Němci neztratili ve skupině ani bod. Porazili i Dánsko

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
17. 6. 2012 22:35
Fotbalisté Německa jako jediný tým na evropském šampionátu neztratil v základní skupině ani bod.
Němci ještě v 80. minutě byli gól od vyřazení, jistotu postupu jim dal až gól Larse Bendera | Foto: Reuters

LvovFotbalisté Německa jako jediný tým na evropském šampionátu neztratili v základní skupině ani bod. Navíc prodloužili svou sérii výher v soutěžních zápasech na čtrnáct

Ve svém posledním zápase ve skupině B porazili ve Lvově Dánsko 2:1, a potvrdili tak postup z prvního místa do čtvrtfinále, v němž se v pátek utkají na stadioně v Gdaňsku s Řeckem.

Löw: Řekové hrají stejně jako Dánové

"Máme velikou radost, protože jsme vyhráli všechny zápasy ve skupině, kde byli tři mimořádně těžcí soupeři. Dánsko to dnes potvrdilo a nic nám nedalo zadarmo," řekl na tiskové konferenci trenér Němců Joachim Löw.

"Byla to ale dobrá příprava na Řecko, které hraje trochu podobným stylem jako Dánové. Jsou podobně nebezpeční a musíme se na ně velmi dobře připravit," dodal.

Dánové dlouho bojovali o postup dál právě na úkor Německa, v 80. minutě jim však všechny naděje sebral vítězný gól Larse Bendera.

"Občas je třeba porážku přijmout, když hrajete proti lepšímu týmu. To je dnešní případ. Snažili jsme se, ale oni byli moc silní. Smekáme před nimi klobouk a přejeme jim hodně štěstí do dalších bojů," řekl po zápase dánský kapitán Daniel Agger.

Němce do čtvrtfinále doprovodili Portugalci, kteří porazili Nizozemsko 2:1. Ve všech šesti zápasech skupiny tak jedno z mužstev vyhrálo jednobrankovým rozdílem.

Podolski oslavil 100. start gólem

Úvod zápasu vyšel lépe Němcům, kterým stačila k jistotě postupu a prvního místa ve skupině i remíza.

Ve 3. minutě se dostal míč k Thomasi Müllerovi, křídelník Bayernu však dánskou branku těsně přestřelil. O tři minuty později měl další šanci, ve stoprocentní pozici však nechal jen vyniknout brankáře Stephana Andersena.

V 19. minutě se však už Němci radovali. Müller po individuální akci pronikl do vápna, přihrávkou pod sebe našel na značce pokutového kopu volného Lukase Podolského, který skóroval střelou mezi Andersenovy paže.

"Pro mě to byla hodně důležitá trefa. Navíc jsem to dal pravačkou, což je pro mě neobvyklé. Hlavní je ale to, že jsme postoupili do čtvrtfinále, navíc se stoprocentní bilancí. Teď se musíme připravit na zápas s Řeckem," řekl po utkání Podolski, který oslavil svůj 100. start v reprezentaci.

O pět minut později však Dánové vyrovnali, když nový Podolského spoluhráč v Arsenalu Nicklas Bendtner vrátil přetažený míč po rohovém kopu před bránu a nevysoký záložník Bröndby Kodaň Michael Krohn-Dehli hlavičkou překonal brankáře Manuela Neuera.

Němci využili dánského otevření obrany

Němci mohli odpovědět zásluhou Maria Gomeze, útočník Bayernu však ani jednu ze svých dvou velkých šancí neproměnil, střela Podolského z přímého kopu skončila těsně nad brankou a po chybě v dánské obraně Sami Khedira branku těsně minul.

V úvodu druhé půli mohli jít do vedení Dánové, po rychlém kontru se dostal ke střele Jakob Poulsen, ale trefil jen vnější stranu tyče.

Když se Dánové dozvěděli, že Portugalci otočili v Charkově zápas s Nizozemci, museli v poslední čtvrthodině vrhnout všechny síly do útoku.

A to hrálo do not Němcům. V 78. minutě ještě dokázal Qvist srazit Khedirovu střelu z dobré pozice na roh, o dvě minuty později se však už Němci radovali.

Mesut Özil centroval do pokutového území, střídající Miroslav Klose sice na míč nedosáhl, dobíhající Bender však ano a svým prvním reprezentačním gólem definitivně pojistil Němcům postup.

Výsledek:

Dánsko - Německo 1:2 (1:1)

Branky: 24. Krohn-Dehli - 19. Podolski, 80. Bender. Rozhodčí: Velasco Carballo - Fernández, Jiménez (všichni Šp.). Bez ŽK. Diváci: 32.990.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, J. Poulsen (82. Mikkelsen) - Zimling (79. Ch. Poulsen), Eriksen, Krohn-Dehli - Bendtner. Trenér: Olsen.

Německo: Neuer - Bender, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Müller (84. Kroos), Özil, Podolski (65. Schürrle) - Gomez (74. Klose). Trenér: Löw.