Na detektor lži, pánové, velí šéf Mostu. Haindlová je proti

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 5. 2015 12:30
Antonín Stehlík, vlastník klubu FK Baník Most, posílá hráče na detektor lži. Má podezření, že prodali zápas s Pardubicemi
V Mostě mají podezření z toho, že hráči zmanipulovali zápas ve prospěch sázkařské mafie
V Mostě mají podezření z toho, že hráči zmanipulovali zápas ve prospěch sázkařské mafie | Foto: Aktuálně.cz

Most - Šéfové druholigového fotbalového klubu FK Baník Most mají podezření, že hráči 26. dubna prodali zápas s Pardubicemi, ve kterém prohráli 2:5. Naznačují, že vysoká porážka mohla nahrát sázkařské mafii.

"Vyzval jsem je, aby absolvovali vyšetření na detektoru lži," říká sportovní ředitel a člen představenstva klubu Antonín Stehlík.

"Jsem zásadně proti tomu a doufám, že to neproběhne," staví se do čela hnutí odporu Markéta Haindlová, prezidentka České asociace fotbalových hráčů.

Most má v tabulce Fotbalové národní ligy 15 bodů, ale všechny si je uhrál na podzim. Velmi pravděpodobně sestoupí, na jaře totiž kráčí od porážky k porážce. Přesto Stehlíkovi přišla ta proti Pardubicím jiná než ostatní.

"V jedenácté minutě to bylo 2:0 pro soupeře. Takhle nás za tu dobu, co v Mostě jsem, nikdy nikdo nepřehrával. S bráchou jsme fotbal taky hráli, tak poznáme, když se něco děje jinak než normálně," říká Antonín Stehlík.

"Říkali jsme si s bratrem, že když dostaneme do půle další góly, tak že je to jasný. A v půli to bylo nula čtyři," dodává Stehlík. Zápas nakonec skončil 2:5 z pohledu domácích.

Stehlík se Haindlové diví

"Majitel vletěl do kabiny už v poločase, a že prý jestli jsme to prodali, že mu přišly i nějaké esemesky a že prý všechno ví. No a potom jsme měli po zápase ještě nějaké sezení a tam nám řekl, že chce, abychom absolvovali vyšetření na detektoru lži," říkají hráči Mostu, s nimiž měl deník Aktuálně.cz možnost o celé věci mluvit, ovšem výměnou za slib zachování jejich anonymity.

"Po interní analýze utkání se klub rozhodl pro využití polygrafu a celou záležitost předal příslušným orgánům FAČR. Vedení klubu tímto krokem jasně deklaruje, že netoleruje a odmítá jakékoliv pokusy o ovlivnění utkání a je připraveno spolupracovat na prošetření jakéhokoliv nestandardního přístupu hráčů k utkání," píše se v krátkém prohlášení, které se objevilo na webu Baníku Most.

Podle informací Aktuálně.cz už byly o věci informovány i orgány činné v trestním řízení.

Antonín Stehlík je překvapen, že se Markéta Haindlová snaží zabránit tomu, aby byli hráči na detektoru lži vyšetřeni. "Podle toho, co jsem o ní kdy slyšel, by snad i ona měla mít zájem na tom, aby se  nějaké podvodné praktiky, spojené třeba se sázením, v českém fotbale nerozšiřovaly. Slyšel jsem, že prý jí volal nějaký chorvatský manažer a chtěl po ní, aby tomu detektoru zabránila. Tak já nevím, v čím zájmu ona tady nakonec vlastně pracuje," diví se Stehlík. "Obvolává naše hráče a říká jim, ať na ten detektor nechodí. Přitom pokud má někdo čisté svědomí, snad se ničeho bát nemusí, ne?"

Markéta Haindlová připouští, že vyšetření na detektoru lži hráčům opravdu nedoporučuje. "Oslovili mě lidé z chorvatské hráčské asociace a ptali se, co to tady máme za divočinu s detektorem lži. Tak jsem se o to začala zajímat," vysvětluje.

"Hráčům to nedoporučuju, protože nevíme, co je to za privátní subjekt, který to vyšetření bude provádět, jaké bude klást otázky, a zejména není jistota, jak důvěryhodně budou výsledky toho případného vyšetření vyhodnoceny. Mám v úmyslu do Mostu zajet a tomu vyšetření hráčů na detektoru lži zabránit," říká Haindlová.

"Hráči nemají žádnou povinnost to absolvovat, já jim vzhledem k nejasnostem, které by kolem toho panovaly, jednoznačně doporučím, ať se toho nezúčastňují. Pokud má někdo pocit, že došlo k nekalostem, měl by to oznámit policii, a nepoužívat takto nestandardní řešení," dodává Haindlová.

Stehlík se v otázce zapojení policie odmítá vyjadřovat, ale podle informací Aktuálně.cz už se i tato linka rozeběhla.

Detektivové už pracovali na Slovensku

"Co se týče toho vyšetření na detektoru lži, máme to právně dobře ošetřené," míní Stehlík. "Hráčům garantujeme, že otázky budou kladeny výhradně v souvislosti s tím zápasem s Pardubicemi, nikdo se jich nebude ptát, jestli někdy byli nevěrní manželce nebo něco ukradli v obchodním domě."

Vyšetření podle něj provede renomovaná soukromá detektivní kancelář. "Už s tím mají zkušenosti, prováděli podobné vyšetřování i na Slovensku."

Most odehrál utkání v této sestavě: Divkovič – Řehák (33. Koudelka), Jan Procházka, Běloušek, Šural – Hanzlík, Fall (23. Danoski), Koukal (81. Schůt), Maruna – Kurtaj, Jiří Procházka.

Antonín Stehlík vyzval k vyšetření na detektoru lži všechny hráče, kteří v utkání nastoupili. "Pokud má někdo čisté svědomí, nemusí se ničeho bát. Přišli za mnou hráči, že jsou z toho nervózní. Řekl jsem jim, že přístroj umí odlišit, co je nervozita a co je lež."

Když Stehlík dostane otázku, co se bude dít, až detektor lži na někoho ukáže, že zalhal, na chvíli se zamyslí. "V tu chvíli to bude asi zralé na podání trestního oznámení," odvětí.

Markéta Haindlová nicméně ze svého mínění, že detektor lži není vhodná metoda pro řešení podobných podezření, nemíní ustoupit. A zaštiťuje se i stanoviskem Wila van Megena, právníka FIFPro, Mezinárodní organizace fotbalových profesionálů. Tuzemská Česká asociace fotbalových hráčů je její součástí.

"Testy na detektoru lži jsou pochybné. Mnozí vědci použití této vyšetřovací metody kritizují, nejsou přesvědčeni, že polygraf dokáže opravdu přesně zjistit, zda někdo mluví pravdu, nebo lže. Experti upozorňují na to, že vyšetření může mít nesprávné výsledky. Rozhodně by výsledek vyšetření na detektoru lži neměl být akceptován jako jediný a prokazatelný důkaz něčí viny, maximálně jako důkaz podpůrný," míní Wil van Megen.

 

Právě se děje

Další zprávy