Rusové znovu nezaváhali, Bělorusko je už druhé

Aktualizováno 17. 5. 2014 22:00
Hokejisté Ruska zůstávají na mistrovství světa bez porážky, porazili i dnes Lotyše 4:1.
Rusové se radují z gólu v síti Lotyšska. Přestože Lotyši brzo vedli, Rusové třemi góly do konce třetiny skóre otočili. | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Ruska zůstávají na mistrovství světa v Minsku dál bez ztráty bodu, porazili i dnes Lotyše 4:1. Rusové si tak zajistili první místo v tabulce, protože v tabulce druzí Lotyši na ně nyní ztrácejí už šest bodů.

Na druhé místo se vyhouplo domácí Bělorusko, které otočilo utkání s Německem a zvítězilo 5:2.

V boji o postup se udrželo Švýcarsko, když jednoznačně přehrálo 6:2 Kazachstán. Kazaši jsou prvním jistým sestupujícím.

Gól z úvodu Rusy nepoložil

Lotyši zaskočili favorizovanou sbornou v osmé minutě, kdy si zapomenutý Indrašis několikrát zaklepal holí o led mezi kruhy o přihrávku, tu také dostal a bez přípravy zacílil přesně mezi betony Bobrovského. Jenže po chvilce vyrazil na zteč Tichonov a povedenou ranou přes obránce vyrovnal.

Vzápětí Anisimov ve stoprocentní šanci netrefil takřka prázdnou branku. V 16. minutě ale vyslal ránu Medveděv, Gudlevskis ji sice hřbetem lapačky vytěsnil nad, ale od zadního hrazení odražený puk našel jako první Širokov a snadno poslal svůj tým do vedení.

Tichonov pak prokázal skvělou formu znovu, když v přesilovce ranou bez přípravy, jež mu přitom úplně nesedla, překonal Gudlevskise potřetí.

Frustrace přerostla v píchnutí holí

Lotyšský brankař měl ve druhé třetině velké štěstí při teči aktivního Ovečkina, puk mu prošel mezi betony, ale vyjel těsně vedle pravé tyče.

Na začátku 29. minuty ovšem Kutuzov našel od modré čáry Kalinina, jenž se při zpracování puku šikovnou otočkou dostal do zakončení a zároveň natolik oklamal Gudlevskise, že skóroval prakticky do prázdné branky.

Pár vteřin po opětovném zahájení hry neunesl zvrat ve vývoji Girgensons a po buly píchl holí Burmistrova. Sudí Lotyše vyloučili na pět minut a do konce utkání. Oslabení tým kouče Nolana vcelku bez větších potíží přestál. Před přestávkou mohl přidat ještě pátý gól Ovečkin, ale opět neuspěl.

Třetí dějství se dohrávalo z povinnosti. Rusové zvolnili, i tak měli šance Anisimov, Kalinin, Širokov a Medveděv, který trefil tyč. Při jasném vedení je však neúspěch v koncovce mrzet nemusel.

Skvělý obrat Bělorusů

Domácí tým prohrával před rekordní návštěvou šampionátu 14.478 diváků po 12 minutách už 0:2.

Nejprve zaskočil brankáře Kovala Hospelt tečovanou ranou zdálky a o chvíli později Barta úžasným manévrem oklamal Kovala i dva bránící hráče domácích a do prázdné branky skóroval podruhé.

Domácí střídačka si okamžitě vzala oddechový čas, což se ukázalo jako dobrý tah už vzápětí. V 16. minutě využil už po 22 vteřinách početní výhodu Stepanov.

K obratu domácím pomohl bezchybně chytající brankář Lalande, jenž od druhé třetiny nahradil v běloruském brankovišti Kovala.

Bělorusové rozhodli ve třetí třetině

Sergej Kosticyn brzy po návratu ze šaten orazítkoval tyč, ve 35. minutě už byl Ugarov ve správný čas na správném místě a k radosti většiny diváků v takřka vyprodaném hledišti dorážkou vyrovnal na 2:2.

Rozjeté Bělorusko pak definitivně rozhodlo zkraje třetího dějství. Nejprve dobře tečovala domácí hvězda Grabovskij a už za 70 vteřin přidal gól na 4:2 Platt.

Grabovskij se pak natlačil do koncovky a v 50. minutě dal domácím jistotu a klid. Kaňkou na tříbodovém zisku Bělorusů byl faul Stasenka vteřinu před sirénou, po němž domácí zadák obdržel trest na pět minut a do konce utkání.

