Ne jen Rusko, doping podle šéfa komise WADA Pounda "frčel" i v Keni

ČTK ČTK
17. 11. 2015 16:06
Velké problémy s dopingovým skandálem mají také atleti z Keni. Podle šéfa vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA Dicka Pounda se v této africké zemi hlavně na delších tratích systematicky používaly zakázané látky.
Radost keňských atletů na olympiádě v Riu je ohrožena, ve hře je jejich vyloučení z her.
Radost keňských atletů na olympiádě v Riu je ohrožena, ve hře je jejich vyloučení z her. | Foto: Reuters

Monako - Dopingové mraky se kromě Ruska stále víc stahují také nad keňskými atlety. Podle šéfa vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA Dicka Pounda z rozsáhlé zprávy o dopingových praktikách jasně vyplývá, že zejména ve vytrvalostních disciplínách se v Keni systematicky užívaly zakázané látky.

Doping měla krýt národní federace

Objevují se také informace o krytí dopingu tamní atletickou federací, což ale její šéf Isaiah Kiplagat popřel. Mezinárodní atletická federace IAAF oznámila, že se situaci v Keni věnuje už od března. "Je jasné, že v Keni se používalo mnoho podpůrných prostředků," řekl Pound.

Na základě zveřejnění zprávy nezávislé vyšetřovací komise WADA, které Pound předsedal, IAAF dočasně vyloučila ze svých řad Rusko. Ruští atleti kvůli tomu nemohou závodit na mezinárodní scéně.

"Je jasné, že k úspěchu vytrvalců v této zemi (Keni) v mnoha případech pomohl doping," uvedl Pound. "Každý vytrvalec v Keni by měl mít obavy a WADA se této situaci bude věnovat," dodal.

Přijde Keňa o start v Riu?

Potíže africké vytrvalecké velmoci naznačil už v minulém týdnu bývalý slavný běžec a předseda národního olympijského výboru Keni Kipchoge Keino a jeho slova potvrdil i Pound. Keino prohlásil, že keňským atletům rovněž hrozí vyloučení z účasti na OH v Rio de Janeiru, pokud země nezmění přístup k boji s dopingem.

Vláda na to okamžitě zareagovala aktivováním antidopingové agentury, což WADA v Keni poprvé požadovala už v roce 2012. Agentura od té doby sice existovala, avšak pouze na papíře.

Keňa je rovněž podezřelá, že pozitivní testy podobně jako Rusko zametala pod koberec, podle nepotvrzených zpráv jich mělo od roku 2001 být 77. Detektivové vyšetřují kvůli podezření z korupce mimo jiné Kiplagata, u výslechu byli i viceprezident David Okeyo a bývalý pokladník Joseph Kinyua, kteří údajně dostali miliony za krytí dopingu. Všechny vyšetřuje etická komise IAAF.

"Coe to nebude mít snadné"

Pound věří, že nový prezident IAAF Sebastian Coe je mužem na pravém místě a s dopingovou krizí v atletice se vypořádá. Také jeho předchůdce Lamine Diack ze Senegalu je vyšetřován z braní úplatků za krytí dopingu. "Nebude to (Coe) mít snadné, ale při organizování olympijských her v Londýně dokázal, že je dobrým manažerem," prohlásil Pound.

Vedení keňské atletiky v dokumentu televize ARD obvinil z krytí dopingu a z braní úplatků za nižší tresty pro hříšníky kouč Paul Kibet Simbolei, který podle svých slov krátce po odvysílání reportáže obdržel výhrůžky smrtí. "Jeho obvinění jsou nepodložená," komentoval šéf exekutivy keňské atletiky Isaac Mwangi.

Keňští atleti byli letos na MS v Pekingu nejúspěšnější výpravou s 16 medailemi včetně sedmi zlatých. Sbírali je nejen tradičně v bězích, ale třeba i v hodu oštěpem. Během posledních tří let mělo 35 keňských atletů pozitivní dopingový nález a momentálně jich pyká za doping patnáct včetně trojnásobné vítězky maratonu v Bostonu Rity Jeptoové.

 

Právě se děje

Další zprávy