Mrázek vychytal v nájezdech výhru Detroitu

Aktualizováno 2. 12. 2015 8:59
Petr Mrázek
Petr Mrázek | Foto: Reuters

New York - Brankář Petr Mrázek vychytal v hokejové NHL výhru Detroitu nad Buffalem 5:4 po nájezdech, když zneškodnil 28 z 32 střel a v závěrečném rozstřelu zastavil všechny tři pokusy Sabres.

Mrázek poprvé v této sezoně inkasoval více než tři góly. Jeho tým vedl v průběhu druhé třetiny už 3:1, jenže hosté do přestávky snížili a na začátku třetího dějství dvěma góly skóre otočili. O vyrovnání se postaral v 54. minutě v přesilové hře svou druhou trefou v utkání Justin Abdelkader.

Red Wings si tak popáté za sebou a posedmé z posledních osmi zápasů zahráli prodloužení. Poprvé v sezoně ale dospěl duel až do samostatných nájezdů, v jejichž třetí sérii zařídil bod navíc pro domácí povedenou forhendovou střelou Brad Richards.

Předtím Detroit v prodloužení přežil přesilovku čtyři na tři. "V oslabení odvedl náš tým skvělou práci. Nikdy není snadné bránit ve třech proti čtyřem. A pak Petr (Mrázek) předvedl tři výborné zákroky při nájezdech," prohlásil Abdelkader, který si vedle dvou gólů připsal ještě asistenci i bitku a zaznamenal tzv. hattrick Gordieho Howea.

"Byl to divoký zápas. Ale myslím, že jsme na ledě většinu času dominovali a měli jsme více šancí, jen jsme udělali několik chyb. Nakonec bereme dva body, což je skvělé," dodal Abdelkader.

Calgary otáčelo

Skvělý obrat předvedli hokejisté Calgary, v jejichž sestavě se po třech týdnech znovu objevil obránce Ladislav Šmíd. Flames prohrávali doma s Dallasem po dvou třetinách už 0:3, v poslední dvacetiminutovce ale manko smazali a vyhráli 4:3 po nájezdech, protože proměnili všechny tři penalty. Jiří Hudler ani Michael Frolík se do statistik nezapsali.

Dallas dosud vyhrál všech 10 zápasů, v nichž po dvou třetinách vedl. Tentokrát ale narazil na nikdy se nevzdávající mužstvo, které je pověstné třetími třetinami už od minulé sezony.

"Zase jsme podali skvělý týmový výkon. Byl to další z těch comebacků, které jsme předváděli loni. Dokud nezazní závěrečná siréna, pereme se ze všech sil," poznamenal Johnny Gaudreau, který ve 44. minutě snižoval na 2:3 a pak byl autorem i vítězného nájezdu. Díky nim Flames prodloužili vítěznou sérii na domácím ledě na pět zápasů.

"Ve třetí třetině jsme přestali úplně hrát," zlobil se útočník Dallasu Jamie Benn. "Přitom jsme věděli, že oni jsou týmem, který se nikdy nevzdá. Je to trapas, ale musíme se z toho poučit," dodal Benn, který poprvé po osmi zápasech nebodoval.

Voráček i Jágr bez bodu

Třetí výhru v řadě vybojovali hokejisté Philadelphie, kteří bez bodového přispění Jakuba Voráčka vyhráli 4:2 v Ottawě. Z ledu soupeře si dva body odvezla také Florida, jež díky dvěma gólům Dereka MacKenzieho uspěla 3:1 v St. Louis. Jaromír Jágr podruhé za sebou vyšel bodově naprázdno.

Všechny čtyři góly padly v krátkém sledu ve druhé polovině prostředního dějství, z toho tři v divoké 33. minutě. Hosty dostal do vedení po rychlém brejku Brandon Pirri, o 13 sekund později přidal druhou branku MacKenzie po špatné rozehrávce Blues, za dalších 21 sekund snížil David Backes. Ve 37. minutě pak vrátil Panterům dvoubrankový náskok MacKenzie a víc gólů fanoušci neviděli.

