Nizozemky si v Berlíně vyšláply na Sáblíkovou, dojela třetí

5. 12. 2014 16:56
Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v Berlíně třetí na tříkilometrové trati a udržela vedení v průběžném pořadí seriálu na dlouhých tratích.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

Berlín - Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Berlíně třetí místo v závodu na 3000 metrů a udržela vedení v průběžném pořadí seriálu na dlouhých tratích. Vítězná Ireen Wüstová ji porazila téměř o čtyři sekundy, další Nizozemka Marije Jolingová o dvě. Karolína Erbanová dojela na pětistovce sedmá.

Trojnásobná olympijská šampionka Sáblíková byla v obou předchozích vytrvaleckých závodech druhá. Na úvod SP v japonském Obihiru prohrála na tříkilometrové trati s Wüstovou, na pětce v Soulu pak nestačila na Němku Claudii Pechsteinovou.

S tou dnes jela v závěrečné rozjížďce, do té doby vedla právě Wüstová časem 4:01,55. Česká reprezentantka se na mezičasech pohybovala na třetím až čtvrtém místě, v závěru uhájila stupně vítězů o 17 setin před Ruskou Olgou Grafovou.

Právě umístění na pódiu před startem Sáblíková označila za svůj cíl, neboť konkurence na trojce je podle ní velice vyrovnaná. V čele SP má náskok 30 bodů před Wüstovou, která minulý závod vynechala, ale nyní ovládla i druhou trojku v sezoně.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka počítá s tím, že v neděli v Berlíně pojede 1500 metrů i závod s hromadným startem, který v Soulu poprvé v kariéře vyhrála. Jeden start ji čeká i v sobotu, buď na kilometru, nebo v týmech.

Erbanová se v minulém závodu v Soulu poprvé v kariéře dostala na pětistovce na stupně vítězů, časem 38,83 tam byla třetí. V Berlíně jela rychleji, čas 38,62 jí však tentokrát stačil jen na sedmé místo, na medailové pozice ztratila 22 setin. S velkým odstupem zvítězila favorizovaná Korejka I Sang-hwa.

Závody SP v rychlobruslení v Berlíně:

Ženy:

500 m: 1. I Sang-hwa (Kor.) 37,87, 2. Richardsonová (USA) 38,21, 3. Boerová (Niz.) 38,40, ...7. Erbanová (ČR) 38,62.

3000 m: 1. Wüstová 4:01,55, 2. Jolingová (obě Niz.) 4:03,34, 3. Sáblíková 4:05,36, ...v divizi B 23. Zdráhalová (obě ČR) 4:23,97.

Pořadí SP (po 3 závodech): 1. Sáblíková 230 b., 2. Wüstová 200, 3. Pechsteinová (Něm.) 185.