Rusko porazilo Finy, Bělorusové slaví první výhru

11. 5. 2014 18:50
Německo ve svém druhém zápase ve skupině B porazilo Lotyšsko 3:2, Bělorusko porazilo 4:1 Kazachstán.
Rusové zatím neztratili ani bod, to Finové jsou stále na nule
Rusové zatím neztratili ani bod, to Finové jsou stále na nule | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Ruska mají po dvou utkáních plný počet šesti bodů, když ve svém druhém zápase skupiny B MS v Minsku zdolali 4:2 Finsko. Seveřená naopak zůstávají bez bodu.

Německo v duelu týmů, které v úvodních zápasech zvítězily, porazilo 3:2 Lotyšsko. Necelých pět minut před koncem o tom rozhodl Oppenheimer, jenž proměnil trestné střílení.

V odpoledním utkání se pak prvního vítězství dočkali domácí Bělorusové, kteří zdolali 4:1 Kazachstán.

Rusko od začátku režírovalo

Rusům se skvěle povedl vstup do utkání. Nejprve po 99 sekundách otevřel skóre důraznou dorážkou Tichonov a záhy zvýšil na 2:0 Ovečkin, který z levého kruhu využil dvojnásobnou přesilovku. Také Finové se prosadili v přesilové hře. V 10. minutě snížil střelou přesně pod horní tyč Hietanen.

Postupně se začalo přitvrzovat, což nejvíc odnesl Jormakka, který po ataku Šipačova opustil kluziště na nosítkách. Rusům se střelecky dařilo i po změně stran. Ve 23. minutě to potvrdil Kuljomin, jenž se prosadil dokonce v oslabení. Finové kontrovali šancemi, které měli Salomäki a Lehterä, ovšem Bobrovskij sbornou podržel.

A když ve 35. minutě přidal čtvrtý gól Kalinin, bylo rozhodnuto. Chvíli před druhou sirénou sice snížil na rozdíl dvou branek Karalahti, ovšem kontaktní gól, natož ten vyrovnávací, už Finové nedali.

Němci rozhodli až s trestného střílení

I přes sobotní výhry nasadili trenéři Německa i Lotyšska do dnešního souboje jiné brankáře, proti sobě se tak postavili Grubauer a Gudlevskis. Na začátku měl více práce německý gólman, který si ale poradil s šancemi Džerinše i Daugavinše.

Na druhé straně trefil Noebels tyč, ale dlouho ho to mrzet nemuselo, o pět minut později dorážkou přece jen skóre otevřel. Lotyši kontrovali v závěru třetiny, kdy hned první přesilovku využil Pujacs.

Krátce po přestávce vrátil Němcům vedení zpět Mauer, který se bekhendem trefil rovněž v početní výhodě. Ve 28. minutě Lotyši vyrovnali podruhé, tentokrát využil rychlý brejk a nezištnou Keninšovu přihrávku před prázdnou branku Redlihs. Němci měli v prostřední periodě obrovskou střeleckou převahu (15:2), ale další gól v ní nepřidali.

Rozhodnutí tak přišlo až v 56. minutě. Výhodu trestného střílení dostal Oppenheimer a nabídnutou šancí nepohrdl.

Domácí Bělorusko slaví první body

Bělorusové chtěli po úvodní porážce s USA získat první body, ovšem zápas s Kazachstánem pro ně nezačal nejlépe. Do velkých šancí se sice zkraje zápasu dostali Platt se Stasem, ale Jeremejev je v tutovkách vychytal.

V 5. minutě zahrozili i Kazaši a hned z toho byl gól. Gavrilin projel celé hřiště a krásně zavěsil pod Kovalovo rameno. O chvíli později málem přidal druhou trefu Žajlajov, ovšem chybu soupeře nevyužil. Bělorusové se hnali za vyrovnáním, ale ani Jevenko před poloodkrytou brankou neuspěl.

