Liberec i Boleslav pojistily postup kanonádami

24. 7. 2014 20:56
Liberec porazil Košice v odvetě 3:0, Mladá Boleslav Široki Brijeg 4:0. Oba postupují do 3. předkola Evropské ligy.
Archivní foto
Archivní foto | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Liberce si v odvetě 2. předkola Evropské ligy proti Košicím pojistili jednobrankový náskok z úvodního zápasu, když slovenskému soupeři přidali ještě další tři góly.

Výhra 3:0 se však narodila až po přestávce, do té doby se Slovan trápil a hosté byli nebezpečnější. Klid na domácí kopačky přinesl zkraje druhé půle přesně hlavičkující Ďubek. V závěru se trefili i Delarge a Šural.

Ve 3. předkole se Severočeši utkají s rumunskou Astrou.

Ještě lépe si vedla Mladá Boleslavi. Široki Brijeg po úvodní výhře 2:1 potupila debaklem 4:0. Dvakrát se trefil Ďuriš, další góly přidali Skalák a Rosa.

Středočeši se nyní mohou těšit na atraktivní Lyon.

Slovan se v první půli nechal zatlačit

Liberec začal utkání aktivně a tlačil se do vápna hostů. Hamulák dokonce dal v 9. minutě gól, ale kvůli ofsajdu nemohl být uznán.

Košice se herně zvedly až po dvaceti minutách, kdy se dostaly ke standardní, rozehrály signál a Hroššo se nechal centrem zaskočit. Skvašík pak málem doklepával do opuštěné brány ale za domácího brankáře zaskočili obránci a balón odkopli.

Slovan si většinu poločasu hodně koledoval o inkasování. Především často fauloval poblíž vlastní šestnáctky. Velkou šanci měl před přestávkou Viazanko, Hroššo mu ale zmenšil střelecký úhel a odčinil předchozí zaváhání.

Postup pečetil Šural

Po přestávce byl Liberec opět aktivní a vyplatilo se. V 54. minutě se do Šuralova centru odvážně položil hlavou Ďubek a šťastnou tečí vsítil první soutěžní gól za Slovan po nedávném příchodu ze Slovenska.

Liberec, který v minulé sezoně došel v Evropské lize až do jarních vyřazovacích bojů, se uklidnil čekal na rychlé kontry. V 62. minutě mohl zvýšit. Delarge ale sám před brankou selhal.

Český trenér Košic Radoslav Látal zkusil oživit hru dvojitým střídáním, čtvrt hodiny před koncem stáhl i defenzivního kapitána Šinglára, který dříve hrával za Liberec. Jeho svěřenci už ale pátou porážku v pátém soutěžním zápase sezony a vyřazení neodvrátili.

Naopak Liberec přidal ještě dvě branky. Poté, co Ostojičovi zabránila ve vyrovnání branková konstrukce, zvýšil v 81. minutě nekompromisní střelou po brejku Delarge a v 90. minutě uzavřel skóre Šural.

První šanci měl Brijeg, brzy se trefila Boleslav

Široki Brijeg začal aktivněji než v prvním utkání, ale Mladoboleslavští soupeře nepouštěli do tlaku. Přesto to byli domácí, kdo měl první vyloženou šanci. Autor gólu z prvního utkání Zakarič dostal pas za obranu a běžel sám na brankáře Hrušku. Stoper Smejkal však ještě stihl unikajícího útočníka dostihnout a na poslední chvíli mu vypíchl míč.

Pak už ale hrozili zejména hosté, kteří těžili z dobře načasovaných kolmých přihrávek za obranu. Po jedné z nich šel z úhlu sám na brankáře Ďuriš, ale nepropálil ho. O chvíli později Ďuriš hledal před brankou volného Skaláka, ale jediný obránce v cestě stačil míč uklidit.

V 19. minutě už to ale Mladé Boleslavi vyšlo. Ščuk vyslal do sóla Skaláka, který si obhodil brankáře, následně ho ještě zasekávačkou nechal projet kolem sebe a z úhlu poslal míč do prázdné branky.

Boleslav držela otěže

Pohledná akce srazila domácím sebevědomí a od té doby už se hrálo jen podle boleslavských not. Krátce po změně stran navíc přišla pojistka. Další Ščukova kolmá přihrávka našla nabíhajícího Ďuriše, který tentokrát nezaváhal a střelou po zemi s přehledem zvýšil.

Domácí se téměř nedostávali k zakončení a diváci už brzy ve druhé půli začali opouštět tribuny. Ještě více se jich zvedlo ze sedadel, když čtvrt hodiny před koncem našel střídající Milla hlavu Rosy a ten přidal třetí gól. V závěru uzavřel skóre znovu Ďuriš, který tak má po dvou utkáních po příchodu z Plzně na kontě už tři góly.

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - MFK Košice 3:0 (0:0)
Branky:
54. Ďubek, 81. Delarge, 90. Šural. Rozhodčí: Edvartsen - Lundberg, Gundersen (všichni Nor.). ŽK: Pavelka - Viazanko, Diaby. Diváci: 7100. První zápas: 1:0, postoupil Liberec.

Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Sackey - Delarge (87. Kolár), Pavelka, Ďubek (84. Hadaščok), Šural - Hamulák (75. Luckassen). Trenér: Slovák.
Košice: Tofiloski - Kavka, Ostojič, Bašista - Šinglár (77. Novák), Korijkov - Viazanko (67. Pačinda), Bukata, Sekulič - Skvašík (68. Haskič) - Diaby. Trenér: Látal.

Široki Brijeg - Mladá Boleslav 0:4 (0:1)
Branky: 55. a 85. Ďuriš, 19. Skalák, 75. Rosa. Rozhodčí: Sant - Camilleri, Vella (všichni Malta). ŽK: Markovič - Štohanzl, Ščuk. Diváci: 4000. První zápas: 1:2, postoupila Mladá Boleslav.

Široki Brijeg: Soldo - Čorič, Brekalo, Laštro, Markovič - Landeka (61. Mihajlevič), Pehar (78. Kožulj) - Peko (61. Ljubič), Wagner, Zakarič - M. Marič. Trenér: Musa.
Mladá Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Smejkal, Rosa - Šisler (70. Milla), Ščuk - Skalák, Magera (78. Šultes), Štohanzl (61. Vukadinovič) - Ďuriš. Trenér: K. Jarolím.