Myslí to s medailí vážně? Čechy v Kanadě vyškolili i Švýcaři

Adam Sušovský Adam Sušovský
28. 12. 2014 0:33
Čeští junioři zažívají tragický start do mistrovství světa. Po výprasku od Švédů je v Torontu vyškolili i hokejisté Švýcarska.
Kevin Fiala střílí gól českým juniorům na hokejovém mistrovství světa v Kanadě.
Kevin Fiala střílí gól českým juniorům na hokejovém mistrovství světa v Kanadě. | Foto: ČTK

Toronto - Čeští junioři mají a sebou další smutné hokejové představení. Na mistrovství světa v Kanadě chtějí hrát o medaile, jenže po tragickém vstupu do turnaje o tom začíná kdekdo pochybovat. Po úvodní prohře 2:5 se Švédskem je dnes v noci stejným výsledkem vyškolili i hokejisté Švýcarska.

Po dvou porážkách teď Češi se smělými cíly musí měnit plány. Existenční zápas na turnaji je čeká už v pondělí v 19:00 proti Dánsku. Pokud prohrají i ten, nebudou hrát o medaile, ale pouze o záchranu elitní skupiny mistrovství světa.

Češi proti Švýcarům nezvládli roli favoritů zápasu a prohráli zcela zaslouženě, dokonce se dá říct, že mohou být po předvedeném výkonu za prohru 2:5 ještě rádi.

Za celý zápas nedokázali soupeře dostat ani jednou pod souvislý tlak, byli jasně horší v bruslení i kombinaci. Navíc inkasovali opět dvakrát ve hře v oslabení a znovu je na turnaji výrazněji nepodržel ani gólman Vít Vaněček.

To vše dokresluje i statistika střel na branku. Švýcaři byli aktivnější v poměru 35:29.

Mizerný vstup zachránil rychlý obrat

Češi už do samotného zápasu vstoupili tragicky. Od úvodního buly uběhlo pouze 46 vteřin, když největší hvězda Švýcarů s českými kořeny Kevin Fiala nechytatelnou ránou do pravého růžku prostřelil Vaněčka poprvé.

Na rychle inkasovanou branku ale Češi ještě dokázali odpovědět a dokonce se chvíli zdálo, že by úvodní šok neměl z hlediska výsledku zápasu nic znamenat. Už za necelou minutu totiž tečí rány od modré vyrovnával na 1:1 Marek Růžička a za další tři minuty už Češi poprvé na turnaji vedli, když švýcarský gólman nedosáhl na vlastním obráncem tečovanou střelu obránce Lukáše Kloka.

Jenže to bylo ze strany českého týmu vše. Ještě ve druhé třetině totiž ve vlastním pásmu nabral rychlost opět Fiala, projel celým hřištěm a parádní střelou vymetl i druhý růžek Vaněčkovy branky.

Fatální vstup do druhé třetiny

Od té doby už zápas patřil v podstatě jen Švýcarům. Ti udělali klíčový krok k vítězství na začátku druhé třetiny, kdy se jim podařilo vstřelit dvě branky za pouhých 46 vteřin. Nejprve se dorážkou prosadil Rod, krátce po něm se zblízka mezi betony českého gólmana trefil i Wieser.

Na konečných 5:2 zvyšovali Švýcaři ještě ve druhé třetině zásluhou gólu Fazziniho a zápas se v podstatě jen dohrával. Čechům totiž k dramatizaci stavu ve třetí třetině nepomohly ani přesilové hry. Za zmínku stojí snad jen nepřesná střela Davida Pastrňáka, mnohem více práce však měl i ve třetí části český gólman.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:

ČR - Švýcarsko 2:5 (2:2, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky:
2. Marek Růžička (Němeček, Špaček), 5. Klok (Zdráhal, Pastrňák) - 1. Fiala (Meier), 12. Fiala (Malgin, Meier), 21. Rod (Fazzini), 22. Wieser (Schweri), 35. Fazzini (Müller, Rod). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Ohlund (Švéd.) - Browne (Kan.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 2:5. Využití: 0:2. Diváci: 12.926.

Sestava ČR: Vaněček - Klok, Němeček, Štencel, Ščotka, Košťálek, Mašín - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Zacha, Mandát, D. Kubalík - Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal - Marek Růžička, Špaček, Gorčík. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 10:3 6
2. Švýcarsko 1 1 0 0 0 5:2 3
3. Rusko 1 0 1 0 0 3:2 2
4. Dánsko 2 0 0 1 1 3:8 1
5. ČR 2 0 0 0 2 4:10 0