ve snaze o vyrovnání.

A podařilo se jim Markströma překonat i potřetí, maďarský rozhodčí Gebei však krátce předtím přerušil hru, takže gól Trygga neuznal. Podle televizních záběrů se ale jednalo o jeho chybu, švédský brankář neměl puk pod kontrolou.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

Norsko - Švédsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 44. Roseli Olsen (Johannesen, M. Olimb), 59. Martinsen (Holös, M. Olimb) - 21. Nyquist, 43. Lundberg (Fransson, Sjögren), 52. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) - Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6221.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödegaard, Sveum - Zuccarello, Bastiansen, Martinsen - M. Olimb, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - K. Forsberg, Stene, Röymark - Ask, Dahlström, Trettenes. Trenér: Roy Johansen.

Švédsko: Markström - Larsson, E. Gustafsson I, E. Gustafsson II, Fransson, Nygren, Fantenberg - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Wennberg, Klasen - Sundström, Rosén, Ritola - Norman, Sjögren, Lundberg. Trenér: Pär Marts.

Rusko - Švýcarsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky:
6. Tělegin (Ljubimov), 29. Kuzněcov (Ovečkin), 49. Tělegin (Ljubimov), 56. Širokov (Zajcev), 60. Mozjakin (Dacjuk, Sannikov) - 59. Moser (Weber, Niederreiter). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala (Fin.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:8, navíc Grossmann (Švýc.) 10 min. Bez využití. Diváci: 11.222.

Rusko: Bobrovskij (18.-20. Sorokin) - Vojnov, Jemelin, Antipin, Orlov, Zajcev, Marčenko, Bělov - Ovečkin, Kuzněcov, Burmistrov - Sannikov, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Širokov. Trenér: Oleg Znarok.

Švýcarsko: Berra - Du Bois, Geering, Schneeberger, Blum, Weber, Marti, Grossmann - Trachsler, Niederreiter, Moser - Hofmann, Schappi, Andrighetto -Ambühl, Hollenstein, Walser - M. Wieser, D. Wieser, Walker. Trenér: Patrick Fischer.

Kazachstán - Lotyšsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
5. Ivanov - 36. Daugavinš, 55. Bičevskis (Indrašis, Cibulskis). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo - Lederer (oba ČR), Chartrand-Piche (Kan.). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 7305.

Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Kairov - Dawes, Bochenski, Boyd - Starčenko, Rymarev, Ivanov - Solarjov, Puškarjov, Šin - Krasnoslobodcev, Grenc, Markelov. Trenér: Andrej Nazarov.

Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, Galvinš, Cibulskis, Jerofejevs, M. Širokovs, Freibergs, Siksna - Keninš, Girgensons, A. Širokovs - Daugavinš, Džerinš, Bukarts - Abols, Indrašis, Meija - Pavlovs, Bičevskis, Skvorcovs. Trenér: Leonids Beresnevs.