Na Berdycha jde mladý McEnroe se jménem legendy Borga

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 9. 2015 14:31
Tomáše Berdycha vyzve v 1. kole tenisového US Open talentovaný americký mladík.
Americký tenista Bjorn Fratangelo
Americký tenista Bjorn Fratangelo | Foto: ČTK

New York - Že by ho někdy živilo něco jiného než tenis, snad ani nepřipadalo v úvahu. Dvaadvacetiletý Bjorn Fratangelo, první soupeř Tomáše Berdycha na tenisovém US Open, dostal od rodičů jméno po slavné světové jedničce Björnu Borgovi ze Švédska. Teď doufá, že s divokou kartou v kapse poprvé prorazí mezi dospělými na grandslamu.

Za všechno vlastně může jeho otec Mario, ten si vysnil, že bude mít ze syna slavného tenistu, a snad i s tím záměrem ho pojmenoval po jedenáctinásobném grandslamovém vítězi.

Bjorn začal s tenisem opravdu brzy, už ve třech letech doma pálil míček o zeď. Otec mu doma nalepil na zem pásky, aby věděl, kde je pomyslný kurt a jak se má pohybovat. Sám tenista rád říká, že právě díky otci je z něj nyní tak nadějný hráč. Fratangelo starší ale odmítá, že by syna do tenisu nějak tlačil.

Bylo to nemotorné dítě

"Zprvu jsem jen sledoval dítě, které si hraje, ale tím, jak se zlepšoval a vyvíjel, to začala být vážnější zábava," vysvětluje. "Ale nebyl to takový ten sportovec od přírody, jeho pohyb byl nemotorný a pomalý."

Od malička viděl jeho přednosti v něčem jiném. "Má skvělou orientaci na kurtu, čte hru a dokáže toho využívat," říká.

Rodina má kořeny v Itálii, ale on se narodil v Pittsburghu, ve městě hokeje. Tenis tu ty nejlepší podmínky pro trénink nemá. Dostat se na kurty do haly byl někdy boj, protože zájem byl velký a prostoru málo. I to prý Bjorna posílilo.

"Měl jsem třeba na trénink jen dvě hodiny denně a v nich jsem musel stihnout všechno, co jsem potřeboval zlepšit. Naučilo mě to disciplíně a soustředění," říká 113. hráč současného světového žebříčku. Časem se ale přestěhoval na Floridu, kde má mnohem lepší zázemí.

Jeho dorostenecká příprava vygradovala v roce 2011, kdy jako první Američan od roku 1977 vyhrál juniorské French Open. Naposledy se to povedlo Johnu McEnroeovi, pozdější světové jedničce.

"Patřím do první stovky"

"Je skvělé, že takhle jdu v jeho šlépějích. Zažil jsem v Paříži skvělý týden, přitom jsem tam jel s tím, že bude fajn, když vyhraju alespoň jeden zápas," vzpomíná Fratangelo, který ve finále porazil Rakušana Dominika Thiema, nyní už 20. tenistu na okruhu.

Přestože Američan teprve dnes klepe na brány první stovky, juniorský titul mu výrazně změnil život. "Najednou se o mě začínala zajímat média, na letišti v Pittsburghu jsem rozdával autogramy, lidé se se mnou chtěli fotit, to jsem před tím nezažil," přiznává.

Oproti Thiemovi nevyletěl posléze do světové elity jako uragán, zatím to vypadá na svěží jarní vítr. Za poslední rok se z poloviny čtvrté stovky posunul o více jak dvě stě míst v žebříčku. Pomohlo mu k tomu trpělivé objíždění menších i větších challengerů, kde se často dostával až do závěrečných zápasů.

"Juniorský titul byl velkým mezníkem, ale pořád je to jen juniorský úspěch. Má před sebou ještě ohromný kus práce, pokud chce něco dokázat," prohlásil o něm jeho otec Mario. Ale syn si věří. "První stovka je teď jednoznačný cíl, vím, že to můžu dokázat, sám cítím, že tam patřím," tvrdí sebevědomě.

Premiérové vítězství na domácím dospělém grandslamu by mu hodně pomohlo. V cestě mu ale bude stát česká jednička Tomáš Berdych. Zápas 1. kola US Open můžete v úterý večer sledovat v naší online reportáži.

 

Právě se děje

Další zprávy