Slovenská dvacítka získala na MS bronz, zlato má Kanada

6. 1. 2015 0:17
Junioři Slovenska zakončili svoji pouť na světovém šampionátu do 20 let ziskem bronzu. Rozhodlo o tom vítězství nad Švédskem v poměru 4:2.
Slovenští fanoušci.
Slovenští fanoušci. | Foto: Michal Eger

Toronto - Junioři Slovenska zakončili svoji pouť na světovém šampionátu do 20 let ziskem bronzu. Rozhodlo o tom vítězství nad Švédskem v poměru 4:2. Zlato slaví hokejisté Kanady, když v dramatickém finále porazili Rusko těsně 5:4.

Slováci, kteří ve čtvrtfinále vyřadili český výběr,  na rozdíl od předchozích zápasů vyměnili obrannou taktiku za útok a už ve čtvrté minutě vedli 2:0.

Švédům se ale podařilo ještě do první přestávky srovnat skóre. Na další gól si diváci v Torontu museli počkat až do poslední dvacetiminutovky, v níž Slováci dvěma góly rozhodli o osudu zápasu a zisku cenného kovu.

Slováci, kteří byli mezi nejlepšími čtyřmi teprve potřetí v historii a naposledy v roce 2009, tak mohli slavit překvapivý úspěch, z něhož měli obrovskou radost.

Švédové jsou poprvé od roku 2011, kdy prohráli v USA boj o bronz s domácím výběrem shodným výsledkem 2:4, bez medaile a nenavázali na zlato a dvě stříbra z posledních šampionátů.

Kanada rychle vedla 2:0

Natěšená Kanada s podporou vyprodaného hlediště v zádech vtrhla do finále, v němž český hokej zastupoval čárový sudí Miroslav Lhotský, jako uragán a za pouhé dvě minuty a 32 vteřin od úvodního buly vyhnala z branky gólmana Šestjorkina. Už v čase 0:23 otevřel skóre Duclair, poté usměrnil Pointovu bekhendovou přihrávku před brankoviště Paul a zvýšil. Mezi tyče následně zamířil Sorokin.

Už minutu na to měl obrovské štěstí, když Duclairovi sklouzl při bekhendové dorážce do téměř prázdné branky kotouč a poslal ho jen do jejího oblouku. V tu chvíli jako kdyby se sborná vyškrábala nad hladinu a zhluboka nadechla, neboť zbytek úvodní třetiny, jež se hrála v obrovském tempu, se začal odehrávat pod její taktovkou.

A odměna za to, že ani náznakem nerezignovali a místo toho zvýšili důraz a obrátky, přišla pro ruské mladíky v 10. minutě, kdy z kruhu pro vhazování dokonale přesnou bombou o tyč snížil Judin. Následně sborná přežila bez úhony první přesilovku zápasu, po níž se vyznamenal domácí brankář Fucale, jenž vytěsnil ránu Barbašova.

Skvělý hokej pokračoval i ve druhé části. Na začátku 26. minuty využil toho, jak daleko to měli Rusové na svou střídačku, McDavid a zakončením svého sóla mezi Sorokinovy betony vrátil Kanadě nejen dvoubrankový náskok, ale i větší klid. Ve 28. minutě navíc zvýšil na 4:1 povedenou ranou Domi a ruská střídačka sáhla po oddechovém času.

Rusové předvedli stíhací jízdu

I přesto již po polovině základní hrací doby přidal tečující Reinhart pátý zásah a zdálo se, že Rusové už podruhé nenajdou síly na jakýkoliv náznak odporu. Omyl, opak byl pravdou. Tři a čtvrt minuty jim stačilo na to, aby se dostali na dostřel jediného gólu.

Stíhací jízdu odstartoval při přesilovce ve 35. minutě důrazný Barbašov, přečíslení dvou na jednoho zužitkoval o 32 sekund později Tolčinskij a po dalším závaru na brankovišti využil další přesilovku Goldobin. Možnost oddechového času využila rázem i Kanada. Blízko vyrovnání byl krátce před druhou pauzou Bučněvič.

Ve třetím dějství Duclaira vychytal Sorokin, skvělý zákrok vytáhl i proti McDavidovi při přečíslení dvou na jednoho. Rusové sice dřeli, ale příležitostí už zdaleka tolik neměli. Zejména proto, že Kanaďané si těsného náskoku očividně hodně vážili a výrazně lépe bránili. Změnu nepřinesla ani závěrečná power play se šancemi na obou stranách.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Torontu - o 3. místo:

Švédsko - Slovensko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
11. Nylander (Aho, Holmström), 17. Lööke (Ehn) - 3. Šoltés (Lantoši), 4. Rosandič (Skalický, Réway), 43. Skalický (Réway, Čerňák), 60. Koyš (Réway). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Mills (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 2:3, navíc Bergman (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 13.625.

Švédsko: Söderström - Bergman, Hägg, Aho, Lagesson, Norell, Forsling, Englund - Blidh, de la Rose, Karlsson - Nylander, Holmström, Lindblom - Olofsson, Wallmark, Kempe - Lööke, Ehn, Bristedt. Trenér: Rikard Grönborg.

Slovensko: Godla - Rosandič, Černák, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Pavúk, Jendrol - Skalický, Réway, Koyš - Cehlárik, Sukel, Paulovič - Petráš, Kabáč, Bondra - Šoltés, Rehák, Lantoši. Trenér: Ernest Bokroš.

Kanada - Rusko 5:4 (2:1, 3:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Duclair (Domi), 3. Paul (Point, Virtanen), 26. McDavid (Morrissey), 28. Domi, 33. Reinhart (Domi) - 10. Judin (Golyšev, Dergačov), 35. Barbašov (Bučněvič, Judin), 35. Tolčinskij (Goldobin, Valijev), 38. Goldobin (Tolčinskij, Kameněv). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Pajgin (Rusko) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 19.014.

Kanada: Fucale - Theodore, Nurse, Bowey, Morrissey, Hicketts, Heatherington, Morin - Duclair, Reinhart, Domi - Lazar, McDavid, Ritchie - Paul, Petan, Virtanen - Point, Gauthier, Crouse. Trenér: Benoit Groulx.

Rusko: Šestjorkin (3. Sorokin) - Rafikov, Bryncev, Čerepanov, Gavrikov, Judin, Pajgin, Valijev, Provorov - Bučnevič, Barbašov, Lešenko - Mamin, Fišenko, Brjukvin - Golyšev, Šarov, Dergačov - Goldobin, Kameněv, Tolčinskij. Trenér: Valerij Bragin.

Konečné pořadí MS: 1. Kanada, 2. Rusko, 3. Slovensko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. ČR, 7. Finsko, 8. Dánsko, 9. Švýcarsko, 10. Německo (sestup).