Švýcaři se nastartovali v oslabení

Kazachstán si proti Švýcarsku jako první vynutil v 9. minutě přesilovku, jenže v ní sám inkasoval, když se na ofenzivní výlet vydal bek Kukan a otevřel skóre.

Nedlouho poté hráli přesilovku Švýcaři a ti si vedli mnohem lépe, když gólmana Jeremejeva nachytal z úhlu Hollenstein. Nešťastníka v brankovišti Kazachstánu vzápětí nahradil Ivanov.

Ten držel čisté konto do 28. minuty. Švýcaři hráli dlouhou přesilovku po faulu Antropova, jenž inkasoval za zásah do oblasti hlavy a krku trest na pět minut a do konce utkání, čehož využil Weber a zvýšil na 3:0.

Nedisciplinovanost Kazachů byla navíc potrestána do třetice v polovině 38. minuty, kdy přidal pojistku Ambühl.

Švýcaři si udrželi šanci na postup

Rozklíženým Kazachům pak zasadil v úvodu třetího dějství další ránu Cunti. Josiho střelu v přesilovce Ivanov sice ještě pokryl, Moser se svou dorážkou ještě neuspěl, ale Cunti už ano.

Rezignovaní Kazaši pak inkasovali pošesté, když dopřáli obrovský prostor na poklidnou střelu bez přípravy obránci Blumovi. Závěrečného poklesu nasazení soupeře využili Kazaši alespoň ke korekci výsledku dvěma přesilovkovými góly, o něž se postarali Krasnoslobodcev a Rymarev.

Výsledky:

Lotyšsko - Rusko 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
8. Indrašis (Štals) - 11. Tichonov, 16. Širokov (Medveděv, Tichonov), 19. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 29. Kalinin (Kutuzov). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Rantala (Fin.) - Carnathan (USA), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3, navíc Girgensons (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 14.427.

Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Pujacs, Lavinš, Sotnieks, J. Redlihs, M. Jass, Jaks - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - M. Redlihs, Daugavinš, Keninš - Štals, Girgensons, Indrašis - Meija, Džerinš, K. Jass - Berzinš. Trenér: Ted Nolan.
Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Kuljomin, Anisimov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov - Zaripov, Kalinin. Trenér: Oleg Znarok.

Bělorusko - Německo 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 16. Stepanov (Grabovskij, Kaljužnyj), 35. Ugarov (Stepanov), 43. Grabovskij (S. Kosticyn, Kaljužnyj), 45. Platt (Stasenko, Stas), 50. Grabovskij (S. Kosticyn) - 9. Hospelt, 12. Barta (Schütz, Mauer). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:1, navíc Stasenko (Běl.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 14.478.

Bělorusko: Koval (21. Lalande) - Korobov, Graborenko, Denisov, Jevenko, Stasenko, Gotovec, Usenko - Kaljužnyj, Grabovskij, Stepanov - Platt, Stas, S. Kosticyn - Ugarov, Kitarov, A. Kosticyn - Kolcov, Volkov, Jefimenko - Kovyršin. Trenér: Glen Hanlon.
Německo: Zepp - Ankert, Braun, Kohl, Hördler, Krueger, Akdag, Müller - Mauer, Barta, Schütz - Oppenheimer, Hospelt, Noebels - Pietta, Kink, Seidenberg - Rieder, Draisaitl, Ehliz - Weiss. Trenér: Pat Cortina.

Švýcarsko - Kazachstán 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 10. Kukan, 15. Hollenstein (Seger, Ambühl), 28. Weber (Josi), 38. Ambühl (Hollenstein), 44. Cunti (Moser, Josi), 47. Blum (Cunti, Brunner) - 51. Krasnoslobodcev (Dallman, Blochin), 60. Rymarev (Krasnoslobodcev, Blochin). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Fraňo (ČR) - Dehaen (Fr.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:5, navíc Antropov 5 min. a do konce utkání, Spiridonov (oba Kazachstán) 10 min. Využití: 4:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 11.739.

Švýcarsko: Berra - Weber, Josi, Kukan, Blum, Schlumpf, Seger, Grossmann - Hollenstein, Romy, Brunner - Moser, Schäppi, Ambühl - Suri, Froidevaux, Fiala - Rüfenacht, Cunti, Stancescu - Plüss. Trenér: Sean Simpson.
Kazachstán: Jeremejev (15. Ivanov) - Blochin, Dallman, Lakiza, Semjonov, Litviněnko, Savčenko, Vasilčenko, Kazancev - Starčenko, Antropov, Žajlajov - Romanov, Upper, Rachmanov - Gavrilin, Poliščuk, Krasnoslobodcev - Rymarev, Spiridonov, Panšin. Trenér: Ari-Pekka Selin.