Běloruskou ofenzivní snahu doprovázely minely v obraně, jenže Kazaši je trestuhodně nevyužívali. Litovali toho ve 23. minutě, kdy se z kruhu trefil k bližší tyči Stěpanov. Přesný střelec se záhy proměnil v úspěšného nahrávače, křižným pasem před brankoviště vybídl ke skórování Stasenka a ten Jeremejevův beton dokonal obrat.

Zkraje třetí třetiny domácí definitivně rozhodli. Ve vlastním oslabení ujel Jefimenko, jenž za modrou přenechal puk Kosticynovi, a ten přidal třetí gól. Při power play Kazachů pak výhru pojistil do prázdné branky Kaljužnyj.

Podrobnosti připravujeme...

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina B:

Německo - Lotyšsko 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Noebels (Oppenheimer, Hördler), 21. Mauer, 56. Oppenheimer z tres. střílení - 19. Pujacs (M. Redlihs, Keninš), 28. M. Redlihs (Keninš). Rozhodčí: Patafie (USA), Rönn (Fin.) - Dehaen (Fr.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 11.200.

Německo: Grubauer - Ankert, Braun, Kohl, Hördler, Krueger, Akdag, Müller - Mauer, Barta, Schütz - Oppenheimer, Hospelt, Noebels - Pietta, Kink, Seidenberg - Rieder, Draisaitl, Plachta - Weiss. Trenér: Pat Cortina.
Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Kulda, Sotnieks, Pujacs, J. Redlihs, Jass - M. Redlihs, Daugavinš, Keninš - Lipsbergs, Girgensons, Indrašis - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - Berzinš, Džerinš, Meija - K. Jass. Trenér: Ted Nolan.

Bělorusko - Kazachstán 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 23. Stepanov (Grabovskij), 31. Stasenko (Stepanov, Graborenko), 42. S. Kosticyn (Jefimenko, Jevenko), 60. Kaljužnyj (S. Kosticyn, Denisov) - 5. Gavrilin (Vasilčenko). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kaval (USA) - Dahmen (Švéd.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.734.

Bělorusko: Koval - Korobov, Graborenko, Denisov, Jevenko, Stasenko, Gotovec, Usenko - Kaljužnyj, Grabovskij, Stepanov - Platt, Stas, S. Kosticyn - Kolcov, Kitarov, Kovyršin - Ugarov, Jefimenko, Volkov. Trenér: Glen Hanlon.
Kazachstán: Jeremejev - Litviněnko, Dallman, Savčenko, Lakiza, Vasilčenko, Kazancev, Semjonov, Blochin - Starčenko, Antropov, Krasnoslobodcev - Romanov, Upper, Puškarev - Gavrilin, Poliščuk, Žajlajov - Rachmanov, Spiridonov, Panšin. Trenér: Ari-Pekka Selin.

Finsko - Rusko 2:4 (1:2, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 40. Karalahti (Lajunen, Jokinen) - 2. Tichonov (Kalinin, Bělov), 5. Ovečkin (Orlov, Zaripov), 23. Kuljomin, 35. Kalinin (Zaripov, Tichonov). Rozhodčí: Nord, Vinnerborg (oba Švéd.) - Hull (Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 6:7, navíc Kontiola (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 13.934.

Finsko: Koskinen - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Marttinen, Lajunen - Lehterä, Kontiola, Komarov - Palola, Jokinen, Pakarinen - Jormakka, Immonen, Huhtala - Savinainen, Wirtanen, Sallinen - Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.
Rusko: Bobrovskij - Denisov, Orlov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev, Čudinov - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Kuljomin, Anisimov, Širokov - Zaripov, Kalinin, Tichonov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Oleg Znarok.

1. Rusko 2 2 0 0 0 9:2 6
2. USA 2 2 0 0 0 9:3 6
3. Německo 2 1 1 0 0 5:3 5
4. Lotyšsko 2 1 0 0 1 5:5 3
5. Bělorusko 2 1 0 0 1 5:7 3
6. Kazachstán 2 0 0 1 1 2:6 1