Litva porazila Turecko a vyzve suverénní Američany

9. 9. 2014 18:53
Prvními semifinalisty basketbalového MS jsou Litevci, kteří porazili Turecko 73:61.
Turci stříbro z minulého šampionátu neobhájí
Turci stříbro z minulého šampionátu neobhájí | Foto: Reuters

Praha - Basketbalové mistrovství světa zná první dva semifinalisty. V souboji dvou medailistů z posledního šampionátu porazili obhájci bronzu Litevci stříbrné Turky 73:61 a utkají se se Spojenými státy americkými, které zdolaly Slovinsko jednoznačně 119:76.

Američané se přitom v úvodu trápili s přesností střelby, ale Slovinci vůbec nezvládali obranný doskok a jen za první čtvrtinu dovolili soupeři 13 útočných doskoků, což je často číslo za celý zápas. Američané tak měli v první půli téměř dvakrát tolik střel, což jim společně s rychlými protiútoky umožnilo soupeři odskočit.

Slovinci však naopak v první půli stříleli velmi přesně a i to jim pomohlo k tomu, že v poločase prohrávali jen o 7 bodů. Druhá půle už ale byla plně v americké režii. Ve třetí čtvrtině daly hvězdy z NBA 37 bodů, soupeře drtily pod košem i protiútoky a v posledním části už z toho byla exhibice a druhá největší výhra na turnaji. Nejlepším střelcem byl s 20 body Klay Thompson.

Turci začali lépe a vedli už o sedm bodů, ale pak se rozstřílel litevský pivot Darjus Lavrinovič, který třemi trojkami v řadě posadil Litvu na koně. Ve třetí čtvrtině Turci přidali v obraně a pět minut nepustili soupeře ani k bodu, naopak sami šňůrou 12:0 získali zpět vedení. Soupeř si však znovu pomohl střelbou z dálky. V poslední vteřině navíc Turci věnovali Litvě technický koš na 47:44.

Litevce to nakoplo, zatímco Turkům došla energie poté, co odehráli téměř celý zápas v základní sestavě, zatímco lavička Litvy soupeře přestřílela 28:6. Obhájci bronzu toho využili, zásluhou Renaldase Seibutise rychle odskočili a výhru už nepustili.