"Předvedli jsme několik lajdáckých momentů, mě nevyjímaje," litoval útočník domácích Steve Ott. "Když tolikrát ztratíte puk jako my dneska, zápas vám snadno proteče mezi prsty. Dnes to vypadalo, jako bychom se pořádně nemohli chytit. Musíme to rychle hodit za hlavu," dodal Ott.

Kane opět bodoval

Sváteční střelec MacKenzie se stal nečekaným hrdinou Panterů. Dva góly v jednom zápase vstřelil teprve podruhé v kariéře, byť má odehráno přes 400 utkání. Poprvé se mu to povedlo před více než čtyřmi lety. "Takový zápas jsem opravdu nečekal. Ale dát dva góly beru jen jako bonus, hlavní je, že jsme vyhráli, navíc proti tak silnému soupeři," řekl čtyřiatřicetiletý útočník, který v žádné sezoně nedal více než devět gólů.

Na 20 zápasů protáhl svoji bodovou sérii Patrick Kane. Nejproduktivnější hráč ligy byl autorem jediného gólu Chicaga při prohře 1:2 s Minnesotou.

New Jersey - Colorado 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
43. Palmieri - 23. Duchene, 27. Barrie. Střely na branku: 28:25. Diváci: 14.019. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. Duchene (oba Colorado), 3. Palmieri (New Jersey).

Montreal - Columbus 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
3. Byron, 58. Pacioretty - 18. Foligno. Střely na branku: 26:23. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Byron (oba Montreal), 3. Foligno (Columbus).

Ottawa - Philadelphia 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
18. Z. Smith, 25. Hoffman - 15. Gostisbehere, 24. Medveděv, 37. Simmonds, 59. Couturier. Střely na branku: 25:33. Diváci: 17.010. Hvězdy zápasu: 1. Mason (Philadelphia), 2. Z. Smith (Ottawa), 3. Simmonds (Philadelphia).

Detroit - Buffalo 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)
11. a 54. Abdelkader, 2. Tatar, 25. Miller, rozh. nájezd B. Richards - 18. a 41. E. Kane, 38. Girgensons, 44. Bogosian. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 46:32. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Abdelkader (Detroit), 2. Ristolainen (Buffalo), 3. Miller (Detroit).

Nashville - Arizona 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
45. a 58. Forsberg, 33. Jarnkrok, 43. Ribeiro, 60. Neal - 18. Ekman-Larsson, 38. Chipchura (Z. Michálek). Střely na branku: 41:15. Diváci: 15.091. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg, 2. Ribeiro, 3. Weber (všichni Nashville).

Chicago - Minnesota 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 26. P. Kane - 5. Pominville, 53. Suter. Střely na branku: 31:36. Diváci: 21.580. Hvězdy zápasu: 1. Suter (Minnesota), 2. P. Kane (Chicago), 3. Pominville (Minnesota).

Calgary - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 0:1, 3:0 - 0:0)
44. a rozh. nájezd Gaudreau, 42. Backlund, 58. Hamilton - 2. Spezza, 17. Eakin, 32. Janmark. Střely na branku: 32:29. Diváci: 19.237. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Brodie (oba Calgary), 3. Spezza (Dallas).

St. Louis - Florida 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)
33. Backes - 33. a 37. MacKenzie, 33. Pirri. Střely na branku: 30:23. Diváci: 15.395. Hvězdy zápasu: 1. MacKenzie, 2. Pirri (oba Florida), 3. Backes (St. Louis).

San Jose - Pittsburgh 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
36. Marleau - 3. a 56. Kessel, 25. Cullen, 27. Malkin, 49. Perron. Střely na branku: 34:29. Diváci: 16.624. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Kunitz, 3. Kessel (všichni Pittsburgh).

Los Angeles - Vancouver 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
47. Doughty, 63. Kopitar - 8. D. Sedin. Střely na braku: 40:16. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. Markström (Vancouver), 3. Doughty (Los Angeles).