NBA má nové šampiony! San Antonio slaví pátý titul

16. 6. 2014 7:03
San Antonio vrátilo Miami porážku z loňského finále. Na domácí palubovce v noci zvítězili 104:87 a celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy.
Basketbalisté San Antonia slaví titul v zámořské NBA.
Basketbalisté San Antonia slaví titul v zámořské NBA. | Foto: Reuters

San Antonio  - Basketbalisté San Antonia Spurs se radují popáté v historii ze zisku titulu šampionů NBA. V pátém utkání s obhájci titulu Miami Heat otočili nepříznivý vývoj skóre a zvítězili 104:87.

Finálovou sérii tak ovládli 4:1 na zápasy a oplatili Miami loňskou porážku. Nejužitečnějším hráčem finále byl zvolen dvaadvacetiletý Kawhi Leonard.

Nedělní utkání pro San Antonio nezačalo vůbec dobře. Spurs na své palubovce minuli deset z prvních jedenácti střel z pole a brzy prohrávali 6:22. Poté se ale chytili šňůrou 12:0 a druhou čtvrtinu zakončili úsekem 14:0, díky čemuž v poločase vedli o sedm bodů.

Trhák podpořily čtyři trojky Millse

Trápení Miami pak pokračovalo i po změně stran a prvního koše se hosté dočkali až v páté minutě druhé půle. Trhák domácích ve třetí části podpořil Australan Patty Mills čtyřmi trojkami. Hosté věděli, že nemají síly na obrat, a tak stáhli ze hřiště svého nejlepšího hráče LeBrona James už šest a půl minuty před koncem utkání.

"Před Spurs musíme smeknout klobouk. Předváděli vynikající basketbal, zvlášť v posledních třech zápasech, a byli lepším týmem. Jinak se to nedá říct," složil poklonu svému soupeři trenér Miami Erik Spoelstra.

Nejužitečnějším hráčem finálové série byl zvolen Kawhi Leonard, jemuž se této pocty dostalo jako čtvrtému nejmladšímu hráči v historii. "Naslouchá, je to výborný žák. Je soutěživý a má v sobě touhu být nejlepší," řekl směrem k Leonardovi trenér San Antonia Gregg Popovich, jenž se stal pátým koučem v historii s pěti tituly. Právě on a pivot Tim Duncan byli u všech titulů Spurs v letech 1999, 2003, 2005, 2007 a letos.

Leonard byl s 22 body a 10 doskoky nejlepším střelcem Spurs v posledním zápase sezony. Manu Ginobili přidal 19 bodů. Tony Parker se dostal na 16 bodů, přestože před poslední čtvrtinou měl na kontě pouze dva body. Patty Mills stihl sedmnáct bodů za sedmnáct minut na hřišti.

Žádný jiný vítěz neměl tolik cizinců jako San Antonio

Miami vedl LeBron James s 31 body a 10 doskoky. Chris Bosh se dostal na 13 bodů a Dwyane Wade se protrápil k jedenácti bodům. V základní sestavě Heat nahradil Maria Chalmerse zkušený Ray Allen, který však nastřílel pouze pět bodů.

San Antonio si v letošním play-off připsalo už dvanáctou výhru o 15 a více bodů. Ve finálové sérii Spurs stříleli s průměrnou úspěšností 52,8 procent z pole, což je nejlepší úspěšnost v historii NBA od zavedení časového limitu na útok.

Žádný vítěz NBA neměl na soupisce tolik zahraničních hráčů jako Spurs, kteří jich letos měli osm (Parker, Ginobili, Mills, Diaw, Splitter, Joseph, Belinelli, Baynes).

Finále play off NBA - 5. zápas:

San Antonio - Miami 104:87 (22:29, 47:40, 77:58)

Nejvíce bodů: Leonard 22, Ginobili 19, Parker 16, Mills 17, Duncan 14 - James 31, Bosh 13, Wade 11. Fauly: 21:23. Trestné hody: 23/18 - 27/20. Trojky: 12:7. Konečný stav série: 4:1.