Souboj legend na "Monte" vyhrál Loeb. Český mladík Cais si dojel pro životní výsledek

Aktualizováno 23. 1. 2022 14:04
Devítinásobný mistr světa Sébastien Loeb ve Fordu vyhrál Rallye Monte Carlo, v úvodním podniku světového šampionátu si pro životní výsledek dojel český pilot Erik Cais, byl devátý.

Při debutu nové generace vozů elitní specifikace Rally1 kralovali veteráni. Loeb jen týden poté, co na Rallye Dakar vybojoval druhé místo, porazil osminásobného šampiona a úřadujícího mistra světa Sébastiena Ogiera v Toyotě.

Paradoxně ani jeden z francouzského dua nechystá letos odjet celou sezonu a bojovat o titul. Třetí v Rallye Monte Carlo skončil Craig Breen s Fordem. Ir za vítězem zaostal o 1,39,8 minuty.

Loeb a Ogier se o vedení přetahovali během celé soutěže. Pozdější vítěz definitivně uchvátil první příčku během nedělní etapy, kdy využil rivalova defektu.

Loeb s novou navigátorkou Isabelle Galmicheovou vyhrál podnik MS poprvé po čtyřech letec. "Nečekal jsem, že dokážu vyhrát. Byl to krásný souboj, Ogeir byl skutečně rychlý," uvedl 47letý Francouz, který jel poprvé v barvách týmu M-Sport a vyhrál svoji 80. soutěž v MS.

Cais za volantem Fordu kategorie Rally2 zazářil ve své teprve druhé soutěži v MS. V hodnocení WRC2 byl druhý za Andreasem Mikkelsenem z Norska za volantem Škody a na celkově devátém místě zaostal za vítězným Loebem o 12 a půl minuty.

"Nemám slov. Je to skvělý výsledek, auto jelo perfektně po celou soutěž. Děkuju celému týmu," řekl v cíli nadšený 22letý pilot. Cais dokázal v soutěži světového šampionátu bodovat jako první Čech po šesti letech. Naposledy byl v top 10 konečného pořadí v červnu 2016 Martin Prokop na Sardinii.

V kategorii WRC3 se představil český jezdec Jan Černý, který za volantem Fordu specifikace Rallye 3 obsadil druhou příčku. Celkově obsadil 23. místo. Pětačtyřicátý byl Martin Rada s Abarthem třídy RGT,v níž mu patřila pátá pozice.

Debut hybridních vozů Rally1 přinesl velkou řadu technických problémů a nechyběly ani karamboly. Francouz Adrien Fourmaux už v pátek skončil ve strži a svůj Ford zničil. Posádka naštěstí z hrozivě vypadající nehody vyvázla bez zranění.

Do cíle po nehodě nedojel ani šampion z roku 2019 Ott Tänak v Hyundai.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 3:00:32,8, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -10,5, 3. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -1:39,8, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:16,2, 5. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma) -6:33,4, 6. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -7:42,6, …9. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -12:29,2, 23. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -24:14,0, 45. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -53:22,9.