Atletické MS startuje. V hlavní roli Bolt, Gatlin a doping

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 8. 2015 10:03
V noci na sobotu startuje v čínském Pekingu patnáctý světový atletický šampionát.
Usain Bolt a Justin Gatlin na MS 2013.
Usain Bolt a Justin Gatlin na MS 2013. | Foto: Reuters

Praha - Na dva tisíce atletů z celého světa se pro následujících osm dní slétlo do Ptačího hnízda v čínském Pekingu. Právě v čínské metropoli se bude rozdávat 47 sad medailí na již patnáctém světovém šampionátu. Usilovat o ně bude i pětadvacet českých reprezentantů – patnáct mužů a deset žen.

Dle všeho ale nejen Češi budou dělat komparz jiným, hlavním hvězdám MS. Tou aktuálně největší je bohužel doping. Na začátku srpna totiž německá televize ARD a britský deník Sunday Times rozpoutaly svými reportážemi aféru (více zde), která neutichla ani po středeční volbě nového šéfa Mezinárodní atletické federace (IAAF). Do křesla prezidenta světové atletiky usedl Brit Sebastian Coe (více zde).

Konečně! Bolt proti Gatlinovi

Hned úvod šampionátu totiž bude patřit sprinterům a souboji dvou nejrychlejších mužů planety – Jamajčana Usaina Bolta a Američana Justina Gatlina. Ten neprohrál už dva roky, jenže třiatřicetiletý sprinter v životní formě s sebou nese cejch dopingového hříšníka. A to dokonce dvojnásobného. Dle pravidel by už neměl závodit, díky spolupráci s antidopingovými úřady mu byl ale původně doživotní distanc zkrácen na čtyři roky.

Experti na marketing se totiž hrozí toho, že by Bolt, jenž nikdy neměl potíže s dopingovými komisaři, prohrál s mužem, který podle aktuálních pravidel měl mít doživotní distanc za podvádění. "Hovoříme o člověku, jenž proslavil sprint, který je ikonou, jehož celý svět miluje," upozornil na Bolta Bob Dorfman, expert na marketing ze San Franciska.

Jamajčan musí vyhrát

"Takže pokud by prohrál s někým, kdo má takové dopingové škraloupy, to atletice rozhodně nepomůže," soudil. Finále stovky je na programu v neděli 23. srpna, rozběhy startují už od sobotního rána. Jamajská hvězda, jež právě dnes slaví devětadvacáté narozeniny, ale všechny uklidňuje.

"Stále říkám, že můj cíl je běžet na úrovni 9,6, takže jestli chce (Gatlin) vyhrát, musí přidat. Cítím se v dobré formě. Zhubl jsem a všechno jde hladce," řekl světový rekordman a osminásobný mistr světa, který má navíc ve své sbírce ještě další dvě stříbrné medaile. Svoji pouť mezi nesmrtelné začal před sedmi lety právě zde – v Pekingu – tehdy pod pěti olympijskými kruhy.

Bolt se do Pekingu rád vrací

"Mám na Peking krásné vzpomínky a těším se, že výsledky budou stejné jako tehdy," pousmál se Bolt, který od té doby nevyhrál jediné zlato, to když v Tegu o tři roky později ulil start a byl diskvalifikovaný.

"Každý ví, že Bolt má při šampionátech vždy skvělou formu," prohlásil jeho kouč Glen Mills. "V podobné situaci byl v kariéře už několikrát, kdy se mu zkraje sezony moc nedařilo, ale vždy jsme trénink naplánovali tak, aby byl připraven. Jsem si jistý jeho schopnostmi," řekl.

Jamajský "Blesk" se následně vyjádřil i k výše zmíněné dopingové kauze. "Je to smutné, když se v našem sportu v poslední době stále objevují titulky s dopingem. Atletika potřebuje přísnější pravidla, ale vždycky se najde někdo, kdo bude chtít přelstít systém. Náš souboj není střetnutím Dobra a Zla. Na to jeden člověk nestačí. Bude to jen závod dvou atletů, nic víc," dodal muž, který letos nejlépe běžel v Londýně za 9,87. Gatlin vládne tabulkám časem 9,74.

Co předvedou Farah a Lavillenie?

Nejen souboj dvou nejlepších sprinterů současnosti ale bude lákat fanoušky i experty. Své tituly na pět a deset kilometrů bude obhajovat hvězdný Brit Mo Farah, ztracenou formu bude chtít v Pekingu najít francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, poutat pozornost bude i souboj dvou osmnáctimetrových trojskokanů sezony Kubánce Pedra Picharda a Američana Christiana Taylora.

Na soustředění mají všichni zúčastnění času více než dost. Ani během atletického šampionátu příliš nezměknou přísná čínská pravidla ohledně internetu a sociálních sítí.

"Možná bohudík v Číně nefungují sociální sítě, takže vás nebudu moci informovat, ale zase se budu moci soustředit jenom na závody a nebude mě nic rozptylovat," netrápí ale příliš tato omezení Pavla Masláka.

Češi chtějí medaile. Počet ale tají

Ten může patřit mezi české medailové naděje. Stejně jako oštěpař Vítězslav Veselý a jeho kolegyně Barbora Špotáková, po cenném kovu pak jistě pokukují také Zuzana Hejnová či Anežka Drahotová. Veselý s Hejnovou obhajují tituly světových šampionů, bronz získal před dvěma lety v Moskvě kladivář Lukáš Melich.

"Někteří mají šanci větší, někteří menší, ale já v medaile věřím. Počet ale neřeknu," nechtěl specifikovat Dvořák ambice týmu. "Osm českých atletů je v letošních tabulkách do osmého místa na světě, což je dobrá zpráva," dodal šéftrenér české výpravy, jehož medailové sny ale rozhodně nesahají k roku 1983. Tehdy na prvním světovém šampionátu vybojovali českoslovenští atleti devět kovů včetně čtyř nejcennějších.

Kolik to bude letos? Rozptýlí fenomenální Bolt a skvělé výkony dalších hvězd či nových objevů dopingový stín, který doléhá na tento sport podobně jako pekingský smog na atlety? Nejen na tyto otázky začneme dostávat odpovědi od startu šampionátu z noci na sobotu.

 

Právě se děje

Další zprávy